Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Praktyczny Kurs Języka Hiszpańskiego Kurs Językowy + CD

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Praktyczny Kurs Języka Hiszpańskiego Kurs Językowy + CD | Autor: Beata Pawlikowska

Wybierz opinię:

Mina

Praktyczny kurs hiszpańskiego Beaty Pawlikowskiej to kolejna propozycja tej autorki mająca służyć nauce języków. Dziennikarka i podróżniczka w swoich publikacjach poświęciła już wiele miejsca na temat efektywnego przyswajania sobie języków obcych. Najnowsza pozycja jak sama nazwa wskazuje nakierowana jest na praktyczną naukę jednego z chyba najbardziej ulubionych języków Pawlikowskiej.

 

Język hiszpański jest niezwykle popularnym językiem na całym świecie. Posługuje się nim ponad pół miliarda ludzi zamieszkujących na Ziemi. Z tego też powodu w ostatnich latach stał się również jednym z najpopularniejszych języków do nauki. Może o jego popularności świadczy przede wszystkim prostota. Dlatego uczy się go coraz więcej osób. Również w Polsce miłośników języka hiszpańskiego przybywa z każdym rokiem. W przeszłości ludzie chętniej, obok angielskiego,sięgali raczej po niemiecki bądź francuski. Z czasem to się zmieniło.

 

W odpowiedzi na nieskuteczne lekcje jakie proponowane są w szkołach językowych, bądź podstawowych samouczkach, Beata Pawlikowska przygotowała kurs mający na celu nauczenie czytelnika mówić w tym języku. To prawda, co pisze autorka na temat tego, jak wiele jest niepotrzebnych rzeczy których uczymy się na lekcjach językowych. Większość zasad gramatycznych jest zbyteczna i tylko miesza w głowach. Przez to nie można skupić się na tym co ważne, czyli komunikacji w danym języku.

 

Nowa metoda Pawlikowskiej polega na przyswojeniu sobie wiedzy zawartej w 68 lekcjach. W każdej z nich znajduje się kilka bądź kilkanaście zdań, które opierają się na prostych założeniach i zwrotach. Do książki dołączona jest płyta z nagraniami, która jest kluczowym elementem zestawu. Według lekcji nagranych na CD najpierw słyszymy zdanie, bądź wyrażenie po polsku i mamy chwilę na próbę przetłumaczenia go na głos na język hiszpański. Po upływie czasu usłyszymy poprawną odpowiedź. Zdania są tak skonstruowane, że faktycznie dają efekty, a to dlatego że często jedna z fraz zaczyna się prostą konstrukcją natomiast z kolejnym wersem zdanie zostaje rozbudowane bądź zmienia się w nim jedno słowo. To wyrabia automatycznie nawyk tworzenia podobnych albo po prostu już własnych zdań.

 

W związku z tym można stwierdzić, że faktycznie nauka jest efektywna. Jednak nie obywa się bez jednego wyraźnego minusa, a mianowicie chodzi tutaj o grupę, do której ten kurs jest skierowany. Niby zdania są proste, ale ktoś kto nigdy nie miał do czynienia z językiem hiszpańskim, nie przyswoi sobie tak łatwo nawet najbanalniejszych konstrukcji. Powodem będzie brak podstaw jeśli idzie o słownictwo, które jest niezbędne do zaczęcia nauki.
Nie chodzi tu o gramatykę, chociaż podstawowe jej założenia także by się przydały. Wtedy trochę łatwiej w przyszłości budować zdanie, wiedzieć jaki jest szyk wypowiedzi i co w niej zmienić by stworzyć nowy sens. Na końcu książki autorka zamieściła niezbędnik gramatyczny jest on jednak dość niekompletny, a raczej po prostu są to kwestie nie aż tak ważne jak mogłoby się to wydawać. Nie za bardzo wprowadzają w podstawowe założenia języka hiszpańskiego. Jeśli mamy już jakieś podstawy tego języka książka powinna być ciekawą odmianą i dobrym początkiem do uświadomienia sobie, że tak naprawdę umiemy, ale boimy się mówić w języku obcym. Inna kwestia to niestety to, że brak wcześniejszej wiedzy, zamiast pomóc spojrzeć świeżym okiem na nowy język, wprowadzi raczej zamęt. To podobna sytuacja to takiej w której ktoś nagle z miejsca chciałby żebyśmy powiedzieli coś w języku o którym nie mamy pojęcia. To raczej nic innego niż tylko i wyłącznie niepotrzebny stres, który już na początku odbiera przyjemność z nauki.

 

Mimo minusów nie można całej publikacji spisywać na straty. Na pewno można ją polecić osobom, które już uczyły się hiszpańskiego, a jedyne czego im brakuje to umiejętności wysławiania się w tym języku. Wtedy te 68 lekcji powinno pomóc w problemie. Osoby takie mają już jakiś ugruntowany poziom słownictwa mimo że często nie zdają sobie z tego sprawy. Utknięcie w świadomości poprawności gramatycznej blokuje komunikację, jednocześnie dając wrażenie nieznajomości języka. Blokada mówienia bywa bardzo frustrująca i powoduje zarzucenie nauki. Praktyczny kurs języka hiszpańskiego Pawlikowskiej może zdecydowanie pomóc w przełamaniu rutyny. Co prawda zdania mogłyby być niekiedy sformułowane jeszcze bardziej praktycznie i wyrażać zwroty często stosowane w rozmowach, ale i tak nie jest źle. O efektywności uczenia się całymi zdaniami, w dodatku takimi bardziej życiowymi niż te umieszczone w podręcznikach do nauki języków, mogę zaświadczyć ponieważ sama w ten sposób nauczyłam się języka angielskiego, chociaż akurat robiłam to samodzielnie bez pomocy Pawlikowskiej. Niemniej książka Beaty Pawlikowskiej może być świetnym początkiem w przecieraniu szlaku nowej metody nauki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial