Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Mieć Odwagę, By Marzyć Tom 1 Irlandzkie Łąki

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Susan Anne Mason
 • Tytuł Oryginału: Irish Meadows
 • Seria: Mieć Odwagę, By Marzyć (Tom 1) / Courage To Dream #1
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Pliś
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x215 mm
 • ISBN: 9788363579791
 • Wydawca: Dreams
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Rzeszów
 • Ocena:

  5.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Mieć Odwagę, By Marzyć Tom 1 Irlandzkie Łąki | Autor: Susan Anne Mason

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

IRLANDIA... - to jedno z tych miejsc, o których nigdy się nie zapomina, choćby nawet los rzucił człowieka na najodleglejszy koniec świata... Tak czują wszyscy ci, którzy byli tam choćby raz w swoim życiu, a cóż dopiero ci, którzy się tam urodzili i dorastali przez cała lata swojej młodości. Ta zielona wyspa kryje w sobie bowiem niezwykłą magię, klimat, piękno i urok, które to śniąc się po nocach budzą niewypowiedzianą tęsknotę za domem, za irlandzką duszą, za irlandzką baśnią...:) Podobnego zdania była zapewne Pani Susan Anne Mason, którą właśnie ową niedopowiedzianą tęsknotę za tym krajem wyraziła pięknie w swojej najnowszej powieści pt. "Irlandzkie łąki", jaka to ukazała się u nas nakładem Wydawnictwa Dreams. Co niesie nam lektura tej książki...? Otóż mnóstwo wielkich wzruszeń i emocji, o których to opowiem nieco więcej w poniższej recenzji:)

 

Powieść ta stanowi pierwszą odsłonę cyklu "Mieć odwagę by marzyć", który do tej pory składa się z trzech części. Fabuła tej pozycji przenosi nas do Stanów Zjednoczonych początku XX stulecia, a konkretnie na Long Island, gdzie to poznajemy rodzinę irlandzkich emigrantów - O’Leary. Ojciec familii, głównie w wskutek podupadającej stadniny koni o pięknej nazwie "Irlandzkie łąki", pragnie jak najszybciej i jak najlepiej pod kątem bogactwa wydać za mąż swoje dwie dorosłe już córki - Briannę i Colleen, które wydają się mieć nieco inne plany na szczęśliwe życie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy po ukończonych studiach z przedsiębiorczości powraca na farmę dawny stajenny - Gilbert Whelan, jak i również gdy przebywa daleki krewny rodziny - Rylan Montgomery, by odbyć w tej okolicy praktyki seminaryjne. Przybycie owych dżentelmenów niweczy w pył plany małżeńskie nestora rodu, choć jak się wkrótce okazuje, obie dziewczęta będą musiały wykazać się nie lada uporem i zawziętością, aby móc podążać własną drogą ku spełnianiu marzeń...

 

Powieść "Irlandzkie łąki" stanowi przykład barwnej literatury obyczajowej z historią w tle, dodatkowo wzbogaconej silnym pierwiastkiem wiary religijnej. Otóż w lekturze tej odnajdziemy zarówno moc wielkich emocji, wzruszeń i romantycznych porywów serca, ale także i pokaźną porcję religijnych uniesień, odnoszących się do wiary w Boga i roli tejże w życiu człowieka. Całość otacza zaś niezwykle spektakularna i przepiękna w swym wyrazie wizja tego dawnego świata, budzącego się ze swej konserwatywności z jednej strony, z drugiej zaś wciąż nie mogącego zdobyć się na pełną otwartość na równouprawnienie kobiet względem mężczyzn. I wreszcie coś, co czyni tę książkę tak wyjątkową - irlandzki charakter jej bohaterów i wyjątkowa magia tej zielonej wyspy, ukazana tu pod postacią przepięknych krajobrazów otaczających ranczo i stadninę "Irlandzkie łąki".

 

Fabuła tej opowieści oferuje nam bardzo intrygującą, inteligentną i pędzącą z wielką prędkością akcję, skupiającą się zarówno na perypetiach uczuciowych głównych bohaterów, jak i na skomplikowanych działaniach związanych z uratowaniem stadniny przed bankructwem. Dzięki temu książę tę czyta się niezwykle płynnie, lekko i szybko, jak i również z wielkim zainteresowaniem tego, jak dalej potoczą się losy sióstr O’Leary. Co ważne, autorka w bardzo umiejętny sposób łączy tu wątki stricte obyczajowe z tymi z natury bardziej przygodowej, awanturniczej, zawadiackiej, co także dostarcza tej lekturze sporej porcji adrenaliny. Przede wszystkim jednak powieść ta chwyta za nasze serca, zmuszając nas tym samym do wielkiego zaangażowania się w tę lekturę, często z uśmiechem, a czasami nawet i łzami na twarzy, co zawsze świadczy tylko i wyłącznie jak najlepiej o każdej książce. Całość puentuje zaś barwny i zaskakujący finał!

 

Lektura tej powieści oferują sobą także spotkanie z wyjątkowymi bohaterami, których to nie sposób zapomnieć przez bardzo długi czas po dobrnięciu do ostatniej strony tej książki. Pierwsze skrzypce wśród owych postaci odgrywają tu oczywiście dwie kompletnie różne od siebie siostry O’Leary, czyli spokojna, rozsądna, inteligentna i marząca o naukowej karierze Brianna, oraz przepełniona pozytywną energią, kochająca życie i uwielbiająca dobrą zabawę Colllen. Obie te dziewczęta są nie tylko intrygujące i ciekawe pod względem osobowościowym, ale także i jak najbardziej przekonujące i naturalne w swych rolach, co zawsze jest najważniejsze. W tle tych postaci pojawia się cały szereg męskich bohaterów, z ojcem dziewcząt - Jamesem, a także przybyłymi tam młodzieńcami - Gilbertem i Rylanem, którzy zawrócą w głowach i sercach młodych dam. To ciekawi, realistyczni i mający sobą wiele do zaoferowania bohaterowie, urzekający nas także swą irlandzką duszą:)

 

Słów kilka muszę poświęcić tu także miejscu akcji tej opowieści, czyli akermańskiej wyspie Long Island, ukazanej tu w niezwykle barwny i plastyczny sposób. Otóż autorka tej książki przedstawiła to miejsce jako królestwo wspaniałych widoków, zapierających dech w piersi pejzaży i nieustannej zieleni, tak bardzo przypominającej Irlandię... Jednak nie tylko widoki tego świata nas tu zachwycają, gdyż równie imponująco prezentuje się także amerykańska kultura początków ubiegłego stulecia, obserwowana i prezentowana tu z perspektywy zarówno irlandzkiego emigranta, jak i już w pełni amerykańskich mieszkańców Long Island, co także daje dodatkowy smaczek owej konfrontacji tych dwóch, dość odmiennych spojrzeń.

 

Dzieło Susan Anne Mason to przede wszystkim opowieść o skomplikowanej i burzliwej miłości, poszukiwaniu szczęścia, wierze w Boga i jego mądrość, która to zawsze pomaga pokonywać najtrudniejsze przeszkody. Jednocześnie jednak jest to również bardzo ważna historia o walce o równouprawnienie i prawo do decydowania o własnym życiu przez ówczesne kobiety, nie chcące być zależne od wpływów i kaprysów mężczyzn, decydujących o tym za kogo wyjdą za mąż i czy mają prawo do kształcenia się w collage'u. Ta walka, ukazana tu na przykładzie Brianny, stanowi mym zdaniem bardzo ważny aspekt tej lektury, który to warto wyróżnić, docenić i przede wszystkim uznać jego zaakcentowanie za jak najbardziej właściwy krok autorki.

 

"Irlandzkie łąki" to piękna, mądra, przepełniona wielkim ciepłem i pozytywnymi emocjami opowieść o losach dwóch młodych dziewcząt, które postanowiły walczyć o swoje marzenia, swoją przyszłość i swoje szczęście. To także barwna historia o tych dawnych czasach sprzed ponad 100 lat, które z jednej strony miały w sobie tak wielki urok, z drugiej zaś wciąż tak bardzo kojarzyły się z niesprawiedliwościową i zacofaniem w poglądach na rolę kobiety w społeczeństwie. Wreszcie jest to również wspaniała opowieść o Irlandii i tęsknocie za nią, oraz o pięknych koniach, które to zostały tu ukazane w sposób iście magiczny, wręcz poetycki... Te wszystkie elementy składają się na naprawdę wyjątkową książkę, której to poznanie polecam każdej czytelniczce z pełnym przekonaniem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial