Okładka wydania

Ogniste Oczyszczenie Tom 2 Mapa Kości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ogniste Oczyszczenie Tom 2 Mapa Kości | Autor: Marcin Mortka

Wybierz opinię:

Freya

Francesca Haig wychowywała się w Tasmanii, uzyskała tytuł doktora literatury na Uniwersytecie w Melbourne i została starszym wykładowcą na Uniwersytecie w Chester. Jej poezja była publikowana w czasopismach literackich i antologiach zarówno w Australii, jak i w Anglii. Jej pierwszy zbiór poezji została opublikowana w 2006 roku. Jej pierwsza powieść – „Ogniste oczyszczenie”, będąca pierwszą częścią trylogii o tym samym tytule została wydana w 2015 roku. Autorka mieszka obecnie w Londynie z mężem i synem.

 

Cass jest wizjonerką. Razem z Kobziarzem i Zoe odbywa długą wędrówkę, mając w planie odbudowę ruchu oporu Omeg, który został rozgromiony w wyniku masakry na Wyspie. Jako jedni z nielicznych odnajdują w sobie odwagę, by przeciwstawić się bezlitosnej Radzie. Inaczej Pani Generał wraz z Reformatorem i Prowodyrem wcielą w życie swój okrutny plan – umieszczą Omegi w zbiornikach i choć będą one utrzymane przy życiu, to jednak zostaną doszczętnie pozbawione świadomości.

 

„Mapa kości” to druga część trylogii „Ogniste oczyszczenie”. Niestety nie miałam okazji przeczytać pierwszego tomu, dlatego też zupełnie nie potrafiłam odnaleźć się fabule powieści. Wybrałam tę książkę, nie mając pojęcia o tym, że jest kontynuacją. Oczywiście zdarzyło mi się to nie pierwszy raz, choć w tym wypadku znajomość wcześniejszego tomu była niezbędna. Z pewnością wkrótce nadrobię ten brak i przeczytam „Mapę kości” ponownie, ponieważ historia bardzo mnie zaciekawiła.

 

Autorka początek książki poświęciła krótkiemu przypomnieniu wydarzeń z poprzedniego tomu. Niestety ten zarys fabuły okazał się dla mnie zbyt ogólny i niewystarczający do tego, by wczuć się w klimat trylogii. Po kilkudziesięciu stronach akcja jednak przyspieszyła i nabrała właściwego tempa.

 

Francesca Haig nie stroni od mocnych, brutalnych opisów represji stosowanych przez Radę wobec Omeg. Bestialskie metody, mające na celu wyeliminowanie przedstawicieli Omeg przyprawiały mnie o gęsią skórkę. Autorka wykreowała świat, który został zniszczony przez wybuch. Od tej pory rodzą się tylko bliźnięta – Alfy i Omegi. Łączy ich nie tylko ta sama chwila narodzin, ale również wspólna śmierć. Jeśli jedno z rodzeństwa zginie, drugi umiera razem z nim. Alfy wiodą luksusowe życie. Omegi skazane zostały na życie w opłakanych warunków, w dodatku zmuszone są płacić naprawdę wysokie podatki. Główna bohaterka – Cass oraz jest brat bliźniak Zach również zostali naznaczeni tym piętnem – są Alfą i Omegą.

 

Dziwny to świat, który trudno było mi zrozumieć bez znajomości pierwszego tomu. Z fabuły powieści wywnioskowałam, że Alfy są tymi złymi, którzy to chcą pozbyć się Omeg, ale ponieważ są od nich w pewien sposób zależni i nie mogą ich zabić (gdyż wtedy sami zginą), umieszczają swoje rodzeństwo w zbiornikach, pozbawiając je świadomości, ale nie życia.

 

Książka została napisana jasnym, zrozumiałym językiem. Autorka doskonale poradziła sobie z opisami walk, ale też krajobrazów w czasie wędrówki bohaterów. Są one barwne i ciekawe, nie nudzą czytelnika. Bez obaw, nie są to długie, kilkustronicowe opisy, jakie wszyscy znamy z powieści Henryka Sienkiewicza. Powieść czyta się przyjemnie i szybko, choć liczy sobie ponad czterysta stron.

 

„Mapa kości” jest mroczną, postapokaliptyczną i niezwykle tajemniczą powieścią, która opowiada o żądzy władzy, ale również o miłości i moralności. To druga część trylogii „Ogniste oczyszczenie”. Jeżeli lubicie melancholijny klimat w książkach, to koniecznie powinniście zwrócić uwagę na tę lekturę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto