Okładka wydania

Diamentowa Góra

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Diamentowa Góra | Autor: Cecily Wong

Wybierz opinię:

Linda

„(…) mężczyznę łączy z przeznaczoną mu kobietą niewidzialna czerwona nić , zawiązana wokół kostek ich obojga. Nić ta, jak mówi, łączy przeznaczonych sobie kochanków niezależnie od czasu, miejsca czy okoliczności. Może się rozciągać i plątać, ale nigdy się nie zerwie.”

 

Chiny, początek XX wieku. Frank Leong, zamożny przedsiębiorca, wraz z całą swoją rodziną, na skutek przemian, jakie następują w państwie, postanawia opuścić swój dom i z całym dobytkiem przybywa na Hawaje, gdzie ma nadzieję odnaleźć prawdziwy raj na ziemi. Jednak wisząca nad nimi klątwa zdaje się nie podlegać prawom czasu czy przestrzeni i przybywa wraz z nimi na egzotyczną wyspę niczym burzowa chmura, wisząca groźnie nad ich głowami.

 

Jak do tej pory nie miałam kontaktu z literaturą azjatycką, Cecily Wong jest pierwszą autorką o takich korzeniach, której książkę przeczytałam i muszę stwierdzić, że jestem zauroczona zarówno samą historią jak i sposobem jej przedstawienia. Akcja dzieje się na kilku płaszczyznach, przeplatają się ze sobą wątki kilku kobiet, wszystko jednak łączy ze sobą legenda o klątwie, według której mężczyzna i kobieta są ze sobą połączeni czerwoną nicią, jeśli jednak na swego męża lub żonę wybiorą kogoś innego spadnie na nich przekleństwo, a ich los zostanie przesądzony. Przypomina to historię o dwóch połówkach jabłek, w tym przypadku mamy jednak wiszące bezustannie nad głową tajemnicze fatum – starożytne i okrutne.

 

Autorka snuje swoją opowieść niczym taką nić – subtelnie, bez nadmiernego tempa, ale im dalej wczytujemy się w powieść, tym więcej możemy w niej znaleźć, staje się ciekawsza i wciągająca. Przez to, że mamy w „Diamentowej Górze” sporą grupę bohaterów, których narracja przeplata się ze sobą, często wracamy do ich przeszłości, dodatkowo ubarwionymi retrospekcjami, można nieco zagmatwać się w tym nadmiarze. Lektura wymaga od nas skupienia i chociaż napisana jest dosyć prostym językiem należy ją śledzić uważnie, bez rozproszenia. Dla mnie osobiście najciekawsze są momenty dziejące się w latach czterdziestych, kiedy poznajemy Amy, która rezygnuje z miłości i wychodzi za mąż za majętnego Bohaia Leonga, czym przypieczętowała swój los.

 

Do skomplikowanych i niejednoznacznych relacji bohaterów Cecily Wong dodaje niezwykle atrakcyjne tło historyczne, co jest zdecydowanym walorem powieści – jeśli więc jesteście miłośnikami takiego ubarwiania fabuły to na pewno się nie zawiedziecie. Początkowe powstanie bokserów w Chinach lub początek drugiej wojny światowej bądź wydarzenia z historii Hawajów mocno wpływają na akcję powieści i mają wpływ na losy głównych postaci. Autorka potrafi również delikatnie nawiązać do kultury, tradycji i obyczajów tych egzotycznych krajów, które dla przeciętnego mieszkańca Europy są nieosiągalnie dalekie i kusząco tajemnicze. To trochę jak możliwość spojrzenia na bieg ważnych wydarzeń z innej niż do tej pory perspektywy, co jest niezwykle fascynującym i świeżym doświadczeniem.

 

Pomimo mnogości bohaterów przedstawionych na stronach „Diamentowej Góry” Cecily Wong potrafi je opisać w taki sposób, że nie mamy poczucia, by było one płaskie i pozbawione osobowości. Wręcz przeciwnie, każda z tych osób to zupełnie inna historia, inny człowiek, nieszablonowy, skomplikowany i złożony. Relacje między nimi nadają powieści niepowtarzalnego tonu, są odnośnikiem tego grona przeróżnych sylwetek, których losy tak pilnie śledzimy. Wzajemne oczekiwania, uczucia i obowiązki względem innych pchają ich coraz głębiej, na równi z nieposkromioną siłą mistycznej klątwy.

 

Polecam książkę osobom, których fascynuje egzotyczna kultura i obyczaje, które są łase na wszelkie azjatyckie historie, tak różne od typowych europejskich, tak barwne niczym kwiaty z odległych krain. To zdecydowanie jedna z ciekawszych powieści o kobietach dla kobiet jakie do tej pory udało mi się przeczytać.

Kropka99

Każdy z nas wierzy, że istnieje gdzieś na świecie jego druga połowa. Krążą wokół tego różne legendy i opowiastki. W Azji istnieje przekonanie, że ludzie połączeni są ze sobą czerwoną nicią. Jednak co się dzieje, gdy nie odnajdziemy swojej prawdziwej miłości?

 

U schyłku XIX Frank Leong, niezwykle bogaty przedsiębiorca z Chin, wraz z całą rodziną przenosi się na hawajską wyspę Oahu. Jednak za całą rodziną podąża też klątwa. Od starożytności w Chinach wierzono, że przeznaczeni sobie ludzie połączeni są czerwoną nicią, która łączy ich kostki. W przypadku zerwania tej nici, na rodzinę spada klątwa. Amy pochodziła z bardzo ubogiej rodziny. By polepszyć swój byt musiała podjąć bardzo trudną decyzję – odrzuciła swą wielką miłość na rzecz Bohaia Leonga, syna Lin i Franka. Po ich ślubie następuje lawina nieszczęść, która z czasem ustaje, co pozwala zapomnieć na chwilę o przekleństwie jakie ciąży na rodzinie. Pozorny spokój, który zapanował w rodzinie zakłóca list, który przychodzi na wyspę. Wzbudza on na nowo wspomnienie o klątwie, jednak daje receptę, jak należy podjąć kroki by w końcu zwalczyć konsekwencje źle podjętej decyzji. Okazuje się, że kluczową role będzie odgrywać Theresa – córka Amy i Bohaia. Czy dziewczyna poradzi sobie z zadaniem, które spoczęło na jej barkach?

 

„Diamentowa góra” to debiut Cecil Wong. Powieść opowiada o losach rodziny Longów i skupia się głównie na historiach kobiet z tej dynastii. Narracja prowadzona jest z perspektywy wielu osób, co dla niektórych może być zaletą, jednak ciężko momentami zorientować się, kto w danym momencie staje się narratorem. W całej powieści przeplatana zostaje teraźniejszość z przeszłością – bardzo dużą część zajmują retrospekcje. Ponadto powieść bogata jest w opisy przyrody, która wydaje się być bardzo odległa dla nas. Bogata kultura orientu oraz tradycje prosto z Chin są przybliżone czytelnikowi, pozwalają zakochać się w azjatyckich klimatach. Książkę można przeczytać szybko, jednak w pełnym skupieniu, gdyż wystarczy na chwilę wyłączyć umysł, by przestać orientować się w sytuacji w książce, która przepełniona jest sekretami oraz tajemnicami. Na początku akcja rozgrywa się bardzo wolno, co może zniechęcić część osób, jednak z każdą kolejną przeczytaną stroną nabiera tempa i sprawia, że z zapartym tchem docieramy do ostatniej strony. Pełna szczegółów fabuła może być zaletą, aczkolwiek inni mogą odebrać to jako wadę. Bogactwo detali pozwala jednak przenieść się całą sobą w tamten klimat i historię. Podczas czytania możemy napotkać także chińskie zwroty, które na początku mogę stwarzać problemy w zagłębieniu się w historię. Ponadto autorka skrupulatnie opisuje tradycje i wierzenia chińskie, dzięki czemu spojrzymy na nie w całkiem inny sposób.

 

„Diamentowa góra” Cecily Wong to opowieść, która przenosi nas w klimat całkiem obcy współczesnym Europejczykom. Zostajemy uraczeni baśniową opowieścią, która pokazuje, że przeznaczenia nie da się oszukać. Na kartach powieści poznajemy losy czterech pokoleń z rodziny Longów. Po raz kolejny, przekonamy się, ze wybory, których podejmujemy, nie zawsze przynoszą korzyści takie jak byśmy chcieli. Powieść skierowana jest dla kobiet, stara się pokazać, że prawdziwa miłość powinna zawsze być na pierwszym miejscu i nigdy, w imię żadnej innej wartości, nie powinniśmy z niej rezygnować. Warto sięgnąć po tą książkę i przenieść się w inną, tak bardzo odległą od naszej rzeczywistość.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial