Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przyszłość Boga Praktyczne Rozważania O Współczesnej Duchowości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przyszłość Boga Praktyczne Rozważania O Współczesnej Duchowości | Autor: Deepak Chopra

Wybierz opinię:

Morrigan

Czy Bóg ma przyszłość?

 

Sądząc po częstotliwości, z jaką wyrazy „ateizm” i „ateiści” pojawiają się na religijnych forach internetowych, zazwyczaj w otoczeniu słów, których nie wypada cytować, niewierzący są poważnym zmartwieniem dla tych, którzy wierzą. I choć jeszcze kilka miesięcy temu katolickie portale z nieskrywaną radością obwieszczały, że według pewnych badań ateiści są skazani na wymarcie z powodu używania antykoncepcji, póki co ateizm, przynajmniej w Europie, ma się całkiem nieźle. Czy w dzisiejszym świecie jest miejsce dla Boga? Czy wiara ma szansę na przetrwanie? Czy nauka i religia są w stanie koegzystować na przyjacielskiej stopie? Wszyscy, którzy zastanawiają się nad tymi kwestiami, powinni sięgnąć po książkę Deepaka Chopry.

 

Wydaje się, że jednym z powodów, dla których napisana została Przyszłość Boga jest sukces Boga urojonego Richarda Dawkinsa. Deepak Chopra wiele miejsca poświęca polemice z tekstem Dawkinsa, przekonując, że wojujący ateizm opiera się na kłamstwach. Uważa Dawkinsa za taktycznego sojusznika Boga, ponieważ wychodzi z założenia, że protesty przeciw religii mogą przygotować grunt pod silniejszą wiarę, jednak stworzony przez niego ruch nazywa niepokojącym. Wytyka nieścisłości jego rozumowania, ale sam nie podaje żadnych konkretnych dowodów na istnienie Boga, wszelkie wątpliwości interpretuje po prostu na swoją korzyść. Używa argumentów, które, jak sam przyznaje, nie trafią do zatwardziałych ateistów, jednak mogą okazać się istotne dla tych, którzy nie zajęli jednoznacznego stanowiska wobec wiary, którzy poszukują odpowiedzi na związane z nią pytania i chcieliby uwierzyć. Analizuje cuda, wskazuje na połączenia między nauką a religią, a przy okazji piętnuje wyznaniową nietolerancję. Zaznacza, że odnalezienie Boga nie jest nagłym życiowym zwrotem, ale powolnym procesem, który wymaga pewnych nakładów pracy. Tego rodzaju transformacja może się odbyć jedynie na drodze ewolucji. Chopra prezentuje trzy kroki prowadzące nie ku wierze, a ku wiedzy - ku osiągnięciu stanu idealnej równowagi, całkowitego wewnętrznego spokoju. Za punkt wyjścia przyjmuje etap niewiary, uważając ten stan za rozsądny, przynajmniej na początek. Historia jest grobowcem, pełnym niewysłuchanych modlitw milionów ludzi, którzy niepotrzebnie cierpieli i zmarli – sceptycyzm jest więc w dużej mierze usprawiedliwiony. Chopra przekonuje jednak, że wiarę można i warto odzyskać. Prowadzi czytelnika długą, wyboistą drogą, którą zapewne niewielu, mimo najlepszych chęci, jest w stanie przejść do końca.

 

Jak nietrudno się domyślić, Przyszłość Boga nie należy do najłatwiejszych lektur, wymaga zaangażowania sporej ilości czasu i wyobraźni, jednak autor wykłada swoje racje w stosunkowo przystępny sposób, uzupełnia rozważania terminami takimi jak interfejs czy Bóg 2.0, próbując przybliżyć czytelnikowi istotę swojego stanowiska, dopasować je do współczesnego świata, zostać właściwie zrozumianym. Jest to ciekawa propozycja dla ludzi zainteresowanych zagadnieniem szeroko pojętej duchowości, oderwanym od konkretnego wyznania. Autor przyznaje, że nie jest członkiem żadnego Kościoła, swobodnie czerpie z tradycji wielu religii i filozofii. Opisywany przez niego Bóg nie jest osobą, a raczej ideą, pewnym stanem ducha, określonym poziomem świadomości, sumą własnych przemyśleń. Autor proponuje nawet, by odrzucić słowo Bóg, splugawione przez religijnych fanatyków i zastąpić je wyrażeniem spełnienie duchowe czy transcendentalizm. Wiara według Deepaka Chopry nie musi, a nawet nie powinna mieścić się w sztywnych ramach, wyznaczanych przez jakikolwiek Kościół, ma być przede wszystkim przeżyciem duchowym, osobistym doświadczeniem.

 

Czy Bóg ma przed sobą przyszłość? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne - książki na jego temat nigdy nie znikną.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial