Księżna Margaret XVII-Wieczna Skandalistka I Celebrytka

Autor: Danielle Dutton

Okładka wydania

Księżna Margaret XVII-Wieczna Skandalistka I Celebrytka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Portret Szalonej Maggie

 

Życie ekscentryków nie jest usłane różami ani żadnym innym kwieciem. Wręcz przeciwnie – to trudna, wyboista droga, przemierzana w akompaniamencie drwin ze strony ludzi, którzy oryginalność utożsamiają z szaleństwem. A jeśli ekscentryczny styl życia prezentuje kobieta, w dodatku żyjąca w czasach wyjątkowo dla kobiet surowych, nie może liczyć na wyrozumiałość otoczenia. Taki los był udziałem Margaret Lucas, później Cavendish, księżnej Newcastle – angielskiej pisarki żyjącej w XVII wieku.

 

Można by pomyśleć, że dożyliśmy dziwnych czasów, kiedy każdy chce zostać zauważony, ale nie wiedzieć dlaczego próbuje osiągnąć ten cel robiąc wszystko, by wtopić się w tło, by stać się częścią jednolitego tłumu. Za dowód posłużyć może olbrzymia popularność operacji plastycznych i innych zabiegów, przekształcających te elementy ludzkich ciał, których wrodzony kształt, kolor czy wielkość nie znajdują powszechnej aprobaty. Jednak czy jest to naprawdę domena XXI wieku? Czy strach przed oryginalnością pojawił się dopiero teraz? Historia Margaret pokazuje, że nie.

 

Z okładki książki Danielle Dutton dowiadujemy się, że Margaret uważana była za skandalistkę. Czym zasłużyła sobie na takie określenie? Nie, wcale nie wybujałym życiem erotycznym, tego byłoby doprawdy za wiele dla jej współczesnych. Kobieta, która chciałaby zyskać złą sławę, nie musiała posuwać się aż tak daleko. Margaret wystarczyłby właściwie sposób, w jaki się ubierała, a jeśli dodamy do tego jej osobowość – niesamowicie plastyczną wyobraźnię, połączoną z niezwykłą odwagą w dążeniu do realizacji marzeń, które znacznie wykraczały poza ramy wyznaczone dla kobiecych pragnień, musimy dojść do wniosku, że księżna była skazana na łatkę szalonej. Cóż bowiem innego może pchnąć kobietę do publikowania swoich tekstów? Czy gdyby była zdrowa psychicznie śmiałaby myśleć, że pisane przez nią utwory kogokolwiek zainteresują? Zwłaszcza, że książki Margaret były równie oryginalne jak ona sama, przesiąknięte jej charakterystyczną filozofią.

 

Powieść opowiada dzieje lady Cavendish od jej urodzenia aż do śmierci. Obserwujemy, jak z zamkniętej w sobie dziewczynki, małej Królowej Drzewnych Ludzi, spędzającej czas na samotnych rozmyślaniach o niewidzialnych cywilizacjach żyjących pod wodą, wyrasta silna kobieta, która nie waha się płynąć pod prąd. Jesteśmy świadkami jej pierwszych literackich prób, jej małżeńskiego życia, towarzyszymy jej w momentach niepewności, ale i triumfu. Przy okazji poznajemy fragmenty angielskiej historii, jak również obyczajowość ludzi żyjących setki lat przed nami, przy czym łatwo dojść do wniosku, że niektórzy nam współcześni znakomicie odnaleźliby się w XVII-wiecznej rzeczywistości. A jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat głównej bohaterki, na kilku ostatnich stronach książki Dutton podaje źródła, z których korzystała podczas pisania, podkreślając, że główną inspiracją były dla niej eseje Virginii Woolf.

 

Życie Margaret to historia, która niestety chyba nigdy nie przestanie być aktualna – rzecz o ludziach prześladowanych z powodu swojej wyjątkowości, o społeczeństwie, które kocha schematy i każdego człowieka stara się przyciąć tak, by pasował do określonej formy, ale także o harcie ducha, który pozwala iść pod wiatr, gdy inni wybierają łatwiejszy kierunek.

 

Nie bez powodu nazwałam tę książkę portretem – bo można ją porównać raczej do obrazu niż do zdjęcia. Obrazu malowanego z uczuciem, ze zrozumieniem, zapewne nie zawsze wiernie, ale w naprawdę ciekawym stylu. Autorka zastrzega zresztą, że jej utwór należy traktować jak fikcję, jednak w tej fikcji mieści się wiele prawdy, nie tylko o Margaret Cavendish. I choćby dlatego warto sięgnąć po tę powieść.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!