Okładka wydania

Egzorcysta Tom 1 Przeklęty Metal

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Egzorcysta Tom 1 Przeklęty Metal | Autor: Paweł Kornew

Wybierz opinię:

KatZmu

Kolejny historia autorstwa Pawła Kornewa, którą przeczytałam i bardzo mocno polecam wszystkim fanom fantastyki.

 

Pierwszy tom cyklu „Egzorcysta”, zatytułowany „Przeklęty metal” przeniósł mnie na długi czas do niesamowitego świata i pozwolił mi doświadczyć niesamowitych rzeczy. Fabuła książki umiejscowiona jest bowiem w fikcyjnym, średniowiecznym uniwersum. W świecie tym demony oraz diabły nie są potworami znanymi jedynie z opowieści, ani bestiami, którymi straszy się dzieci podczas ciemnych nocy. Wręcz przeciwnie, są tak rzeczywiste, jak wszytko inne co nas otacza. W tym świecie ludzie zmagają się ze złem na co dzień, bardzo często dochodzi wśród nich również do opętań. Takimi ludźmi zazwyczaj zajmują się kapłani, jednak gdy sytuacja robi się bardzo poważna, ofiara diabłów musi zgłosić się po pomoc do braci egzorcystów z zakonu Wypędzających lub egzekutorów z zakonu Płonącej Dłoni. Zadaniem obu tych instytucji jest bowiem wyplenienie demonów ze świata. Obie instytucje posiadają taki sam cel, różni je jednak droga jaką obrali: bracia egzorcyści z zakonu Wypędzających preferują wypędzanie diabłów z opętanych przy pomocy tajemniczych obrządków i mikstur, natomiast egzekutorzy z zakonu Płonącej Dłoni urządzają masowe palenia na stosach. Pomimo dużej obecności złych sił w tym uniwersum ludzie starają się wieść normalne życie.

 

W powieści Pawła Kornewa występuje bardzo dużo postaci. W większości odgrywają one jednak jedynie epizodyczne role, pojawiają się w jednym, góra dwóch rozdziałach, a ich obecność tyczy się jedynie drobnych pobocznych wątków i w momencie gdy ich przygody się kończą, nie pojawiają się już ponownie na kartach książki. Głównym bohaterem tej opowieści jest Sebastian Mart – bardzo inteligentny, przebiegły, dwudziestokilkuletni chłopak. Jest on rzezimieszkiem, kanciarzem, awanturnikiem oraz samozwańczym egzorcystą. Choć praca, której się podejmuje bardzo często bywa niezgodna z prawem, jest on jednym z porządniejszych ludzi, których poznajemy w tej historii. Sebastian posiada jedną niespotykaną umiejętność, która odróżnia go od innych postaci tego świata – potrafi zamknąć w sobie diabła i z czasem podporządkować go sobie.

 

Fabuła książki przedstawia wydarzenia z dwóch perspektyw. Z jednej strony znajdują się ciągle rosnące w siłę wojska heretyków, wykorzystujących siły zła, aby podbić świat oraz posiadających liczne wojsko, które nigdy nie przegrywa. Jednak to nie liczebność armii stanowi ich największą siłę, a znajdujący się w tych szeregach Wyżsi, czempioni o wielkiej magicznej mocy. Z drugiej strony znajduje się natomiast Sebastian Mart – to na jego barkach spoczął ciężar przeciwstawienia się heretykom. Wie, że ewentualne niepowodzenie przypłaci życiem, ale nie zapomina o tym, że oprócz niego zginą wtedy tysiące niewinnych ludzi. Gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę, a w takiej walce, jak i w miłości, wszystkie chwyty są dozwolone.

 

Uważam, że pomysł z osadzeniem historii w alternatywnym średniowieczu oraz wykorzystanie diabłów i egzorcystów jest naprawdę bardzo ciekawy. Niestety zdarzały się niewielkie niedociągnięcia w książce: sporadycznie pojawiające się literówki oraz momentami wiejąca z książki nuda. Uważam, że część opisów, dialogi, a niekiedy nawet całe sceny zostały napisane strasznie sztywno, brakuje mi w nich emocji, polotu, czegoś co mogłoby pokazać, że ten świat tętni życiem. Niekiedy zdarzało mi się również pogubić w akcji powieści, przez zbyt dużą liczbę krótkich, jednorozdziałowych wątków uzupełniających główną opowieść. Ich ilość sprawia, że po jakimś czasie można po prostu zgubić wątek w tym, kto jest kim i o co tak w ogóle tutaj chodzi. Jednak pomimo tych pomniejszychniedociągnięć, uważam, że fabuła oraz główny bohater pozwalają czerpać sporo przyjemności z poznawania tej historii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto