Wiersze I Wierszyki Dla Najmłodszych

Autor: Danuta Wawiłow

Okładka wydania

Wiersze I Wierszyki Dla Najmłodszych


Dodatkowe informacje

 • Autor: Danuta Wawiłow
 • Tytuł Oryginału: Wiersze I Wierszyki Dla Najmłodszych
 • Gatunek: Literatura Dziecięca
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 28
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 200x190mm
 • ISBN: 9788328043114
 • Wydawca: Wilga
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Marianna Jagoda

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 7 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pożeram Strony

Zazwyczaj sztywne kartonowe książeczki dla maluchów są małowymagające, zawierają pojedyncze słowa lub proste zdania. Dzisiaj mam okazje pokazać Wam uroczą książkę, która nie dość, że jest pięknie ilustrowana, to jeszcze aż roi się w niej od cudownych wierszy, królowej polskiej poezji dziecięcej, Danuty Wawiłow.

 

Wydawnictwo Wilga wydało cykl książeczek ze sztywnymi stronnicami, zawierających wiersze najbardziej znanych i lubianych dziecięcych poetów. I tak oto najmłodsi mogą zapoznać się z wierszami Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna. Do nas akurat trafił egzemplarz z wierszami mojej ukochanej Danuty Wawiłow. Jako matka, nauczycielka oraz niegdyś dziecko, od zawsze kocham poezje Wawiłow. Jej wiersze mają w sobie coś niesamowitego, coś czego nawet nie umiem ująć w słowa. Są bardzo dźwięczne, kipią od emocji i kolorów i pokazują świat widziany oczami dziecka.

 

Książeczka zawiera aż 13 utworów znanej poetki. Są to wiersze bardzo znane, i te, mniej powszechne:
- „Niewidzialna plastelina”
- „Kałużyści”
- „Urodzinki”
- „Moja siostra królewna”
- „Moja tajemnica”
- „Szybko!”
- „Marzenie”
- „Listy”
- „Taki wielki pies”
- „Mama ma zmartwienie”
- „Strasznie ważna rzecz”
- „Na wystawie”
- Zapach czekolady”

 

Wiele z tych wierszy będzie zapewne Wam znanych, jak na przykład „Szybko” – zinterpretowany w postaci piosenki przez jeden z dziecięcych zespołów, czy kultowy już „Zapach czekolady”. Ja jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej często korzystam z dorobku Danuty Wawiłow na zajęciach i muszę przyznać, że moje szkolne dzieci bardzo lubią jej wiersze. Ja uwielbiam zaś to, że można je wykorzystać na lekcji na różne sposoby, można zaszaleć z ich interpretacją. Jednak ta książka, jak już wcześniej wspomniałam jest przeznaczona dla najmłodszych ze względu na sztywne wydanie. Nie wiem jak wasze maluchy, ale moja półtoraroczna córka, Michalina bardzo lubi słuchać dziecięcej poezji. Myślę, że ma na to wpływ rytmiczność utworów. W każdym bądź razie ktoś mógłby się przyczepić i zapytać „Po co maluchom poezja?”. A no po to, by zapoznać je z nią od małego, tym większa pewność, że z wiekiem miłość do wierszy będzie się pogłębiać i same z siebie będą sięgały po utwory kolejnych autorów.

 

Warto wspomnieć, że książeczka jest pięknie ilustrowana przez Mariannę Jagodę, absolwentkę Wydziału Malarstwa i Grafiki na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ilustratorka ta pragnie, by jej rysunki były pogodne, pełne kolorów, by biła z nich dobra energia. Tak właśnie jest. Morze barw, sympatyczne postacie – to cechy charakterystyczne ilustracji Marianny Jagody. Naprawdę cieszą one oko, co zapewne docenią nasze kochane maluszki.

 

Ogromnie się cieszę, że wydawnictwa pamiętają o ogromnym dorobku klasycznych polskich poetów dziecięcych. Świetnie, że wiersze te są cały czas wznawiane, wydawane w nowych odsłonach. Uważam, że ogromną wartością tych wszystkich utworów jest ich uniwersalność. Są tak samo aktualne teraz, jak były kilkanaście lat temu, i będą za 20-30 lat. Podsumowując „Wiersze i wierszyki dla najmłodszych” to świetna seria od wydawnictwa Wilga, która cieszy oko, wywołuje ciepłe wspomnienia u rodziców i uśmiech na twarzy maluszków. Docenić należy również jakość wydania książeczki. Na pewno wytrzyma baaardzo długo. Ja i moja Michalinka gorąco polecamy! Kolorowo i wesoło!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!