Okładka wydania

Mindfulness Droga Do Kreatywności: Twórz, Rozwijaj Się I Znajdź Swoje Miejsce W Pędzącym Świecie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Danny Penman
 • Tytuł Oryginału: Mindfulness For Creativity: Adapt, Create And Thrive In A Frantic World
 • Gatunek: PoradnikiAutokreacja
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Paulina Wojnakowska
 • Liczba Stron: 160
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788377888377
 • Wydawca: Samo Sedno
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mindfulness Droga Do Kreatywności: Twórz, Rozwijaj Się I Znajdź Swoje Miejsce W Pędzącym Świecie | Autor: Danny Penman

Wybierz opinię:

Książkojady

Wyjść z codziennego chaosu, czyli o „uważalności”

 

Kreatywność to cecha często nadrzędna w momencie poszukiwania pracy, realizowania kolejnych projektów, organizowania swoje życia. Ile razy jednak odczuwaliśmy blokadę, niemoc, podsycaną przez wewnętrzny samokrytycyzm? Kreatywności na pewno nie sprzyja napięcie, pośpiech, wizja zbliżających się terminów. Pomocne mogą być w tym wypadku techniki odpowiedniej medytacji, o których pisze Dr Danny Penman w publikacji „Mindfulness. Droga do kreatywności”. Angielski termin mindfulness to tzw. uważalność, czyli wyciszenie. W przedmowie Mark Williams określa to jako: „przejrzystą świadomość, poczucie, że dokładnie wiesz, co robisz w każdej chwili, sekunda po sekundzie” (s.7). Autor, nauczyciel medytacji, dziennikarz promuje w swoich książkach techniki uważalności, pokazując jednocześnie, że to przyzwyczajenia i nawyki blokują nasz potencjał, żyjemy w nieustannym stresie, walcząc z czasem. Proponowane medytacje, ćwiczenia i wskazówki to zbiór narzędzi do pobudzania kreatywności, radzenia sobie z problemami i brakiem czasu.

Autor buduje swoją teorię na trzech umiejętnościach: otwartość umysłu (myślenie dywergencyjne), świadomość znaczenia pojawiających się pomysłów oraz odwaga i wytrwałość w ich realizacji. Proponowane ćwiczenia zostały zainspirowane przez starożytną filozofię stoicyzmu oraz buddyzm. Główne motto „mindfulness” to skupienie całej swojej uwagi na aktualnej sytuacji, na teraz, bez spoglądania w przeszłość i gdybania o przyszłości. Medytacja według Penmana to oczyszczenie swojego umysłu z bałaganu myśli, stresu, natłoku zadań, poprzez odpowiednie oddychanie. Wrogami kreatywności są utarte nawyki, schematyzm, przyzwyczajenia, które nie pozwalają nam wyjść ze strefy komfortu. Techniki te zajmują każdego dnia zaledwie 10 – 20 minut i można je praktykować dosłownie wszędzie, nawet w kolejce w sklepie czy w podróży. Autorski program medytacyjny został rozpisany na 4 tygodnie, a za pomoc praktyczną ma służyć dołączona płyta CD. Każdy tydzień odpowiada konkretnemu zestawowi ćwiczeń: medytacji oddechowej, dźwiękowo-myślowej, stymulującą naszą odporność psychiczną oraz medytacji wglądu.

 

Kreatywność to bardzo modne słowo, ale co ono w rzeczywistości oznacza? Według autora kombinacja dwóch elementów: myślenia i tworzenia sprawia, że odkrywamy w sobie nowy, nieszablonowy potencjał oraz perspektywy wymykające się schematom czy modelom. Nowością jest dla mnie zupełnie inne zdanie dziennikarza w kwestii nawyków. Ludzie uczący zarządzać czasem nieustannie podkreślają jak ważne są nawyki w naszym życiu i jak je wyrobić. Natomiast Penman stawia tezę, że przyzwyczajenia ograniczają świadome myślenie, w końcu przecież powtarzamy daną czynność niemal mechanicznie, bez namysłu. Kreatywność tkwi w każdym z nas, jej nie trzeba się uczyć, wystarczy jedynie ją wspierać, pielęgnować, umożliwić jej rozwój. Ćwiczenia, które proponuje Penman są bardzo ciekawe, skupiamy się w nich na danej czynności, szczególe. Choćby przy piciu kawy czy herbaty, która dla wielu z nas jest czynnością rutynową. Dzięki skupieniu, analizowaniu szczegółów, powolnemu smakowaniu dociera do nas o wiele więcej bodźców smakowych czy zapachowych. Spodobały mi się również tzw. „wyzwalacze z nawyku” czyli zestaw różnych wyzwań, pozwalających na skupieniu się na danej rzeczy, obserwacji otoczenia, naszych zmysłach. Medytacje uważności uczą również akceptacji samego siebie, radzenia sobie z autokrytyką, która zagłusza nasz potencjał.

 

„Mindfulness. Droga do kreatywności” to poradnik twórczego medytowania. I nie chodzi tu o stanowcze odseparowanie się od zgiełku świata, osiągnięcie całkowitego spokoju ale o naukę uważnego przeżywania, obserwowania, angażowania umysłu i zmysłów, pozytywnego postrzegania świata. Dla mnie nie jest to odkrywcza metoda, chociaż opisane ćwiczenia można doskonale wykorzystać w różnych stresujących sytuacjach. Książka może przydać się również osobom, które chcą zrozumieć swoje emocje, wyjść ze schematów codzienności, które blokują alternatywne ścieżki i rozwiązania. Codzienna medytacja, nawet krótka, to krok w stronę rozwoju świadomości, wyłapywania sygnałów, jakie płyną z naszego umysłu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial