Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rikuś Rycerzem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Rikuś Rycerzem | Autor: Guido Van Genechten

Wybierz opinię:

Wisienka

Do odważnych świat należy

 

Rikuś Rycerzem Guida van Genechtena jest pozycją, która z pewnością trafi w gusta najmłodszych i zarazem najbardziej wymagających czytelników. Rikuś jest optymistycznym i wesołym marzycielem, który w ciepłe, wiosenne popołudnie przenosi się w świat magii i fantazji, ale zarazem świat, który niegdyś istniał (no może oprócz smoków). Bywa tak, że króliczek staje się nieustraszonym astronautą, który wyrusza w misję na Marsa albo Plutona. Innym razem jest doktorem, który w mig uzdrawia nawet najbardziej chore zwierzątka. Nasz bohater był również listonoszem, ale nie takim zwykłym, tylko superszybkim, który dostarcza przesyłki specjalnym, pocztowym motorowerem. Kiedyś był też piosenkarzem robiącym międzynarodową karierę.

 

Jednakże dzisiaj Guido zabiera naszych milusińskich w średniowieczny świat, gdzie wszystko staje się możliwe i nawet królik ma szansę stać się... rycerzem! Takim pełnowymiarowym, prawdziwym, z krwi i kości, który nosi stalową zbroję, ma tarczę, miecz i walczy ze smokiem. W swojej wyobraźni Rikuś jest odważny i niczego się nie boi, pokonał wszystkie smoki, jakie istniały na całej planecie. Jest to dokonanie niezwykłe, jak na króliczka, który kojarzy nam się z delikatnością, kruchością, długimi uszkami i puchatym ogonkiem. Jednakże nasz bohater, w przeciwieństwie do powieściowych rycerzy, nie zabije ich, a zamiast tego próbuje przystosować do życia z innymi zwierzętami. Daje im tylko wodę, aby ugasić ich ogień, którym buchały. Bardzo bystry i zaradny jest ten nasz króliczek.

 

Oczywiście jak na prawdziwego rycerza przystało Rikuś ma swój własny, wielki zamek, otoczony fosą, w której pływają gęsi. Króliczek często miewa gości. Wśród nich szczególną sympatią Rycerz darzy pannę Annę. Jest wobec niej szarmancki i gościnny. Nie jest leniwy i nie wyręcza się służbą. Częstuje ją własnej roboty podpiekanymi, słodkimi marchewkami, które panna Anna wprost uwielbia i na które czeka z utęsknieniem. Sam podaje cukier puder i miksuje owoce i warzywa na przepyszny truskawkowo-malinowo-marchewkowy koktajl. Rikuś uczy samodzielności, zaradności i podstawowych zasad dobrego wychowania.

 

Wiernym towarzyszem Rikusia jest jego rumak, na którym dostarcza tajemnicze i zaszyfrowane wiadomości pozostałym rycerzom w Szkocji i w Japonii. Nasz króliczek to prawdziwy kosmopolita, który potrafi władać wieloma językami. A przy tym mistrz jeździectwa.

 

Niestety, jak to zwykle bywa, każdy sen się kiedyś kończy. Tym razem Rikusia obudziło wołanie o pomoc, to był głos jego przyjaciółki Anusi. Króliczek, niczym odważny i waleczny rycerz (którym przecież dopiero co był), ruszył króliczej koleżance na ratunek. Okazało się, że ‘’potworem’’, który zaatakował Anusię był Zyzio, pies sąsiadów. Owy potwór nie chciał wcale zejść Ani, tylko chciał się bawić. Oczywiście przyjaciółka w podziękowaniu za ratunek obdarowała naszego bohatera całusem w policzek.

 

Książka jest okraszona barwnymi rysunkami, które są niezwykle pozytywne i optymistyczne. Kolory są ciepłe, a kreska delikatna. Wszystkie postaci wywołają uśmiech na twarzy małych czytelników, nawet smoki, które powinny, teoretycznie, budzić nasze przerażenie.

 

Guido van Genechtena w niezwykle ciekawy sposób pokazał, że marzenia są po to, by je spełniać i jedynym naszym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Króliczek Rikuś uczy dzieci, iż nawet najgroźniejszy i największy potwór jest do pokonania, trzeba jedynie znaleźć sposób na ty, by złagodniał. No i najważniejsze, żadna zabawa nie przynosi tyle radości, co zabawa z najlepszymi przyjaciółmi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial