Okładka wydania

Idol Maria Skłodowska-Curie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Idol Maria Skłodowska-Curie | Autor: Justyna Styszyńska

Wybierz opinię:

Książkojady

W laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

 

Idolami dla dzieci są najczęściej ludzie znani z gazet, telewizji, muzyki, sportu. A jak zainteresować najmłodszych osobowościami wybitnymi, zapisanymi na wielkich kartach historii? Jak wzbudzić w dzieciach zainteresowanie osobami, które zmieniły świat, wpłynęły na nasze codzienne życie? Ciekawym projektem jest seria „Idol”, której pierwsza część pojawiła się w wydawnictwie „Widnokrąg”. To książki zadaniowe, które poprzez różne kreatywne zabawy przybliżają znane osoby, które warto naśladować. Pierwszą z nich jest publikacja Justyny Styszyńskiej o polskiej noblistce i badaczce – Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Maria Skłodowska-Curie żyła w czasach, które mogą wydać się bardzo odległą i niezrozumiałą przeszłością dla najmłodszych. Aby oddać koloryt przełomu XIX i XX wieku Justyna Styszyńska proponuje młodym czytelnikom zestaw twórczych zadań, uzupełnionych wyjaśnieniami i faktami z życia słynnej fizyczki i chemiczki. Dzieci niczym detektywi będą podążać śladami Skłodowskiej-Curie, poznają XIX-wieczną Warszawę, odwiedzą laboratorium noblistki, a nawet zapoznają się z układem okresowym pełnym różnych pierwiastków i budową atomu. Autorka publikacji w bardzo przystępny i obrazowy sposób wprowadza czytelnika w świat nauki, angażując go do wspólnego tworzenia książki (poprzez kolorowanie, naklejanie, szukanie wskazanych elementów). Książka bardzo oryginalnie przedstawia świat laboratorium, autorka wtajemnicza dzieci w nazwy i działanie różnych urządzeń takich jak komora jonizacyjna czy elektrometr kwarcowy. Czytelnicy będą mieli również okazję „pomyszkować” po laboratoryjnych półkach, pełnych różnych próbówek, buteleczek i szklanych pojemników. Czeka na nich również wykonanie eksperymentu, dzięki któremu poczują się jak młodzi naukowcy.

 

Pomysłodawczyni serii „Idol” doskonale wie jak przyciągnąć uwagę najmłodszych, w tym przypadku nie wystarczą „suche” fakty z życia, encyklopedyczna biografia Marii Skłodowskiej-Curie. Autorka pokazuje świat noblistki „od kuchni”, wplata w jej życiorys intrygujące ciekawostki naukowe z chemii i fizyki. Bohaterka staje się przewodniczką po dawnym laboratorium. Czytelnicy poznają również niezwykłe osiągnięcia badaczki, a wszystko to przypomina raczej zabawę niż kolejną, nudną lekcję w szkole. Gdybym była nauczycielem pokusiłabym się o wykorzystanie tej książki na lekcji, bo daje ona wiele możliwości do pokazania sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie w zupełnie inny, niebanalny i interesujący sposób, bez przegadania i schematyczności. Liczne zadania, kolorowe naklejki i duże plansze do kolorowania to umożliwienie młodym odbiorcom przyswajania wiedzy przez aktywność, eksperymentowanie. Duży format książki również sprzyja wyobraźni i działaniu. Myślę, że Maria Skłodowska-Curie mogłaby być idolem przede wszystkim dziewczynek. Jej droga życiowa to obraz wytrwałości w podążaniu za marzeniami mimo ograniczeń, braku równych praw dla kobiet i całkowitego opanowania nauki, uniwersyteckich stanowisk przez mężczyzn.

 

Książka Justyny Styszyńskiej o Marii Skłodowskiej-Curie to przyciągająca uwagę publikacja, nowatorska pod względem opowiadania o życiu sławnej Polki. Szczególnym miejscem jest tu laboratorium, niezwykłe i raczej niedostępne dla zwykłej osoby, niezwiązanej z nauką. Niektóre informacje mogą przytłoczyć małego czytelnika, wymagają poszerzenia i dokładniejszego zilustrowania (choćby czym jest pierwiastek chemiczny i skąd się wziął układ okresowy). Duże, wielkoformatowe ilustracje, które można uzupełnić po swojemu na pewno ucieszą najmłodszych. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki z serii „Idol”, które „odczarowują” wybitne jednostki, pokazując ich świat z nieznanej perspektywy, wprowadzając wiele przydatnych informacji o świecie, poruszając problemy nauki czy danej dziedziny. Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie całkowicie mnie oczarowało, a autorka pokazała, że o znanych osobowościach można pisać w sposób przyjemny, nowatorski, powiązując ze sobą wiele kontekstów historycznych, naukowych i społecznych. „Idol. Maria Skłodowska-Curie” przybliża świat Polki noblistki, jej drogi życiowe, a jednocześnie książka próbuje pokazać, że nauki ścisłe mogą dostarczać wiele zabawy. Naprawdę warto skusić się na eksperymentowanie u boku Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial