Okładka wydania

Mały Polak We Włoszech Przewodnik Dla Dzieci I Młodzieży Po Polonikach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Edyta Gawryś
 • Tytuł Oryginału: Mały Polak We Włoszech Przewodnik Dla Dzieci I Młodzieży Po Polonikach
 • Gatunek: Literatura Dziecięca
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 47
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 190x189mm
 • ISBN: 9788394177096
 • Wydawca: Ekwita
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Słupsk
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Katarzyna Rzędzian

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Mały Polak We Włoszech Przewodnik Dla Dzieci I Młodzieży Po Polonikach | Autor: Edyta Gawryś

Wybierz opinię:

Et1978

„Mały Polak we Włoszech. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po polonikach” to książka, która odkrywa ślady naszej ojczyzny na ziemi włoskiej. Śladami tymi są zarówno znane postacie, jak i wydarzenia historyczne.

 

Julka i Janek to dwunastoletni bohaterowie książki, którzy dzięki tajemniczej busoli znalezionej na strychu, przenoszą się w czasie i przestrzeni do czasów i miejsc, kiedy we Włoszech działy się wydarzenia historyczne dotyczące Polski.

 

I tak z publikacji tej czytelnik dowie się, jakie zbiory przechowuje Muzeum Watykańskie, a jest to na przykład obraz naszego rodaka Jana Matejki, czy list pisany przez Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego. Pozna autora i historię powstania naszego hymnu państwowego – Mazurka Dąbrowskiego i jego twórcę Józefa Wybickiego. Odwiedzi polskie cmentarze na ziemi włoskiej, a także pozna historię armii generała Andersa walczącej również we Włoszech.

 

Kolejna część książki dotyczy ważnych dla historii i kultury Polski wybitnych ludzi, których losy i życie przetoczyło się przez Włochy. Co robił Mikołaj Kopernik na Uniwersytetach w Bolonii i w Padwie? W jaki sposób jego pobyt we Włoszech wpłynął na powstanie dzieła „O obrotach ciał niebieskich”? Co łączyło Włochy i Jana Kochanowskiego? Jaki wpływ na życie Jana Zamoyskiego, założyciela miasta Zamość, miało studiowanie na Uniwersytecie w Padwie?

 

Książka na zakończenie przedstawia miejsca takie jak: Florencja, Genewa, Padwa, Mediolan, Neapol, Rzym itd. i opisy znajdujących się w tych miejscach śladów polskości wraz ze wskazaniem adresów, pod którymi zwiedzający Włochy Polak będzie mógł je odnaleźć.

 

Dużym atutem książki są wspaniałe i piękne ilustracje autorstwa Katarzyny Rzędzian. Do utrwalenia wiadomości pozyskanych z książki służą zadania, które czytelnik musi wykonać w oparciu o przyswojoną wcześniej wiedzę a mają one na celu utrwalenie tego, czego się on już dowiedział. I tak czytelnicy w oparciu o ilustracje muszą opisać charakterystyczne cechy stroju husarza. Muszą rozpoznać wizerunki słynnych Polaków, o których mowa w książce. Z pośród licznych rysunków sprawdzą czy umieją wybrać rekwizyty charakterystyczne dla polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej. Dorysują to, czego brakuje pod słynną lipą wybitnego polskiego poety Jana Kochanowskiego. Stworzą własne ozdobne litery na wzór tych znajdujących się w dawnych rękopisach.

 

Uważam, że to bardzo interesująca książka skierowana moim zdaniem do dzieci i młodzieży już uczącej się historii. Bez posiadania podłoża w postaci wiedzy historycznej książka ta z pewnością nie pozostanie zrozumiana, mam tutaj na myśli młodszych i najmłodszych czytelników. Książka ta jest jednocześnie doskonałym przewodnikiem dla dorosłych, którzy z tą pozycją w walizce mogą udać się w podróż do Włoch i odszukać tam ślady ojczystej kultury i historii krok po kroku.

 

Kilka słów warto poświęcić również autorce publikacji Edycie Gawryś, która jest Polką mieszkającą na stałe we Włoszech. Jest ona nauczycielką w polskiej szkole w Bolonii i studentką historii sztuki na Uniwersytecie Bolońskim. Także codzienne życie we Włoszech, obcowanie z kulturą i poznawanie historii Włoch wpływa na fakt, iż w książce tej odkryła ona przed zwiedzającymi Włochy Polakami perełki polskości tam skrywane, o których zapewne nie zawsze wspomina się w ogólnodostępnych przewodnikach turystycznych. Dlatego też czytelnikowi nie pozostaje nic innego tylko wybrać się w podróż do Włoch i odwiedzić opisane przez nią polskie polniki.

 

Bardzo ciekawa książka opracowana w niebanalnej formie znajdzie wielu czytelników zarówno wśród starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Polecam !!!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial