Okładka wydania

Iron Tales Literacka Składanka W Hołdzie Iron Maiden

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Iron Tales Literacka Składanka W Hołdzie Iron Maiden | Autor: Adam FrońKacper KotulakKazimierz Kyrcz Jr.Łukasz RadeckiJarosław TurowskiJuliusz Wojciechowicz

Wybierz opinię:

Michał Lipka

ŻELAZNE DZIEWICE

 

Iron Maiden można lubić, można nienawidzić, ale pisać zbiór opowiadań w hołdzie zespołowi? Nie zdziwiłbym się podobnej antologii w ich rodzimych stronach, ale w Polsce, w kraju tak czy inaczej nie mającym zbyt wiele wspólnego z Bruce’em Dickinsonem, Adrianem Smithem i resztą ekipy, która przez ponad cztery dekady występuje na scenie? Nawet, jak na wydawnictwo Gmork, specjalistę od wszelakich antologii tworzonych najczęściej przez młodych autorów, wydaje się to być dziwnym zabiegiem. W końcu ich wcześniejsze publikacje miały jakieś umotywowanie, bo albo dotyczyły popularnych tematów, albo też, jak w przypadku zbioru opowiadań odwołujących się do twórczości Stephena Kinga, wydawały się logiczne. Ale Iron Maiden? I mówię to, choć zespół lubię. Czemu więc po pozycję tą sięgnąłem? Ze względu na obecność tekstów Radeckiego i Kyrcza Jr. A co z tego wynikło?

 

Teksty tu zebrane to albo wariacje na temat piosenek londyńskiego bandu albo też historie w mniejszym bądź większym stopniu zainspirowane jego twórczością. Są tu zatem opowieści zupełnie fikcyjne, są też teksty inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, przeważają jednak fabuły z Iron Maiden związane jedynie drobnymi elementami i właściwie mogłoby znaleźć się w każdego typu antologii zbierającej teksty z gatunku horroru lub thrillera. Więcej tu właśnie hołdu dla tego typu dzieł, niż tematu tytułowego. Mamy jednak wątek samobójczych myśli, mamy typowy slasher, a nawet opowiadanie cyberpunkowe czy też alternate history ocierające się o fantasy.

 

Rozpiętość tematyczna jest więc duża, ale jednak mniejsza niż się wydaje. Wspominałem już powyżej, że głównie mamy tu do czynienia z horrorem i thrillerem, i sporadyczne odstępstwa gatunkowe nic tu nie zmieniają. Ambicje autorów nie wyrastają więc poza chęć dobrej zabawy, ewentualnie, jak to przyznał w jednej z odautorskich not Kazimierz Kyrcz Jr – przestraszyć. To ostatnie nie jest łatwe, bo wywołanie w czytelnikach lęku graniczy obecnie z cudem. Mnie nie przestraszyło nic, ale literacki horror niestety nie wywołuje we mnie tego typu uczuć, więc ten aspekt antologii pozostawię do oceny Wam. Jak prezentuje się cała reszta?

 

Pomimo faktu, że autorzy tu zebrani, z drobnymi wyjątkami, nie są gwiazdami nawet własnego gatunku, całość czyta się naprawdę dobrze. Sprawnie napisane teksty, nawet jeśli bywają naiwne, to w ten typowy dla utworów grozy sposób, który sprawia, że z chęcią przymykamy na to oczy. Najlepiej i tak wypadają tu Kyrcz Jr oraz Łukasz Radecki, nie mniej pozytywnie zaskoczył mnie Jarosław Turowski i jego „Przyprowadź córkę na rzeź” – może dlatego, że ów kawałek Ironów należy do jednych z moich ulubionych, a może z powodu niesłabnącego uwielbienia podobnych opowieści grozy. Tak czy inaczej, podczas lektury bawiłem się naprawdę dobrze. I tylko szkoda, że nikt nie pokusił się o adaptację mojego ulubionej piosenki Żelaznej Dziewicy, czyli „Tailgunnera” (Climb into the sky/Never wonder why-tailgunner/You're a tailgunner), bowiem horror w klimatach lotników drugiej wojny światowej – mrok nocy, zagubienie, coś dziwnego czy to na ziemi, czy też w powietrzu... - znakomicie pasowałby do całości.

 

Podsumowując, „Iron Tales” to ciekawy zbiór dla miłośników polskiej, młodej grozy. Autorzy starali się tu oddać rytmikę i charakter piosenkowych pierwowzorów, bawili się nimi i wieloma innymi rzeczami. Wyszły im opowiadania różne poziomem, ale przyjemne. Niezobowiązujące, nie mniej kto lubi takie rzeczy, śmiało może po zbiór sięgnąć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto