Okładka wydania

Lato Eden

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Liz Flanagan
 • Tytuł Oryginału: Eden Summer
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marta Duda Gryc
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 134x205mm
 • ISBN: 9788379660322
 • Wydawca: IUVI
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lato Eden | Autor: Liz Flanagan

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Lato Eden autorstwa Liz Flanagan można w wielkim skrócie streścić jednym zdaniem: „Gdzie podziała się śliczna Eden, którą wszyscy tak samo mocno kochają, jak i jej nie znoszą?”. Pomimo tego, co sugeruje tytuł, bogata, śliczna i przez wszystkich podziwiana dziewczyna nie jest główną bohaterką powieści. Staje się nią żyjąca w cieniu swej przyjaciółki oraz zawsze pomijana Jess – wrażliwa gotka, gotowa zrobić dla Eden wszystko.

 

Powieść Liz Flanagan mogłaby być naprawdę dobrą pozycją mieszczącą się w ramach nurtu Young Adult, gdyby nie została przegadana o jakieś sto stron. Książka trochę zbyt tkliwa i przepełniona poważnymi problemami bohaterów, które występują w takim natężeniu, że wydają się po prostu mało prawdopodobne, a jednocześnie przygniatają czytelnika swym ciężarem. Być może jednak nastoletnie czytelniczki, które poszukują wywołującej bardzo silne emocje lektury, będą z Lata Eden zadowolone.

 

Pochwała należy się książce za nietypowy sposób konstrukcji tytułowej bohaterki, której obecność w powieści buduje się poprzez brak. Eden boryka się z poczuciem winy oraz załamaniem nerwowym, które stara się zamaskować ekscentrycznymi zachowaniami oraz demonstrowaniem tego, jak świetnie się życiem bawi. Kiedy dziewczyna znika, a właściwie ucieka od rodziców, krewnych, przyjaciół i samej siebie, rozpoczynają się jej gorączkowe poszukiwania. Nieobecność nastolatki pozwala Jess – narratorce i bohaterce zarazem – na wprowadzenie licznych retrospekcji, które obalają stereotyp związany z Eden – dziewczyna nie jest idealną córką, przyjaciółką i uczennicą, jak wcześniej uważano, ale ma sporo na sumieniu i wiele tajemnic, do których dorośli nie mieli wcześniej dostępu. Chociaż Jess bardzo się stara, by obraz jej przyjaciółki był jak najlepszy (dlatego też tak często usprawiedliwia popełniane przez nią błędy), nie potrafi ukryć narastającej w głębi duszy niechęci do „dziewczyny, która miała wszystko”. Podobnie dzieje się z czytelnikiem – przejmuje żal i rozgoryczenie Jess, zaczyna odczuwać niechęć, a następnie złość na Eden, której wszystko zawsze uchodzi na sucho.

 

Ze względu na swoją przynależność gatunkową do literatury Young Adult powieść Liz Flanagan podejmuje następujące problemy: pierwszej miłości, próby budowania prawdziwej przyjaźni, walki o niezależność, pierwszych kontaktów seksualnych. Bohaterowie muszą odpowiedzieć sobie na pytania: Kim jestem? oraz Czego chcę?. Znalezienie odpowiedzi jest warunkiem konieczny dalszego prawidłowego rozwoju. Być może powieści Young Adult powinna czytać nie tylko młodzież, ale również dorośli – by lepiej zrozumieć tych, którzy powoli wkraczają w niezależność.

 

Brytyjska autorka w Lecie Eden porusza jeszcze trzy inne ważne kwestie: przemocy, tolerancji oraz radzenia sobie ze śmiercią bliskich. Powieść jest próbą ukazania możliwych rozwiązań sytuacji skrajnych: społecznego odrzucenia, traumy oraz żałoby. Popełniane przez bohaterów błędy staja się antywzorcami konkretnych sposobów postępowania.

 

Nie można poruszyć powyższych problemów, nie wywołując negatywnych emocji. Jednak w przypadku Lata Eden jest ich trochę zbyt dużo. W powieści właściwie nie ma sytuacji, które chociaż na chwilę redukowałyby smutek, niepewność, żal oraz rozjaśniały mroczny nastrój. Kilka zdań na zakończenie nie wystarczy, by przekonać młodego czytelnika, że istnieje wyjście nawet z najtrudniejszych sytuacji.

 

Nie można jednak odmówić powieści tego, że jest wciągająca, a wydarzenia przeplatane są w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Napięcie wyczuwalne jest już od pierwszych stron, nietrudno zauważyć inspiracje powieścią detektywistyczną oraz kryminałem, ale także romansem i literaturą sensacyjną. Podsumowując: całkiem dobra powieść Young Adult, choć bez fajerwerków.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial