Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Życie Literackie W Krakowie W Latach 1893-2013

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 76.75% - 4 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Życie Literackie W Krakowie W Latach 1893-2013 | Autor: Jacek Olczyk

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Życie literackie w Krakowie Jacka Olczyka nie tylko jest kopalnią wiedzy, ale także książką, która doskonale oddaje klimat miasta, które od zawsze było niezwykłym miejscem na mapie Polski. Autor proponuje, by literacką przygodę rozpocząć od przełomu XIX i XX wieku – najbardziej eterycznej z epok w historii literatury – Młodej Polski. Poza tym możemydowiedzieć się, co działo się w dwudziestoleciu międzywojennym, czasach II wojny światowej, w latach 1945–1956, PRL-u i wreszcie po roku 1989. Chociaż książkę może przeczytać każdy, równie dobrze mogłaby posłużyć jako nowoczesny podręcznik dla studentów polonistyki.

 

Największe zalety Życia literackiego… to: prostota języka, klarowność wywodu i lekkość obrazowania. Jacek Olczyk snuje historie o historii, doskonale łączy gawędowy styl z naukowym (a to bynajmniej do najłatwiejszych zadań nie należy). Autor tworzy powyżej wspomnianą hybrydę narracyjną nie bez powodu – chce dotrzeć do jak największego grona odbiorców, zostać wysłuchanym od początku do końca oraz by jego opowieści zapadły w pamięć na długo. Niezwykła skrupulatność w docieraniu do jak największej ilości źródeł informacji wskazuje na ogromne zaangażowanie badacza w swą pracę, ale także na radość oraz pasję odkrywania i docierania do miejsc – kawiarni, ośrodków badawczych, ale także sylwetek poszczególnych twórców, którzy wywarli największy wpływ na kształt kulturalnego życia epoki.

 

Snując się po krakowskich ulicach, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie przechodzimy obok ważnych dla krakowskiej, ale także krajowej literatury miejsc. Na ulicy Floriańskiej w trochę już dziś zapomnianej Jamie Michalika odbywały się sławne wieczorki poetyckie, przy Krupniczej 22 mieścił się Dom Literatów, a w Bronowicach Małych odbyło się wesele, bez którego być może nigdy nie powstałby najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego. Nie sposób oddać atmosferę miasta, nie wprowadzając na karty książki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Możemy dowiedzieć się także, na czym polegały następujące zjawiska (a tego zdradzać w recenzji nie będę): „S.O.S - Smyk Obraża Spinkę”, „czarno–biała rzeczywistość Zebry”, „List 34”. Wiele czytanych dziś czasopism (tj. „Tygodnik Powszechny”, „Twórczość”,) powstało w okresie powojennym. Jacek Olczyk sporo miejsca poświęca także krakowskiemu teatrowi, poezji (Peiperowi, Miłoszowi, Staffowi, Różewiczowi, Szymborskiej, Zagajewskiemu, Krynickiemu, Lipskiej, Świetlickiemu) oraz grupom literackim (m.in. awangardzistom, futurystom, formistom, Muszynie, Teraz). Niezwykle ciekawy okazał się dla mnie także rozdział o „kryminalnym Krakowie”, czyli początkach powieści kryminalnej i sensacyjnej. Bardzo pomocne okazuje się także nakreślenie kontekstu historycznego oraz wskazanie niepokojów, jakie targały poszczególne epoki. Autor zadbał o to, by książka miała charakter przekrojowy i objęła jak najwięcej zjawisk, ciekawych spotkań, sylwetek twórców, ale także konfliktów (któż z nas nie słyszał o rywalizacji krakowsko–warszawskiej). Życie literackie w Krakowie to nie tylko tekst, ale także fotografie, portrety, rysunki, obrazy, wycinki z gazet, satyry. Wszystkie wiekowe, oryginalne, noszące ślad minionych czasów i dopełniające obraz miejskiego życia.

 

Chyba jedyną wadą książki jest jej format – duży i nieporęczny, dlatego też raczej nie zabierzecie Życia literackiego w Krakowie ze sobą w podróż, na wakacje lub do torby. Wielość zgormadzonych informacji wpływa na gabaryty książki oraz jej ciężar.

 

Nie ma wątpliwości, że obcowanie z dziełem Jacka Olczyka dla wszystkich humanistów będzie przyjemnością. Książka jest doskonałym przykładem tego, jak w przystępny i ciekawy sposób można przekazać ogrom wiedzy, by czytelnika nie zanudzić, ale każdym kolejnym rozdziałem zachęcać do czytania.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial