Sekretny Dziennik Laury Palmer

Autor: Jennifer Lynch

Okładka wydania

Sekretny Dziennik Laury Palmer


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Michał Lipka

DZIENNIK PEŁEN TAJEMNIC

 

Po niemalże trzydziestu latach kultowe już „Miasteczko Twin Peaks” powraca na telewizyjne ekrany. Wydarzenie to nie lada, w końcu to właśnie ono przetarło szlaki wszystkim innym serialom typu complex (od „Z archiwum X” przez „Losta” po wszelkie współczesne hity), dlatego też jak zwykle w takich przypadkach nie mogło się skończyć jedynie na nakręceniu kolejnych odcinków. Pojawiły się zatem między innymi związane z „Twin Peaks” publikacje, a wśród nich ta właśnie, klasyczna już, bo pierwotnie wydana w czasach emisji pierwszej serii, książka przybliżająca w świetnym stylu życie Laury Palmer, od jej dwunastych urodzin, do śmierci.

 

22 lipca 1984 roku. Laura Palmer na swoje dwunaste urodziny, pośród wielu innych prezentów (w tym wymarzonego kucyka), dostaje także dziennik. Zafascynowana ideą przelewania swoich myśli na papier, stworzenia swoistego zapasowego mózgu, do którego mogłaby w każdej chwili zajrzeć i przeczytać jakiś fragment, zaczyna tworzyć regularne wpisy. Każdy z nich wydaje się typową notatką dorastającej dziewczyny. Laura wspomina co i kogo lubi, jak spędza czas, co przychodzi jej do głowy, czego o zbliżającej się miesiączce dowiedziała się od koleżanek i co sama ma na ten temat do powiedzenia, kiedy już nadchodzi dla niej ta chwila. Rozmyśla o chłopakach, o całowaniu. Nic niepokojącego? Jest jednak w tym wszystkim coś, co dalekie jest od codzienności nastolatki. Laurę prześladują dziwne, koszmarne sny, które spisuje z wielką dokładnością w nadziei, że przelanie ich na papier odbierze im część mocy. Sny erotyczne, w których dziwne gorąco zmusza ją do rozkładania nóg – i w których pojawia się postać siwowłosego mężczyzny o dużych dłoniach. „Mam nadzieję, że BOB dziś w nocy nie przyjdzie”, pisze w jednym z listów dziewczyna. Jednak przed tym, co czai się w jej snach, a także w niej samej, nie ma ucieczki. Laura zaczyna wieść podwójne życie, choć o jej mrocznej stronie tylko niewiele osób ma pojęcie…

 

Kiedy podarowujesz dziecku dziennik, nie myślisz, że możesz czytać go po jego śmierci, szukając rozwiązania zagadki zbrodni, której stało się ofiarą. Taka myśl towarzyszyła mi podczas lektury „Sekretnego dziennika Laury Palmer” i to ona chyba najlepiej podsumowuje tę opowieść. Opowieść dobrze napisaną i bardzo klimatyczną. Może nie tak poruszającą, jak sam serial, którego pilotażowy epizod po prostu wgniata w fotel, nie mniej przyjemną w odbiorze i doskonale uzupełniającą fabułę odcinków. Jennifer Lynch, córka współtwórcy „Miasteczka Twin Peaks” Davida Lyncha, miała zaledwie 22 lata, kiedy napisała tę książkę, ale dzięki temu zostało w niej sporo nastoletniej lekkości i naiwności pasującej do wpisów Laury. Wrażenia z lektury są bardzo przyjemne, a „Dziennik…” na dodatek ożywia wspomnienia związane z serialowym pierwowzorem.

 

Dlatego też jeśli należycie do jego miłośników, zdecydowanie powinniście się z niniejszą pozycją zapoznać. To naprawdę dobre uzupełnienie serialu, a jednocześnie rzecz, która jednocześnie da się z przyjemnością czytać bez jego znajomości, więc nawet nowi odbiorcy mogą bawić się znakomicie. Wystarczy, że mają ochotę na lekko oniryczną opowieść o nastolatce z tajemnicami, które, jak kotwica uczepiona szyi ciągną ją na stracenie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!