Okładka wydania

Poradnik Leczenia Bólu Zdrowie Na Co Dzień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Poradnik Leczenia Bólu Zdrowie Na Co Dzień | Autor: Andrzej Żak

Wybierz opinię:

Anena

Andrzej Żak jest uznanym specjalistą chińskiej energoterapii i medycyny tybetańskiej, który na podstawie zaburzeń energetycznych potrafi określić schorzenia, na które cierpi pacjent. Wiele stawionych przez siebie diagnoz opiera na badaniu pulsu i języka, gdyż wychodzi z załączenia, ze zmiany na języku mogą odzwierciedlać konkretne choroby, które często przebiegać mogą bezobjawowo. W wielu artykułach i publikacjach skupia uwagę na naturalnych metodach leczenia i przekonuje, że często wiele schorzeń można zwalczyć za pomocą naturalnej medycyny. Tym razem w kolejnym vademecum zatytułowanym Poradnik Leczenia Bólu. Zdrowie na co dzień postuluje codzienne dbanie o zdrowie i dobrą kondycję organizmu. W poprzedniej książce Zdrowie bez leków namawiał odbiorców do racjonalnego korzystania z tabletek dostępnych w aptekach i bez recepty, gdyż zamiast pomagać mogą się one przyczynić do pogorszenia stanu zdrowia lub rozwoju innych poważnych schorzeń. Z kolei w Zdrowiu za darmo wskazywał, że wcale nie trzeba wydawać wielkich kwot pieniężnych na specjalistyczne preparaty, gdyż można korzystać z naturalnych metod poprawy zdrowia, np. z terapii ziołolecznictwa.

 

W przedmowie Andrzej Żak wyjaśnia czytelnikowi dlaczego powrót do naturalnej medycyny jest tak ważny. Okazuje się, że ziołolecznictwo, homeopatia, czy lecznicze kąpiele są doskonałymi sposobami, które nie tylko leczą i przyspieszają proces rekonwalescencji, ale przede wszystkim działają profilaktycznie. Terapeuta przestrzega czytelnika, aby nie traktował medycyny alternatywnej jako jedyne źródło poprawy zdrowia. Wskazuje, że te zabiegi powinny być uzupełnieniem akademickiej medycyny, która korzysta z najnowszych osią nieć techniki. Propaguje również rozważne korzystanie z poradników obcojęzycznych, ponieważ proponowane tam specyfiki mogą oddziaływać na Polaków inaczej. Przestrzega zwłaszcza przed stosowaniem nieprzebadanych specyfików chińskich, czy wietnamskich, z których większość nie została przebadana i może powodować szkodliwe skutki uboczne.

 

W Poradniku Leczenia Bólu autor przekonuje, że w niektórych przypadkach można zastosować terapię domową opartą na medycynie alternatywnej, np. homeopatii, ziołolecznictwie, czy akupunkturze. Dzieli się z czytelnikiem wiedzą dotyczącą chińskiej medycyny alternatywnej, którą przez wiele lat praktykował w środkowej Azji.

 

Książka wydana jest bardzo starannie, na dobrej jakości papierze i w twardej zszywanej oprawie, co gwarantuje, że posłuży czytelnikowi przez wiele lat. Wszystkie porady dotyczące bólu są opisane w skrótowy sposób językiem łatwym i zrozumiałym dla każdego. Oprócz wskazań sposobów poradzenia sobie z konkretnymi dolegliwościami bólowymi znajdują się krótkie informacje na temat części ciała i organu, którego ból odczuwamy. Poradnik urozmaicają przepisy na ziołowe płukanki i wskazania dietetyczne, gdyż części dolegliwości można uniknąć poprzez odpowiednie odżywianie się, np. unikanie tłustych, smażonych potraw i jedzenie większej ilości warzyw i owoców. Znajdziemy tu również wykaz najważniejszych roślin występujących w receptach wraz z ich łacińskimi nazwami, które podane jest w porządku alfabetycznym. Książkę wzbogacają także pomocne ilustracje, np. ryciny przedstawiające sfery refleksyjne w stopach i na rękach. Masaż odpowiednich punktów receptorowych i ich okolic pozwala na skuteczne łagodzenie bólu organów wewnętrznych oraz części ciała, np. głowy, nosa, kolan.

 

Poradnik Leczenia Bólu. Zdrowie Na Co Dzień mogę polecić tym osobom, które zainteresowane są tematyką alternatywnego leczenia. Porady zawarte w tej książce są przydatne w leczeniu dolegliwości bólowych naturalnymi metodami, np. masażem, akupunkturą, czy ziołowymi płukankami i herbatami. Warto sprawdzić ich skuteczność na własnych przypadłościach i przekonać się, że nie w każdym przypadku trzeba stosować tabletki przeciwbólowe.

Zawodowa Czytelniczka

Na odwrocie Poradnika leczenia bólu Andrzeja Żaka przeczytać można, że autor „ma szczególny dar widzenia pozaoptycznego, pozwalający określić schorzenia pacjenta na podstawie zaburzeń energetycznych”. Miało być zachęcająco i tajemniczo, wyszło zabawnie, kiczowato i odpychająco. Jak mówi przysłowie, autor takim stwierdzeniem „strzelił sobie w kolano” i zafundował antyreklamę. Czytelnik zaczyna się bowiem zastanawiać, czy książkę, którą ma w rękach powinien brać na serio, czy raczej uznać za przejaw praktyk szarlatana chcącego wzbogacić się na naiwności innych i natychmiast odłożyć z dala od siebie. Z czystej przekory postanowiłam jednak nie skreślać od razu tej książki, ale spróbować potraktować ją poważnie i sprawdzić, czy nie zawiera czegoś wartościowego.

 

We wstępie Andrzej Żak posłużył się słowami Hipokratesa, by w sposób zwięzły i przejrzysty wyrazić swój światopogląd. Łacińska sentencja brzmi następująco: Medicus curat, natura sanat, co należy tłumaczyć jako „Lekarz leczy, natura uzdrawia”. Powyższy cytat stanowi także motto całej książki. Autor deklaruje wiarę w rozkwit medycyny naturalnej: ziołolecznictwa, homeopatii, akupunktury, masaży i leczniczych kąpieli. Jakże asekuracyjnie brzmią przy tym wszystkim zapewnienia, że jest on zarazem wielkim zwolennikiem medycyny akademickiej, przyjmowania tradycyjnych leków oraz stosowania terapii. To taki wentyl bezpieczeństwa – jeżeli uzdrawiająca moc słów oraz prezentowanych przez autora metod nie będzie skuteczna, nie musi on wziąć odpowiedzialności za głoszone tezy, przecież uprzedzał już na początku, że medycyna alternatywna to nie wszystko. Miło by było, gdyby autor w końcu się zdecydował – czy natura (tutaj: medycyna naturalna) uzdrawia czy też nie.

 

Poradnik leczenia bólu oferuje szerokie spektrum sposobów łagodzenia lub całkowitego usuwania wszelkiego rodzaju dolegliwości – począwszy od bólów głowy, zatok, ucha, gardła i migren, poprzez zapalenia pęcherza moczowego, bólów kręgosłupa i stawów, aż po odleżyny, oparzenia, żylaki, bóle woreczka żółciowego i afty. Krótko mówiąc, Andrzej Żak zna się na wszystkim. W książce możemy odnaleźć odwołania do tradycji ludowej i jej prostych sposobów uśmierzania nieprzyjemnych oraz uciążliwych dolegliwości – to akurat niepodważalny i jedyny walor tej książki. Wśród sposobów na pożegnanie się z bólem znalazły się także masaże, które możemy wykonać samodzielnie lub poprosić kogoś z domowników. Śmiem jednak wątpić, że zastąpią one wizyty u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, kręgarza lub masażysty. Przykład? Nie wydaje mi się, że osobie z bólem migrenowym pomoże inhalacja – wdychanie mieszanki wody oraz octu winnego. Nie ma niczego złego w domowych sposobach radzenia sobie z drobnymi problemami. Jednak cała otoczka teoretyczna związana z uzdrawiającą mocą tzw. „natury” zupełnie do mnie nie przemawia.

 

Biorąc do ręki Poradnik leczenia bólu miałam nadzieję, że otrzymam wiedzę lub cenne wskazówki pozbawione ideologicznego wydźwięku. Niestety książka mnie rozczarowała. Nie da się na osiemdziesięciu stronach nawet w skrócie przekazać osiągnięć medycyny alternatywnej oraz sposobów radzenia sobie z prostymi i niezbyt skomplikowanymi dolegliwościami. Przekrojowość książki nie staje się jej atutem, ale wadą, pokazuje, że poradnik jest o wszystkim i o niczym zarazem.

 

Rzadko zdarza się, że tak trudno odnaleźć mi, nawet w najgorszej książce, kilka pozytywnych jej aspektów. Jednakże w przypadku Poradnik leczenia bólu Andrzeja Żak taka sytuacja właśnie ma miejsce. Moją niechęć wzmogło także pretendowanie autora do tego, by jego pozycję uznać za literaturę fachową, czyli taką, na której można niezawodnie polegać. Poradnik nie zagości na stałe w mojej biblioteczce. Strach się bać, co mogłoby z tego wyniknąć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial