Okładka wydania

Dzisiaj Rozmawiamy O Pani

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dzisiaj Rozmawiamy O Pani | Autor: Agnieszka Nabrdalik

Wybierz opinię:

MB

Autorka - Agnieszka Nabrdalik - przyjęła ciekawą koncepcję dla swojej książki, która zainteresuje niejedną kobietę. A sięgnąć po nią powinien także niejeden pan. Opowiada ona bowiem o pasjach, ambicjach i życiu w cieniu sławnego partnera. Ta książka to spotkanie z Moniką Gawlińską, Alicją Kapuścińską, Wacławą Myśliwską, Karoliną Niedenthal, Joanną Pawlik, Anną Religą i Wiesławą Starską. Wszystkie te Panie mają wspólny mianownik - są (lub były) żonami sławnych mężów. Ale to nie jest jed(y)na ich wspólna cecha. Nadrzędną jest to, że wszystkie Panie są nie tylko żonami i matkami, ale przede wszystkim mają własne pasje i zainteresowania. To wspaniała rozmowa o rezygnacji ze swoich ambicji, o życiu obok/w cieniu. Każda z tych Pań w świadomości społeczeństwa tkwi pod etykietą "zawód - żona"; tymczasem Autorka wyciąga na światło dzienne realne profesje, faktyczne pasje i zainteresowania Bohaterek. I nagle okazuje się, że Monika Gawlińska to nie tylko menedżerka zespołu Wilki, ale autorka tekstów; Alicja Kapuścińska jest lekarzem pediatrą; Wacława Myśliwska jest nie tylko żoną pisarza, ale przede wszystkim redaktorką, która recenzuje teksty męża; Karolina Niedenthal jest tłumaczką literatury niemieckiej; Joanna Pawlik to pianistka; Anna Religa jest doktorem nauk medycznych, a Wiesława Starska - żona Allana Starskiego - to kostiumolog, która współpracowała z mężem w niejednym filmie.

 

Rozmowy te pozwalają lepiej poznać czytelnikowi nie tylko same Bohaterki, ale są wspomnieniami pierwszych spotkań Pań z ich mężami, wspólnymi relacjami na etapie małżeńskim, a także szkicami odnajdywania siebie u boku znanej postaci. To często rozmowy do bólu szczere, momentami intymne, ale przede wszystkim odważne i autentyczne. W Islamie mówi się, że mąż jest głową rodziny, ale żona jest jej szyją - i momentami miałam wrażenie, że takimi szyjami są właśnie te Panie. Niewątpliwie są niemymi bohaterkami sukcesów swoich mężów. Ale książka ta nie jest o roli jaką przyszło im wieść w cieniu partnera. I to jest jej niewątpliwy plus. Oczywiście nie można oddzielić od siebie tych dwóch kwestii, więc i o mężach jest tutaj dość sporo. Ale punkt ciężkości przeniesiony został na Panie. To one mają w tej książce głos i to one mówią o sobie, swoich nadziejach, ich ścieraniu się z rzeczywistością. O pasjach, odnajdywaniu siebie i harmonii.

 

Wszystkie Panie są na swój sposób niezależne - jedne bardziej oczywiście, inne mniej widocznie. Ale każda z nich stworzyła swoją przestrzeń i tak naprawdę nigdy nie były obok męża, nie stanowiły dodatku do jego kariery i sukcesu. Realizowały siebie, a czasami (jak w przypadku Pani Niedenthal - to mąż parzy kawę. Wszędzie natomiast przebrzmiewa echo tego, jak ważne jest wzajemne poszanowanie, uznanie dla pasji i potrzeb partnera i coś, co jest w zasięgu każdego z nas, a z czego ludzie korzystają coraz rzadziej. Rozmowa. Jej znaczenie w związku bardzo mocno przebija z tych krótkich wywiadów.

 

Nie jestem zwolenniczką książek o konwencji wywiadów właśnie, ale ta wchłonęła mnie całkowicie. Wszystkie Panie są na swój sposób charakterne, wszystkie są niezależne i ambitne. Są mądre i doświadczone życiowo. Ta książka to wspaniała lektura życiowej pokory i jednocześnie motywator do auto-inspiracji, do działania, szukania swojej przestrzeni i szanowania pasji swoich i swojego partnera. Jest świeża i prawdziwa. Ale to także książka, przy której można nie raz, nie dwa serdecznie się pośmiać. Wspaniała książka. Naprawdę wspaniała.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial