Okładka wydania

Athenia Miłość I Torpeda

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Athenia Miłość I Torpeda | Autor: Piotr Kitrasiewicz

Wybierz opinię:

Mina

Podczas drugiej wojny światowej niemieckie U-Booty toczyły walkę z marynarkami krajów alianckich. Wydarzenia opisane w książce dziennikarza i poety Kitrasiewicza mają jednak miejsce w samych początkach wojny, zanim działania wojenne osiągnęły zaawansowaną fazę. Autorowi udało się wiernie oddać klimat panujący w pierwszych dniach września 1939 roku.

 

Na początku muszę przyznać, że tematyka wojenna jest akurat tą, po którą sięgam dość rzadko. Nie dlatego że jej nie lubię, ale jakoś okoliczności zawsze składają się tak, że odkładam książki z tego gatunku na później. Tym razem jednak coś w opisie powieści Piotra Kitrasiewicza zwróciło moją uwagę na tyle, że ciekawość treści wzięła górę. Przyznaję się również do tego, że nie zdarzyło mi się wcześniej słyszeć nazwiska autora, ale może właśnie dlatego po lekturze mogę przyznać, że ogólny efekt jest bardzo pozytywny.

 

Akcja książki Athenia: Miłość i Torpeda ogranicza się do krótkich pięciu dni z czego w zasadzie na właściwą fabułę składają się wydarzenia mające miejsce między trzecim, a czwartym września 1939 roku.Poznajemy Gregory’ego, który to jest zakochany w nauczycielce literatury Laurze. Niestety z powodu drobnego nieporozumienia drogi zakochanych rozeszły się. Kobieta zrywa wszelkie kontakty z Walijczykiem i postanawia wyruszyć w podróż do Montrealu by tam ułożyć swoje życie od nowa. W tym celu wsiada na pokład Atheny, która wypływa z Glasgow. Nie wie jednak, że w ostatnim momencie jej śladem ruszył ukochany, który postanowił ją odzyskać. Autor dodał wątek psychologiczny w opisie charakteru Laury, wyjaśniając jej postawę wobec Gregory’ego i sytuacji, która poróżniła zakochanych. Osobiście nadal nie bardzo rozumiem ich relację i mam wątpliwości, co do ich uczucia, ale nie jest to najważniejszym elementem powieści przynajmniej w moim odczuciu. Są ważniejsze aspekty nad którymi warto się skupić.

 

Wielkim plusem powieści jest to, że czyta się ją niezwykle lekko, a przecież traktuje o historycznych wydarzeniach i faktycznych losach transatlantyku Athenia. Autor jednak pisze w taki sposób, że fikcja literacka idealnie przeplata się z prawdą. Nie jest to w żadnym wypadku klasyczny romans w którym jesteśmy zasypywani mdłymi dialogami bohaterów. Wręcz przeciwnie losy Laury i Gregory’ego mimo tego, że stanowią główny wątek są genialnie wplecione w całość książki i zmieszane z historiami innych postaci.

 

Mamy do czynienia z całym szeregiem interesujących ludzi. Wśród nich znajduje się między innymi domniemana lady Buchanan, która cały czas ma pretensje o złe traktowanie. Jest też amerykańska rodzina Wilsonów, tajemnicze rodzeństwo Willmannów, które skrywa pewien sekret. Pośród całego ciągu bohaterów drugoplanowych jest także jedna osoba, która szuka zemsty za krzywdę wyrządzoną jej w przeszłości. Nie ma sensu opisywać wszystkich wątków by nie odbierać przyjemności czytania. Warto jeszcze zaznaczyć, że bardzo dobrym pomysłem jest uwzględnienie w akcji postaci historycznych takich jak chociażby Goebbelsa, Churchilla czy Lempa, kapitana niemieckiego U-BOOTA, odpowiedzialnegoza zatonięcie Athenii.

 

Książka jest krótka, ale intensywna, a akcja niekiedy nasuwa wspomnienia z tragedią Titanica, jednak całość czyta się jakbyśmy znaleźli się pomiędzy reportażem, a powieścią. Osobiście ciężko mi znaleźć jakiś minus tej książki ponieważ jest napisana bardzo rzetelnie. Jednocześnie język jest całkowicie przystępny. Autor oddał realia jakie towarzyszyły pierwszym dniom września trzydziestego dziewiątego. To, że Niemcy napadły na Polskę, a mimo to w Wielkiej Brytanii ludzie żyli swoim życiem i wszystko toczyło się tak jakby nic się nie wydarzyło.

 

Plusem książki Piotra Kitrasiewcza jest to że mimo że jest powieścią historyczną czytając ją nie czujemy presji przyswajania sobie miliona suchych faktów. Tutaj dostajemy po prostu historię oplecioną w fakty. Ciekawa pozycja do czytania na długie weekendowe popołudnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto