Okładka wydania

Sprawa Generała

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sprawa Generała | Autor: Antoni Langer

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Odważna, ekscytująca, intrygująca i przede wszystkim przekonująca do tego, by w nią uwierzyć! Tak oto brzmią moje pierwsze słowa komentarzu do lektury powieści "Sprawa generała" autorstwa Antoniego Langera, która to ukazała się nakładem niezawodnego jak zawsze wydawnictwa Warbook. Komentarzu, wyrażającego nie tylko uznanie dla autora i jego dzieła, ale także i radość z tego oto faktu, iż tak inteligentna i zarazem barwna polska literatura współczesna gości na półkach naszych księgarń.

 

Książka ta stanowi brawurowo skonstruowaną opowieść kryminalno-sensacyjną, z elementami political fiction, bardzo umiejętnie i przekonująco wplecionymi w główną oś tej opowieści. Opowieści o brutalnym i wielce zagadkowym zabójstwie tytułowego emerytowanego generała dywizji - Zbigniewa Sieradzkiego, który pewnego ranka zostaje znaleziony martwy i potwornie okaleczony we własnym mieszkaniu. Śledztwo nad tą sprawą przejmuje doświadczony i zgorzkniały nadkomisarz Andrzej Hermanowicz, wraz z młodą porucznik z SKW - Agatą Adamczewską. Oboje bardzo szybko przekonują się na własnej skórze, iż śmierć generała kryje znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się to komukolwiek wydawać. Ponadto śledztwo ujawnia, iż za tą zbrodnią kryje się świat wielkiej polityki i równie wielkich pieniędzy...

 

"Sprawa generała" to opowieść o zbrodni, polityce, niejasnych powiązaniach i układach, jak i również o kruchości i bezbronności struktur państwa, wobec nacjonalistyczno-terrorystycznych działań grupy świetnie wyszkolonych żołnierzy. Ta książka intryguje, fascynuje, porywa od pierwszej do ostatniej swojej strony, zapewniając czytelnikowi pokaźną porcję najlepszej czytelniczej rozrywki na najwyższym poziomie. Jednocześnie obok tego wszystkiego lektura ta niesie sobą gorzką i chyba także dość przerażającą refleksję nad tym, jak wygląda współczesna Polska i jacy ludzie kierują jej sterami na przeróżnych szczeblach władzy. O ile bowiem sama zbrodnia i główna oś opiera się na fikcyjnej historii, o tyle jej tło i kontekst społeczno-polityczny, uderza nas swoim realizmem z naprawdę bardzo wielką i niepokojącą siłą...

 

Fabuła tej opowieści prezentuje się w iście wybornym i mistrzowskim stylu, oferując pełen napięcie prolog, następnie kilka wprowadzających nas w tę literacka rzeczywistość rozdziałów, a dalej częstując już pełnokrwistą i bardzo spektakularną akcją. Akcją opartą w równym stopniu na efektownych scenach walki, pościgach, wymianach ognia itd.., jak i również bardziej statycznych, ale z pewnością nie mniej ciekawych wątkach stricte śledczych, odkrywających prawdę o zabójstwie generała i jego przyczynach. Co ważne, układ i konstrukcja tej opowieści przedstawiają zawarte tu wydarzenia z kilku perspektyw osobowych, nie skupiając się jedynie na wątku komisarza i młodej pani porucznik, ale także i na innych uczestnikach wydarzeń, którzy to strona po stronie odkrywają swoją rolę w tym politycznym dramacie. Jest zaskakująco, bardzo klimatycznie, niezwykle inteligentnie i ekscytująco aż do samego końca, jakże spektakularnego i kompletnie nieprzewidywalnego końca. To męska, mocna i mądra literatura spod znaku politycznej sensacji, jakiej to nie często uświadczymy na polskim rynku wydawniczym...

 

Bardzo ciekawie prezentują się bohaterowie tej opowieści, których to główną parę tworzy duet doświadczonego policjanta i młodej Pani żołnierz. Oboje mają swoje tajemnice i sekrety, które odkrywamy wraz z lekturą tej książki, jak i również oboje zostali bardzo boleśnie doświadczeni przez los. Komisarz Hermanowicz to twardy glina, który z niejednego pieca już jadł chleb i nie jedno w swoim życiu widział. Skuteczny w działaniu, inteligentny, bardzo bezpośredni w obyciu, ale przy tym i mający twarde zasady moralne, pozwalające mu oddzielać w jego pracy to co dobre, od tego co złe... Podobny charakter cechuje porucznik Agatę Adamczewską - niezwykle ambitną, silną psychicznie, starającą się uciec od złych wspomnień kobietę, która całe swoje życie poświęciła wojsku, rujnując przy tym prywatne i osobiste relacje... Obok tych dwóch głównych postaci, poznajemy tu także cały szereg bohaterów drugiego planu, z politykami, wojskowymi, wpływowymi biznesmenami i innymi policjantami na czele, którzy to także wnoszą wiele dobrego i intrygującego w tę historię.

 

Powieść ta zachwyca, a momentami wręcz nawet i szokuje, swoim realizmem w rysowaniu obrazu Polski "tu i teraz". Bez trudu znajdziemy tu mnóstwo nawiązań do naszej rzeczywistości politycznej, choć nazwy partii i czołowych polityków są fikcyjne, to mimo wszystko wprawne oko czytelnika z łatwością rozpozna wszelkie podobieństwa do realnej sytuacji w naszym kraju. Jednak na podobieństwach się nie kończy, gdyż Antoni Langer kreuje tu prawdziwy, brutalny w swym realizmie i bardzo gorzki obraz polskiej polityki, głównie w zakresie wojskowości i obronności kraju. To przekręty, łapówki, lobbystyczne konszachty czołowych polityków z przedstawicielami biznesu, a nierzadko także i świata przestępczego. To smutny obraz naszego kraju i naszych czasów, ale niestety chyba bardziej rzeczywisty i prawdziwy, niż mogłoby się to nam wydawać przed lekturą tej opowieści...

 

Książka ta przypadnie do gustu zarówno miłośnikom mocnej akcji z kryminałem i sensacją w tle, jak i również fanom wojskowości w "warbookowym" wydaniu:) Otóż autor doskonale zna się na wszelkich specyfikacjach sprzętowych, serwując nam raz po raz ciekawostki o rozmaitych rodzajach broni palnej. To także wielka znajomość realiów polskiego wojska, włącznie z charakterem struktur, sposobem działania, jak i bardzo fachowym slangiem językowym, jakim to posługują się żołnierze, podobnie zresztą jak i policjanci. Tym samym lektura ta oferuje moc pasjonujących chwil dla każdego czytelnika, który to tylko ceni sobie dobrą, mądrą i poważną literaturę. A o tym, iż jest ona emocjonująca niech świadczy ten fakt, iż książkę tę przeczytałam w ciągu dwóch dni, nie mogąc się od oderwać od niej choćby na krótką chwilę:)

 

"Sprawa generała" to kolejna świetna premiera Wydawnictwa Warbook, która tym razem oferuje nam sobą bardziej współczesne, realistyczne i przyziemne spojrzenie na sensacyjną historię z walką w tle. To pełnia napięcia opowieść o brudnym, dusznym, okrutnym świecie wielkiej władzy, wielkich pieniędzy i chorej ideologii, mogącej doprowadzić do dramatycznych i okrutnych wydarzeń w skali całego kraju. Przerażająca swoim realizmem, zachwycająca inteligencją i pozostawiająca w wielkim niedosycie z tego powodu, iż tak szybko dobiega końca... Polecam - naprawdę warto!

Anena

Najnowsza książka Antoniego Langera Sprawa generała zaczyna się jak dobry kryminał. W tajemniczych okolicznościach ginie we własnym domu generał dywizji Zbigniew Sieradzki. Z powodu zniknięcia kilku przedmiotów, podejrzewa się motyw rabunkowy. Jednakże wkrótce sprawa gmatwa się. Na ciele ofiary widoczne są ślady tortur, które wskazywałyby na profesjonalizm zabójców. Śledztwo prowadzą weteran Centralnego Biura Śledczego Policji Andrzej Hermanowicz i oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego Agata Adamczewska, którzy odkrywają manipulacje w kontraktach na techniczną modernizację Sił Zbrojnych RP. Nagle pojawia się również organizacja paramilitarna, która powoduje zaostrzenie konfliktów wewnętrznych.

 

W miarę postępu akcji czytelnik przekonuje się, że autor ma do zaoferowania interesującą fabułę łączącą w sobie elementy political fiction podane w formie kryminału z nutką sensacji. Prowadzący śledztwo natrafiają na tajemnicze układy, które mogą zagrozić bezpieczeństwu państwa i skutkować wewnętrznymi konfliktami. Autorowi udało się zgrabnie zbudować napięcie dzięki nieoczekiwanym zwrotom akcji i szeregu niebezpieczeństw, które czyhają na każdego, kto będzie starał się dowiedzieć prawdy o śmierci generała. W tle czeka również zagrożenie w postaci bojówki paramilitarnej, która powoduje dodatkowe napięcie w kruchych stosunkach wewnętrznych.

 

Miłośnicy sensacyjnych wątków opartych na widowiskowych akcjach, pościgach i strzelaninach na pewno będą usatysfakcjonowani, ponieważ Langer konstrukcję powieści opiera w głównej mierze na akcji, która ze strony na stronę coraz bardziej pędzi. Mało jest scen statycznych i pozwalających czytelnikowi na odetchnienie.

 

W celu urozmaicenia akcji autor pozwolił kilku postaciom na ukazanie wydarzeń z ich perspektywy. Dzięki czemu czytelnik może poznać przemyślenia komisarza i pan porucznik oraz innych kluczowych postaci tej politycznej rozgrywki. Powieść Antoniego Langera to kawał porządnej, męskiej literatury, która obfituje w wiele pełnych napięcia momentów.

 

Oprócz wartkiej akcji powieść ma do zaoferowania również interesującą wizję współczesności. Mimo, że autor nie wspomina istniejących naprawdę partii, czy polityków, to czytelnik jest w stanie rozpoznać wszelkie podobieństwa do obecnej sytuacji w kraju. Langer tworzy w miarę realistyczny i brutalny obraz polskiej sceny politycznej, w której manipulacje i korupcja mogą wpłynąć na sprawy istotne w zakresie obronności państwa. Z jednej strony to bardzo krzywdzący i niezmiernie prawdziwy sposób opisu rzeczywistości, ale czasami zakrawający o farsę i udowadniający, że autor posiada niezłą wyobraźnię.

 

Miłośnikom sensacji z elementami politycznymi i nawiązaniami do wojskowości powieść spodoba się, bo czyta się ja szybko i z zainteresowaniem. Wartka akcja, polityczne konszachty, trudne do rozwikłania śledztwo i widmo konfliktu wewnętrznego w państwie to atuty tej książki. Autor stara się z pieczołowitością ukazać życie polityczne oraz specyfikę pracy służb. Barwnie opisuje stosowany sprzęt, rozpisuje się na temat rodzajów broni palnej, organizację i struktury polskiego wojska, co ubarwia specyficznym językiem stylizowanym na slang żołnierzy. Niestety mimo wysiłków autora obraz wojska i służb śledczych daleki jest od wiernego przedstawienia. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to powieść dokumentalna, ale czasami sposób opisu środowiska mundurowego był mało dla mnie wiarygodny. Szczególnie dla osób, które zawodowo związane są z tymi kręgami taki wizerunek wojskowych może się nie spodobać.

 

Niemniej Sprawa generała to powieść warta polecenia z uwagi na tematykę, jaką proponuje czytelnikowi autor. Skomplikowana intryga, ciekawi bohaterowie i wpływ wielkiej polityki to składniki wciągającej do samego końca fabuły. Polecam powieść Antoniego Langera miłośnikom sensacji i pozostałych książek z serii Warbook.

Brzoza

Wrzesień 2013r. - odpowiedzialny za modernizację polskiej armii generał, pełniący również funkcję wiceministra obrony narodowej podaje się do dymisji, oskarżony o korupcję i lobbowanie na rzecz określonej firmy. Czerwiec 2016r. - w wyniku afery korupcyjnej w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie policja zatrzymuje 8 osób. 2017r. - kontrowersje wokół unieważnienia przetargu na helikoptery Caracal.

 

Przytoczone powyżej wydarzenia nie są wymysłami pisarzy, ale przykładami prawdziwych afer, które wstrząsnęły polskimi siłami zbrojnymi w ostatnim czasie. Przemysł zbrojeniowy jest niezwykle intratną gałęzią gospodarki. Zakup broni i wyposażenia, modernizacja i remonty wojskowego sprzętu, inwestycje w infrastrukturę i nowoczesne technologie - wszystko to oznacza miliardowe kontrakty dla firm, które nie zawsze legalnie starają się przekonać do swoich produktów. Wspominam o tym nie bez przyczyny, ponieważ dokładnie 15 marca, nakładem wydawnictwa "Warbook" ukazała się "Sprawa generała", czyli najnowsza powieść Antoniego Langera, ukazująca powiązania wielkiej polityki z handlem bronią.

 

Fabuła "Sprawy generała" koncentruje się wokół morderstwa generała dywizji w stanie spoczynku Zbigniewa Sieradzkiego - zasłużonego żołnierza i weterana kilku misji zagranicznych, który zostaje poddany brutalnym torturom, a następnie zabity we własnym domu przez grupę nieznanych sprawców. Śledztwo prowadzone przez doświadczonego nadkomisarza Centralnego Biura Śledczego Policji Andrzeja Hermanowicza oraz młodą oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego por. Agatę Adamczewską ujawnia spisek, w który zamieszane są koncerny zbrojeniowe, politycy, media, wojsko oraz organizacje paramilitarne. W ich brudnej, bezpardonowej grze o pieniądze i wpływy, śmierć generała Sieradzkiego okazuje się jedynie wierzchołkiem góry lodowej.

 

"Sprawa generała" zaczyna się jak film Hitchcocka: od trzęsienia ziemi, a potem jest jeszcze lepiej. Dzieło Antoniego Langera trudno zakwalifikować do jednego gatunku. Jest to wybuchowa mieszanka thrillera, kryminału, powieści militarnej oraz political fiction. Autor w umiejętny sposób łączy elementy układanki, czego efektem jest doskonale skonstruowana, wielowątkowa i nieprzewidywalna fabuła, która porywa czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Powiedzieć, że akcja "Sprawy generała" toczy się błyskawicznie, to nic nie powiedzieć. Na nieco ponad 300 stronach powieści otrzymujemy policyjne śledztwa, brutalne morderstwa i zamachy, zakulisowe gry polityków i biznesmenów, pościgi i strzelaniny, a wszystko to przedstawione w mistrzowski i niezwykle inteligentny sposób.

 

Kolejną zaletą powieści jest jej realizm i mocne umocowanie w polskich realiach. Mimo że książka jest opatrzona adnotacją o "fikcyjnych wydarzeniach i bohaterach" uważny czytelnik bez trudu rozpozna ugrupowania i ich przedstawicieli oraz znane z sejmu pierwowzory. Z książki wyłania się pesymistyczny (choć brutalnie prawdziwy) obraz polskiej sceny politycznej, rządzonej przez ludzi, którzy dla osiągnięcia osobistej korzyści lub zdyskredytowania oponentów uciekają się do przekupstwa, szantażowania "taśmami", a nawet stosowania przemocy. Wiążę się z tym kwestia bezpieczeństwa Polski. W "Sprawie generała" Antoni Langer zadaje pytanie o gotowość naszego społeczeństwa, władz oraz służb do przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi wewnętrznemu. Autor nie oszczędza również mediów, które przy użyciu manipulacji kreują nastroje społeczne. Langer bezlitośnie rozprawia się ze "specjalistami od wszystkiego", którzy często goszczą w studiach programów informacyjnych nie mając kompletnie pojęcia o omawianym problemie. Kolejnym ważnym problemem, który porusza "Sprawa generała" jest kwestia odradzających się, pod płaszczem niegroźnych grup paramilitarnych, organizacji nacjonalistycznych, które mogą stać się orężem w walce politycznej.

 

"Sprawa generała" to nie tylko wątki polityczne, ale również militarne. Fachowe opisy broni i taktyki, plastyczne sceny walk i obław, przybliżenie obowiązujących w służbach procedur - wszystkie te elementy zadowolą nawet najbardziej wymagającego miłośnika książek wojennych. W bardzo ciekawy sposób przedstawiono rolę nowoczesnych technologii i możliwość ich wykorzystania przez terrorystów. Autor nie ucieka od bolączek faktycznie trawiących służby mundurowe. Idealnym tego przykładem są problemy z jakimi borykają się kobiety w armii: "szklany sufit" uniemożliwiający awans, seksistowskie uwagi oraz lekceważenie ich umiejętności bojowych. Tym co wyróżnia militarny aspekt książki Antoniego Langera jest wątek psychologiczny, a konkretnie trauma i stres z jakimi musieli borykać się żołnierze powracający z Iraku i Afganistanu. Na przykładzie jednej z postaci Autor w symboliczny sposób przedstawia trudności z przystosowaniem się do życia "po misji".

 

W tym miejscu należy wspomnieć o bohaterach "Sprawy generała". Para głównych śledczych została skonstruowana na zasadzie kontrastu. On - cyniczny, doświadczony gliniarz z CBŚP, zaczynający karierę jeszcze w poprzednim ustroju, czego nie omieszkają wypominać mu współpracownicy. Ona - młoda pilotka helikopterów, karnie przeniesiona do SKW, walcząca z łatką "córki generała" i osobistymi demonami. Mimo że Hermanowicz i Adamczewska są wręcz podręcznikowymi przykładem motywu "dobry glina / zły glina" wzbudzają sympatię czytelnika i trudno nie trzymać za nich kciuków w śledztwie w sprawie morderstwa generała Sieradzkiego. Równie pozytywnie wypadają postacie drugoplanowe.

 

"Sprawa generała" Antoniego Langera jest bardzo dobrą powieścią, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika literatury sensacyjnej, teorii spiskowych i political fiction - w każdej z tych dziedzin sprawdza się znakomicie. Skomplikowani bohaterowie, świetna intryga, która niejednokrotnie zwodzi czytelnika na manowce oraz wartka akcja nie pozwalają się nudzić i zapewniają kilka godzin rozrywki na najwyższym poziomie. I choć przedstawione w książce wydarzenia są fikcją literacką, podczas jej lektury ciężko mi było oprzeć wrażeniu, że "Sprawa generała" niesie ze sobą dużą dozę prawdopodobieństwa. Dowód? Spójrzcie na wspomniane we wstępie recenzji afery w "zbrojeniówce", a potem koniecznie porównajcie je z powieścią Langera.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial