Okładka wydania

Burek Na Śniadanie Serbia Dla Koneserów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Burek Na Śniadanie Serbia Dla Koneserów | Autor: Argymir Iwicki

Wybierz opinię:

Pani M

Spokojnie, to nie będzie książka o jedzeniu psów, więc wszystkie Burki mogą odetchnąć z ulgą. Burek – czyli nadzienie – może być z mięsem, ze szpinakiem, świeżym serem, a w czasie postu – z ziemniakami. Od spodu tłusty, w ustach gorący. Popity naturalnym jogurtem daje kopa na pół dnia. Takim śniadaniem nie pogardzi żaden Serb. Największy kraj byłej Jugosławii nie ma nadmorskich plaż. Amatorzy smażalni pod słońcem nie znajdą tutaj swego miejsca, chyba że zdecydują się na piasek w którymś z naddunajskich kurortów. Amatorzy gór będą zaskoczeni Starą Planiną. Widoki jak w Bieszczadach. Wysokie, prawie dwukilometrowe góry porośnięte tylko trawą. Pomiędzy wierzchołkami przykucnęły puste wąwozy. Czasami przejdzie tamtędy pasterz z owcami. Pionowe ściany i szum kaskad. Chillout do potęgi. W Serbii ciągle słychać muzykę graną na ulicach, dla zwykłych ludzi, a nie tylko pod turystów. Folk jest ciągle żywy. Ale najwspanialsi są Serbowie. Dlaczego? Odpowiedzi poszukajcie w książce.

 

Serbia zaczęła mnie fascynować od czasu, gdy moja koleżanka poszła na filologię serbską i zaczęła mi opowiadać o swoich wyjazdach do tego kraju. W te wakacje wybieram się w tamte rejony, więc postanowiłam za pomocą tej lektury, przygotować się na to, co mnie czeka.

 

Trudno mi jednoznacznie określić, czym właściwie jest Burek na śniadanie. Nie jest to przewodnik turystyczny, przepisów się też tu nie uraczy. To coś w rodzaju migawek z podróży, poskładanych w jedną całość wspomnień. Sporo tutaj anegdot dotyczących miejsc i ludzi.

 

Za sprawą autora zakochałam się w tym kraju. Wyrażał się o nim z największym szacunkiem. Widać, że kocha to miejsce i mieszkających tam ludzi. Znajdziemy tu wszystko, co dla Serbii jest charakterystyczne, między innymi rakiję. Tyle o niej słyszałam i mam nadzieję, że w końcu uda mi się jej spróbować. Na szczęście Argymir Iwicki pokazuje nam ten kraj z różnych perspektyw. Nie opowiada wyłącznie o tym, co dobre. Nie boi się mówić o tym, co złe.

 

Ta publikacja ma swój niesamowity klimat, wciąga i sprawia, że czytelnik chce spakować w walizkę i wyruszyć do Serbii. Chciałoby się spróbować tradycyjnych potraw i wziąć udział w wydarzeniach, które opisuje autor. Kto wie, może przy odrobinie szczęścia w tym roku uda mi się tego dokonać. Całość uzupełnia cała masa przepięknych zdjęć, które dopowiadają to, o czym nie powiedział Argymir Iwicki. Moją ulubioną fotografią jest dom na drzewie. Nie potrafię wyjść z podziwu, że ktoś może w nim mieszkać. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak rudera, która za moment runie na ziemię, ale trzeba przyznać, że ma w sobie coś, że chciałabym sprawdzić, jak wygląda w środku.

 

W tej publikacji poznacie wielu wyjątkowych ludzi. Niektórzy na pierwszy rzut oka mogą wydać się nieco szaleni, ale koniec końców da się ich polubić. Mogłam dzięki autorowi spojrzeć na Serbię z perspektywy jej mieszkańców. Ta podróż bardzo przypadła mi do gustu i chętnie ją jeszcze kiedyś powtórzę. Jeśli lubicie nietuzinkowe opowieści z różnych stron świata, myślę, że Burek na śniadanie powinien przypaść wam do gustu. Czy zapragniecie po lekturze spakować się i pojechać do Serbii? Tego nie mogę wam zagwarantować, ale mam nadzieję, że w trakcie czytania nie będziecie się nudzić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial