Okładka wydania

Nie Pytaj Dlaczego

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nie Pytaj Dlaczego | Autor: Magdalena Trubowicz

Wybierz opinię:

Qultura Słowa

Przez życie pisane

 

Charles Dickens mówił, że „Życie to łańcuch połączonych z sobą rozstań”. O tym, jak bardzo prawdziwe są jego słowa mogą zaświadczyć losy tych ludzi, którzy na przestrzeni krótkiego czasu stracili niemal wszystko i wszystkie bliskie im osoby. Niedowierzanie, nieumiejętność poradzenia sobie z powstałą pustką, ból rozrywający serce – te wszystkie emocje towarzyszą stracie, a każda następna stanowi kolejny ciężar przygniatający nasze barki i zmuszający nas do pokory wobec rzeczywistości, albo – przeciwnie – do buntu.

 

Matylda Nowicka – bohaterka powieści „Drugie życie Matyldy”, autorstwa Magdaleny Trubowicz – doskonale wie, czym jest ból, cierpienie oraz strata. Wie też, że nie można się na nie uodpornić. Przeżyła już wypadek samochodowy, zdiagnozowano u niej białaczkę, przeszła skomplikowane leczenie, za sobą ma też nieudany związek z Tymoteuszem. Jedynym światłem w jej życiu, motywacją do zmagań z codziennością jest jej syn, Oskar. Wie o tym niestety doskonale również mąż, odbierając jej chłopca i wywożąc go w niewiadomym kierunku.

 

Matyldę spotykamy również w drugiej części powieści, pt. „Nie pytaj dlaczego”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Videograf. Mamy do czynienia z kobietą oszalałą po stracie syna, z kobietą bezsilną, podobnie zresztą jak bezsilna jest policja oraz wszyscy, próbujący wspomóc ją w poszukiwaniach syna. W oczekiwaniu na jakiekolwiek wieści o dziecku kobieta zupełnie zatraca samą siebie – przestaje jeść, nie zjawia się na wizyty kontrolne w klinice, skoncentrowana na własnym bólu zaniedbuje również związek z ukochanym Rafałem. Jej życie rozsypało się po zniknięciu Oskara niczym domek z kart, a ona nie potrafi go znów ułożyć. Tymczasem to jeszcze nie koniec nadchodzących problemów, zaś los jeszcze niejednokrotnie ją zaskoczy.

 

Na dodatek pojawia się złudna nadzieja na odnalezienie syna, Matylda zaczyna otrzymywać sms-y informujące o miejscu pobytu Oskara. Trop prowadzi do Gabrieli, niegdyś partnerki Rafała, ale okazuje się zwodniczy – kobieta nie ma nic wspólnego z porwaniem. Wiadomości, choć są wyrazem okrucieństwa, biorą się z rozgoryczenia Gabrieli, która sama musi zmagać się z trudami macierzyństwa, szczególnie że wychowuje niepełnosprawnego syna z zespołem Downa. Niespodziewanie jednak kontakt z jej strony uruchamia lawinę zdarzeń, a na jaw wychodzą skrywane tajemnice, w tym ta największa, o której Gabriela milczała przez lata. Czy Matylda znajdzie w sobie siłę, by zmagać się z kolejną przeciwnością losu? Czy wybaczy Rafałowi i znów mu zaufa?

 

Okazuje się, że życie potrafi pisać zaskakujące scenariusze, stawiając przez człowiekiem wyzwania, które wydają się być niemożliwe do pokonania. A jednak brniemy do przodu czerpiąc energię z otaczających nas ludzi, z dzieci i partnerów. Autorka nie oszczędza Matyldy, niestety jej los jest udziałem wielu kobiet, które padły ofiarą toksycznej miłości, które utraciły dziecko, które przeżyły zdradę. Mimo wszystko lektura „Nie pyta dlaczego” przynosi pewien niedosyt, ma się bowiem wrażenie, że potencjał tkwiący w samej historii nie został w pełni wykorzystany. Być może problemem jest tu osoba samej bohaterki, być może sam sposób prowadzenia narracji, a być może sama historia wymaga skrócenia i publikacji w jednym tomie.

 

Nie oznacza to jednak, że po książkę nie jest warto sięgnąć – wszyscy, którzy poszukują historii przez życie pisanych, którzy chcą się zmierzyć z tragedią matki, której porwano dziecko, którzy chcą znaleźć w powieści i jej bohaterach oparcie, z pewnością powinni zatopić się w lekturze „Nie pytaj dlaczego”. Proponuję jednak zacząć poznawać historię od pierwszej części książki, decydowanie wpłynie to pozytywie zarówno na odbiór postaci Matyldy, i na odbiór samej powieści.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial