Okładka wydania

Indie Sztuka Władzy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Indie Sztuka Władzy | Autor: Krzysztof Mroziewicz

Wybierz opinię:

Pani M

Krzysztof Mroziewicz zabiera nas w podróż do Indii. Jest to jednak równocześnie podróż w czasie, do epoki tworzenia się zrębów scentralizowanego państwa. Ministrem i doradcą założyciela słynnej dynastii Maurjów, Ćandragupty, był mędrzec Kautilja. Napisany przez niego traktat zawiera wskazówki wprowadzające w sztukę rządzenia krajem i ludźmi tak, by żyli oni w dobrobycie. Dzieło to, poświęcone zagadnieniom dyplomacji, prawa, ekonomii, polityki oraz wojny, wyprzedza o niemal dwa tysiące lat Księcia Niccolo Machiavellego. Takie słowa czytamy na okładce najnowszej publikacji Krzysztofa Mroziewicza. Jakie są moje odczucia po lekturze?

 

Krzysztof Mroziewicz urodził się pod sam koniec II wojny światowej, a jako dziennikarz uczestniczył w pięciu innych. Studiował na wydziałach Matematyki i Fizyki oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studia kontynuował w Panamie i w Moskwie. Był ambasadorem RP w Indiach, Sri Lance i Nepalu (1996-2001) oraz członkiem Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Zagranicznych. Brał udział w spotkaniach autorskich ze studentami Stanford, Oxford i Banares Hindu University oraz Akademii Dyplomatycznej w Colombo. Indie. Sztuka władzy to piąta książka Krzysztofa Mroziewicza o kulturze Indii, a dziewiętnasta w jego dorobku pisarskim.

 

Nie jestem w stanie zliczyć, ile już przeczytałam książek na temat Indii. Jednak moja wiedza na ich temat wciąż pozostaje bardzo ograniczona. Pewnie do końca życia nie dowiem się o nich tyle, ile bym chciała. O władzy w tym państwie nie wiem praktycznie nic. Dlatego zdecydowałam się na lekturę tej książki. Nie miałam pojęcia, co mi przyniesie. Nieco obawiałam się tego, że wszystko zostanie opisane w dość skomplikowany sposób i niewiele wyniosę z lektury. Na szczęście moje obawy okazały się niepotrzebne.

 

Największą zaletą tej powieści jest to, że została napisana przez człowieka, który dobrze zna ten świat. Krzysztof Mroziewicz dobrze wiedział, co chce przekazać czytelnikom i to zrobił. Zagadnienie dotyczące władzy w Indiach jest niezwykle skomplikowane. Nie da się go opisać w paru zdaniach. Wtedy potraktuje się je bardzo po macoszemu. Autor przyłożył się do pracy i napisał przystępną w odbiorze publikację. Przeniósł nas w czasie, byśmy lepiej zrozumieli to, co on ma nam do powiedzenia. Dzięki niemu widzimy na własne oczy to, w jaki sposób kształtowała się struktura władzy.

 

To bardzo rzetelna publikacja. Wszyscy, nawet czytelnicy, którzy nie mają zbyt dużego pojęcia o Indiach, będą w stanie czerpać przyjemność z lektury i zapamiętać z niej jak najwięcej szczegółów. Nie jest to może specjalnie obszerne kompendium wiedzy, ale znajdziecie tu wszystko to, co będzie potrzebne, by rozpocząć własne badania nad tym tematem. Nie musicie być pasjonatami kultury Indii, by sięgnąć po tę publikację. To książka dla wszystkich osób żądnych wiedzy na temat tego, w jaki sposób kształtowały się struktury władzy w poszczególnych państwach.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie zainteresowany tą lekturą i nie mam zamiaru nikogo specjalnie do niej namawiać. Nie jestem pewna, czy przypadnie do gustu nastolatkom. Podejrzewam, że prędzej zainteresuje ich rodziców i dziadków. Sami zadecydujcie, czy chcecie wraz z Krzysztofem Mroziewiczem wyruszyć w podróż w czasie i przekonać się na własne oczy, jak kształtowała się władza w Indiach. Mam nadzieję, że nie będziecie rozczarowani, jeśli postanowicie przeczytać tę książkę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto