Okładka wydania

Casanova W Świecie Uwodziciela

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Casanova W Świecie Uwodziciela | Autor: Laurence Bergreen

Wybierz opinię:

KatZmu

Gdy tylko dowiedziałam się o premierze najnowszej biografii Giacomo Casanovy, wpisałam ją na listę obowiązkowych lektur, chociaż nie jestem wielką fanką literatury historycznej. Któż jednak nie chciałby poznać bliżej tego mężczyzny, będącego do dziś symbolem sztuki uwodzicielskiej i miłości cielesnej, najsłynniejszego kochanka wszech czasów.

 

Laurence Bergreen przy pisaniu swojej książki posłużył się pamiętnikami Casanovy, które od 2010 roku przechowywane są w Bibliotece Francuskiej w Paryżu. „Historia mojego życia” spisana przez Giacomo kilka lat przed śmiercią to dwunastotomowe dzieło, w którym barwnie i pikantnie udokumentował swoje życie i miłości. Dzienniki Casanovy są także ważnym źródłem informacji o osiemnastowiecznej Europie, dlatego gdy uznane zostały za francuski skarb narodowy, biblioteka zapłaciła za ich rękopis rekordową sumę blisko dziewięciu milionów dolarów.

 

W tej biografii autor często cytuje samego Giacomo, wplatając jego zapiski w tok opowieści. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma odczucie jakoby to właśnie słynny Wenecjanin sam dopowiadał ważne szczegóły historii swojego życia. Laurence Bergreen nie ogranicza się jednak tylko do dzienników Casanovy – podczas pisania swojej książki korzystał z wielu innych źródeł, które wymienione w bibliografii robią naprawdę duże wrażenie. Wszystkie zebrane przez niego informacje tworzą razem niesamowity obraz osiemnastowiecznej Europy, w ciekawy sposób przedstawiając klimat, obyczaje i mentalność tamtych czasów. Jestem pewna, że niejednego czytelnika zaskoczą realia epoki oświecenia, fakt jak był to rozpustny i bezpruderyjny okres.

 

Czy jednak z książki „Casanova. W świecie uwodziciela” możemy dowiedzieć się czegoś nowego o słynnym Wenecjaninie?
Przyznaję szczerze, że nigdy nie miałam większego kontaktu ze szczegółami z jego życia, dlatego też dla mnie ta biografia była rewelacyjnym połączeniem powieści historycznej i przygodowej z odważnym romansem, która pozwoliła mi zupełnie inaczej spojrzeć na tego legendarnego mężczyznę.

 

Giacomo Casanova urodził się w Wenecji 2 kwietnia 1725 roku jako najstarszy synaktora Gaetano Casanovy i jego małżonki Zanetty. Jako dziecko sprawiał wrażenie chłopca niespełna rozumu, był chorowity, małomówny i wycofany. Leczony różnymi sposobami (również przez czarownicę) po latach odzyskał zdrowie i pewność siebie. Opuszczony przez matkę, która wybrała karierę aktorki i kurtyzany, Giacomo postanowił zostać księdzem, jak wielu młodych mężczyzn bez statusu i majątku w owych czasach. Szybko jednak porzucił te plany, by rozpocząć życie zgodne z własnymi przekonaniami.

 

Casanova był mężczyzną niesamowicie sprytnym i inteligentnym. Brak wykształcenia, pozycji, władzy i majątku nie przeszkodziły mu obcować z najważniejszymi postaciami tamtych czasów – był gościem na dworach papieży, carycy Katarzyny, Ludwika XV oraz Józefa Poniatowskiego, korespondował z Wolterem i Rousseau. Postać skrajnie szokująca: podróżnik, geniusz literacki, matematyczny i psychologiczny, ale jednocześnieawanturnik, hazardzista, libertyn i narcyz. Przetłumaczył „Iliadę” na francuski, napisał kilkutomową historię Polski, czterysta wierszy oraz ponad dwa tysiące listów. Stworzył zasady francuskiej loterii narodowej, które nadal są stosowane. Wierzył w Boga, ale także filozofię, naukę i magię, był wyznawcą kabały, jednak najbardziej wywyższał siebie i swoją seksualność. Skazany przez sąd inkwizycyjny, uciekł z najpilniej strzeżonego więzienia Republiki Weneckiej.

 

W wolnym czasie Casanova uwodził kobiety. Potrafił rozkochać w sobie każdą, która tylko wpadła mu w oko, obiecywał dozgonną miłość, zapewniał intensywne erotyczne doznania i opuszczał. Przez lata podróży po Europie kolekcjonował i łamał niewieście serca wszędzie gdzie się pojawił, od Madrytu po Sankt Petersburg i od Londynu po Rzym. Jegodzienniki zawierają szczegółowy opiswszystkichpodbojów całego życia. Pożądanie nie miało dla niego granic: twierdził, że spał ze stu dwudziestoma kobietami (prawdopodobnie także z kilkoma mężczyznami), spłodził ośmioro dzieci z ośmioma różnymi kobietami i nie zdecydował się na małżeństwo z żadną z nich,zwabił własną córkę, by patrzyła, jak uprawia seks z jej matką, a nawet uwiódł inną ze swoichcórek, która przypuszczalnie zaszła z nim w ciążę i urodziła Casanovie jednocześnie syna i wnuka.
To chyba pierwszy znany „bad boy” –uwodziciel i drań, geniusz i łajdak. To jednak nie jego wygląd wpływał na powodzenie u kobiet. Na podstawie portretu wykonanego przez jego brata Francesca, wiemy że Giacomo był mężczyzną wysokim, smagłym i kościstym, o dużym nosie i wysokim czole. Jak wszyscy prawdziwi Wenecjanie ubierał się zgodnie z ówczesną modą – nosił pudrowane peruki, wąskie jedwabne bryczesy, trójgraniasty czarny kapelusz, tabarro (czarną, zdobioną falbanami pelerynę) oraz bauta (sztywną białą maskę).Żadna kobieta nie potrafiła jednak oprzeć się jego urokowi, niezwykłej zręczności i poświęcanej jej uwadze.

 

Muszę przyznać, że decydując się na przeczytanie biografii Giacomo Casanovy nie spodziewałam się, aż tak pochłaniającej przygody. Książka zapewnia mnóstwo rozrywki, jest dowcipna, zaskakująco szczera i pełna erotyzmu. Z ręką na sercu przyznaję, że już dawno nie czytałam tak dobrze napisanej biografii.
Jej główny bohater angażował się w burzliwe romanse, dążył do sławy, przegrywał pożyczone pieniądze i uciekał od odpowiedzialności. Casanova budzi sympatię czytelnika, ukazuje się mu jako postać autentyczna i niepospolita. „Jego przesłanie brzmiało: czerpać radość z seksualnych poszukiwań po drodze do spełnienia i oświecenia”. Jednak autor odkrywa również inny, mniej pozytywny obraz tego mężczyzny. W życiu Giacomo miały bowiem miejsce sytuacje budzące zgorszenie, które sprawiają, że ciężko obdarzyć go bezwarunkową sympatią.

 

Dla mnie rewelacja!
Polecam serdecznie wszystkim – miłośnikom literatury historycznej, ale również romansów i powieści przygodowych – jestem pewna, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial