Trzy Ciosy Czyli Jak Zdobyć Polskę

Autor: Franciszek Sikorski

Okładka wydania

Trzy Ciosy Czyli Jak Zdobyć Polskę


Dodatkowe informacje

 • Autor: Franciszek Sikorski
 • Tytuł Oryginału: Trzy Ciosy Czyli Jak Zdobyć Polskę
 • Gatunek: Historia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788379771806
 • Wydawca: Atut
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 87% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jarr74

„Jest rok 1943. Jeszcze trwa wojna, ale po bitwie pod Stalingradem Związek Radziecki zaczyna już odnosić sukcesy. Ma ogromną sieć agentów nie tylko w kraju, ale i na świecie, i doskonałych polityków wraz z Józefem Stalinem na czele. To on wraz ze swoimi współpracownikami opracowuje plan zdobycia Polski, tzw. operację „Trzy ciosy". Mają to być trzy ciosy zadane Polsce".

 

Franciszek Sikorski, autor świetnie napisanej, historycznej powieści „Trzy ciosy, czyli jak zdobyć Polskę". jest kolejnym twórcą podejmującym próbę zmierzenia się z naszą bolesną, traumatyczną przeszłością, czyniąc to, jednak, w sposób dość nietypowy, choć, przyznaje, szalenie interesujący. Rozgrywające się w lekturze wydarzenia, mające stać się wkrótce starannie zaplanowanymi i skrupulatnie przeprowadzonymi etapami (czy też ciosami, jak sugeruje nam tytuł) opanowanie ziem polskich i przejęcia władzy przez rodzimych komunistów (co jak wiemy istotnie się udało) zaprezentowane są z perspektywy ściśle sowieckiej. I to zarówno w odniesieniu do najwyższych, radzieckich elit władzy jak i ślepych, bezwzględnych wykonawców, różnego szczebla, którzy z ramienia Armii Czerwonej, NKWD czy innych służb, zajmowali się wprowadzeniem owych zamysłów w życie.

 

Powracają, więc, na karty powieści złowrogie postacie historii najnowszej (Stalin, Beria, Mołotow, Melenkow, Kaganowicz, Chruszczow, Sierow, Abakumow) odpowiedzialne, w sposób bezpośredni czy pośredni, za niewyobrażalne cierpienia oraz śmierć tysięcy niewinnych osób, zarówno z samym Związku Radzieckim jak i w krajach, które w wyniku politycznych rozstrzygnięć II wojny światowej i jałtańskich targów, znalazły się w strefie sowieckich wpływów. To wstrząsający obraz postaci wypaczonych przez bezkarności i ogromną wszechwładzą, którzy na każde skinienie, generalissimusa gotowi byli dokonać masowych eksterminacji, prawdziwych i domniemanych wrogów państwa, etnicznych czystek, terroru indywidualnego, manipulacji, szantażu i wielu innych straszliwych zbrodni. Inspirowali i czynie wspierali również represyjną działalność polskich komunistów, którzy w cieniu radzieckich bagnetów instalowali nową władzę, brutalnie zwalczając wciąż pozostające w konspiracji polskie partie opozycyjne i oddziały podziemia niepodległościowego (Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i inne) wraz z popierającą je ludnością cywilną.

 

Wątek polskich komunistów (przemawiający do nas szczególnie) jest zresztą bardzo ciekawie przedstawiony, gdyż w swoich rozmowach i ustaleniach radzieccy dygnitarze posługują się jedynie ich pseudonimami (wyjątkiem jest Wanda Wasilewska oraz gen. Zygmunt Berling) co dla czytelników mniej zorientowanym w tej tematyce może stwarzać pewien problem, choć ma swój urok i jest pewnym synonimem owych, burzliwych czasów. Nie wszyscy bowiem wiedzą iż Bolesław Biurut posługiwał się pseudonimem „Tomasz", Marceli Nowotko,"Stary", „Marian", Paweł Finder „Paweł Paul", Bolesław Mołojec „Długi" itd...

 

Ukazany w książce ogrom popełnionych zbrodni oraz rozmach i złożoność związanych z nią perfidnych manipulacji (czego jaskrawym i jakże wymownym przykładem jest sprawa katyńska) jest po prostu porażający, zaś napędzana chorą, wypaczoną ideologią, machina terroru, obejmuje swymi mackami wszystkie, bez wyjątku, dziedziny i sfery radzieckiego życia.

 

Oczywiście, jak w każdej publikacji tego typu, z pewnymi opiniami oraz takim a nie innym przedstawieniem faktów czy charakterystyką postaci można polemizować, choć trzeba tu jednoznacznie przyznać, iż autor pisze naprawdę bardzo sugestywnie a jego ogromna wiedza, nie podlega żadnej dyskusji. Z drugiej strony jest to przecież powieść a nie publikacja akademicka czy typowa literatura faktu, ma więc, również swoje, prawa...

 

Niezależnie jednak od tego jak wyglądać będzie nasza ocena jest to z całą pewnością książka z którą warto się zapoznać, gdyż dotyczy niesłychanie ważnego fragmentu naszych dziejów najnowszych oraz ludzi, którzy, niestety, chcemy tego czy nie, odcisnęli na nim swoje piętno. Niezwykłe ciekawa i barwna, oprócz wątków psychologiczno-emocjonalnych oraz skomplikowanych relacji osobistych i służbowych, miedzy sowieckimi dygnitarzami pojawiają się nawet wątki erotyczne...

 

Książka Franciszka Sikorskiego „Trzy ciosy, czyli jak zdobyć Polskę" to naprawdę ważna i pouczająca lekcja historii oraz niezwykle ważny głos w dyskusji o radzieckim totalitaryzmie, i jego wpływie na losy Europy i Świata ( i Polskę oczywiście). Skierowana do wszystkich zainteresowanych dziejami sowieckiej dyktatury oraz zachodzącymi w XX wieku historycznymi procesami, które wywarły istotny wpływ na to jak nasze życie i nasza państwowość wygląda dzisiaj. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!