Paryż Przewodnik National Geographic

Autor: Lisa DavidsonElizabeth AyreHeidi Ellison

Okładka wydania

Paryż Przewodnik National Geographic


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Mina

Paryż... Cudowne miasto świateł. Przede wszystkim jednak światowa stolica mody, a także romantyczna kraina zakochanych. To pierwsze skojarzenia jakie nasuwają się nam na myśl, kiedy próbujemy powiedzieć coś o stolicy Francji. National Geographic, chyba najbardziej na świecie znane wydawnictwo zajmujące się tematyką podróży, postanowiło w uaktualnieniu swojego przewodnika, pokazać turystom trochę mniej uczęszczane szlaki tego pięknego miasta.

 

O kulturze Francji mówi się wiele i często. Sami Francuzi pracują nad tym, by ich kraj był jak najlepiej postrzegany. Chyba wiele z nas słyszało o arogancji tego narodu, który nie da się przekonać, że jakiś inny kraj mógłby być cudowniejszy. Paryż to uznana renoma. Kto nie marzyłby o podróży do tak wspaniałego miasta. Gdy ktoś pyta nas, co kojarzy się nam z francuską stolicą bez wahania możemy powiedzieć, że Wieża Eiffla, Luwr czy Łuk Triumfalny. Są to najbardziej znane i jedne z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie.

 

W nowym przewodniku National Geographic stworzonym przy współpracy z trzema uznanymi, mieszkającymi w Paryżu dziennikarkami, mamy do czynienia z trochę innym i przede wszystkim bogatszym planem wycieczki do francuskiej stolicy. Na początku przede wszystkim dostajemy krótki rys historyczny Paryża, co jest dodatkowym wzbogaceniem książki. Nie brakuje też wielu ciekawostek kulturowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w praktyce. Warto znać drobne gesty czy uprzejmości, dzięki którym łatwiej będzie nam porozumieć się z Francuzami, czy to pytając kogoś o drogę, czy też rozmawiając z osobami, które pracują w placówkach gastronomicznych.

 

Po zapoznaniu się z dziejami Paryża możemy spokojnie ruszyć na spacer jego ulicami. Plan podzielony jest zarówno tematycznie jak i dzielnicowo. Wszystko zaczyna się od wyprawy po paryskich wyspach włącznie z tą najważniejszą na której znajduje się katedra Notre Dame. Następnie szlak wiedzie między innymi przez Dzielnicę Łacińską czy Montparnasse. Wszystko jest logicznie i praktycznie rozplanowane. Na marginesach znajduje się wiele rad bywalców, które także są pomocne przy umileniu sobie wycieczki. Warto wiedzieć o której godzinie iw którym miejscu rozciągają się najpiękniejsze widoki na miasto.

 

O każdym z zabytków czy też każdej z atrakcji cudownego Paryża możemy przeczytać krótką notkę w której nie ma żadnych zbędnych opisów, którymi czasami raczą nas przewodnicy wycieczek. Zwięzłość i treściwość są wielkim atutem. Nie jest to nudne i łatwiej o to żeby coś zostało nam w głowie niż wtedy, gdy czytamy długie, niekończące się opisy nieistotnych z naszego punktu widzenia szczegółów.

 

Największym atutem jak zresztą zwykle w publikacjach National Geographic są wspaniałe ilustracje i zdjęcia miejsc rekomendowanych na stronach książki. Trzeba przyznać, że wydawnictwo to zawsze wie jak najlepiej pokazać zalety różnych miejsc. Oglądając fotografie ciężko o to żeby nie zapragnąć tego, by móc mieć możliwość natychmiast znaleźć się w tych miejscach. Oczywiście jak to w przewodniku nie mogło zabraknąć mapek. Chociaż osobiście zdarzyło mi się mieć już w rękach przewodniki różnych wydawnictw w których brakowało planu miasta. Niemniej na National Geographic można liczyć w tym względzie. Nie ma przewodnika bez map. Poza tym, że jest dużo mapek poszczególnych dzielnic i okolic, obowiązkowo także załączony jest plan paryskiego metra, co pomoże zaplanować trasę wycieczki.

 

Kolejnym plusem jest zamieszczenie pomysłów na wyprawy poza Paryż, a nie ograniczanie się tylko do samego miasta. Autorki polecają między innymi wycieczki do Disnaylandu czy Wersalu. Dzięki temu można przyznać, że na niespełna trzystu stronach udało się ułożyć kompleksowy i bardzo praktyczny przewodnik, który pozwala żeby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Tak samo jak w mieście świateł, które proponuje między innymi historię, sztukę, kulturę, modę itd.

 

Podsumowując National Geographic po raz kolejny udowodniło swoją wartość na rynku publikacji podróżniczych. Przewodnik po Paryżu jest bogaty w wiedzę, ale przekazaną w przejrzysty i przystępny sposób. Fotografie, mapki i plany miasta uwzględniają to, co najważniejsze w mieście świateł. Praktyczne porady i wskazówki są świetnym uzupełnieniem treści. Książka warta polecenia dla wszystkich tych, którzy wybierają się w podróż do Paryża. Nie tylko dla osób, które jadą tam po raz pierwszy, ale również dla ludzi odwiedzających Paryż kolejny raz. Wszystko za sprawą tego, że atrakcji opisanych na łamach publikacji jest tyle, że na pewno nie uda się ich wszystkich obejrzeć podczas jednej krótkiej wyprawy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!