Sztylet

Autor: Jorge Fernández Díaz

Okładka wydania

Sztylet


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Argentyna. Tajemniczy Stokroć, weteran wojny o Falklandy-Malwiny, jest jednym z najlepszych agentów tajnej komórki służb specjalnych. Zadania, które wykonuje często ocierają się o świat wielkiej polityki i układów. Tym razem ma chronić hiszpańską prawniczkę Nurię Menendez Lugo, która przybyła do Buenos Aires w interesach. Czy uda mu się ciągle jej strzec przed zagrożeniem?

 

Główną postacią i narratorem powieści jest Stokroć, mężczyzna szorstki, tajemniczy, ale z bagażem doświadczeń. Z jego perspektywy czytelnik poznaje kulisy władzy we współczesnej Argentynie. Okazuje się, że jest to państwo całkowicie zdominowane przez polityków, którzy w oczach obywateli uchodzą za wzór cnót. Jednakże pod maską ideału kryją się rządni władzy i pieniędzy karierowicze, którzy za wszelką cenę starają się zatuszować liczne ciemne interesy, powiązania z kartelami narkotykowymi, czy romanse i zboczenia seksualne. Wraz z nimi władzę sprawują także skorumpowani policjanci, którzy pozwalają przestępcom z narkobiznesu na kradzieże, potajemne szmuglowanie towaru oraz strzelaniny ze zwaśnionymi gangami.

 

Bohater w początkowych rozdziałach przypominający latynoską wersję Rambo, dzięki sarkastycznym i autoironicznym uwagom szybko zyskuje sobie sympatię czytelnika. Bardzo często występuje w roli gawędziarza, który wspomina dawne, brawurowe akcje. Szczególnym sentymentem darzy wojnę o Falklandy-Malwiny, podczas której widział śmierć swoich towarzyszy i omal sam nie zginął. To wydarzenie odcisnęło piętno na jego życiu i spowodowało, że Stokroć nie może zapomnieć o traumie sprzed lat. Wiele uwagi nasz bohater poświęca swojej dotychczasowej działalności jako tajnego agenta. Szczegółowo opisuje akcje, w jakich brał udział oraz sposoby swojej pracy. Oprócz codziennych męczących treningów, musi się wykazywać sprytem oraz umiejętnościami śledczymi. Zawsze zbiera materiały o osobach, które są zamieszane w akcję, dzięki podsłuchom, kamerom zainstalowanym w domach i pracy i szpiegowskiemu oprogramowaniu. Stokroć nie stroni również od ,,klasycznych” sposobów: przeszukiwania śmieci, śledzenia, czy siłowego wymuszania informacji.

 

Z kart książki wyłania się również ,,prywatny” i bardziej ludzki obraz bohatera. Stokroć, oprócz bycia specjalistą od zadań niemożliwych, jest przede wszystkim starzejącym się mężczyzną. Nieraz zdaje sobie sprawę, że powoli traci młodzieńcze siły i zbliża się do emerytury. Poprzez retrospekcje, którymi raczy czytelnika, możliwe jest poznanie go jako człowieka. Okazuje się facetem bardzo ceniącym męską przyjaźń, opartą na poświeceniach i wierności. Stokroć posiada własne wyczulenie na uniwersalne wartości moralne, mimo, że codziennie ociera się o brudny świat układów i jest świadkiem wielu niesprawiedliwości. Okazuje się również człowiekiem bardzo samotnym i pragnącym towarzystwa, ale z powodu niebezpiecznej pracy nie może się ustatkować. Dlatego nie dziwi czytelnika fakt, że zaczyna coś czuć do Nurii. Jest to nieco dziwne uczucie, ponieważ przez dłuższy czas Stokroć słucha głosu z ukrytych w jej domu mikrofonów i wącha jej perfumy, a dopiero potem poznaje ją osobiście.

 

Sztylet jest bardzo ciekawie skonstruowaną powieścią sensacyjną. Oprócz pościgów, widowiskowych walk w wykonaniu już niemłodego Stokrocia, czy szczegółów dotyczących pracy tajnego agenta, znajdziemy również zgrabnie wplecione wspomnienia naszego bohatera z frontu oraz lat młodzieńczych. Są one wyzwalana pod wpływem chwili lub przedmiotu, który powoduje skojarzenia z konkretną misją. Akcja zatem biegnie kilkutorowo i zapewnia czytelnikowi moc wrażeń. Na uwagę zasługuje również nietypowa relacja z Calgarisem, który jest przełożonym oraz przyjacielem Stokrocia. To za jego sprawą nasz bohater wstąpił do sił specjalnych. Podczas morderczych treningów panowie zaprzyjaźnili się, a Calgaris zaraził go miłością do historii. W powieści pojawiają się nawiązania do wielkich bitew oraz taktyk wojskowych.

 

Niestety miejscami możemy czuć się znużeni przedłużającymi się wynurzeniami Stokrocia. Czasami za wiele uwagi poświęca opisom posiłków, czy pokojów hotelowych. Wówczas czytelnik bardzo się nudzi, męczy i kusi go, by pomijać te nic nieznaczące szczegóły.

 

Oprócz tych mankamentów, powieść Jorge Fernandeza Diaza powinna spodobać się miłośnikom literatury współczesnej oraz sensacyjnej. Autor słowami Stokrocia kreśli mroczną wizję swojego kraju, który trawi niesprawiedliwość i przymykanie oka na brudne interesy polityków i biznesmenów. Dzięki sarkastycznym uwagom bohatera powieść nabiera interesującego kształtu. Bohater nie raz w bardzo brutalnych słowach przedstawia koligacje ,,białych kołnierzyków” z przestępczym półświatkiem gangów narkotykowych. W ten sposób demaskuje stereotyp Argentyny jako krainy doskonałych win, zmysłowego tańca i yerba mate, i ukazuje prawdziwe oblicze kraju pełnego przemocy, układów i brudnych interesów na najwyższych szczeblach władzy. Ogromna jest w tym zasługa autora, który od wielu lat jako dziennikarz śledczy i komentator polityczny, miał styczność z wewnętrznymi przepychankami w obrębie świata polityki. Nieznany czytelnikowi koloryt lokalny oraz sytuację społeczno-polityczną pomagają również zrozumieć przypisy tłumaczy, którzy wyjaśniają wiele spraw i pozwalają lepiej zrozumieć wydarzenia, o których wspomina Stokroć.

 

Jestem przekonana, że warto sięgnąć po powieść Sztylet. To barwna opowieść o współczesnych machinacjach polityków i biznesmenów, którzy są zdolni do wszystkiego, by zdobyć władzę i pieniądze. To także interesujący obraz życia mieszkańców tego słabo znanego polskiemu czytelnikowi kraju. Obok dzielnic nędzy, w której grasują lokalne gangi płotek zabijających za grosze, kontrastowo pojawiają się wille ludzi sukcesu, którzy dzięki układom z mafiosami mogą poszczycić się luksusowym życiem. A łącznikiem między tymi światami okazuje się główny bohater, który nieraz działa na granicy prawa. Mimo, że autor nie ustrzegł się przewidywalnością, to stworzył powieść interesującą i ukazującą bardzo prawdziwy obraz współczesnego narkobiznesu.

Kropka99

Argentyna w dzisiejszych czasach, najczęściej kojarzy się nam oczywiście z Buenos Aires oraz z piłkarzem ze światowej czołówki – Lionelem Messim. Z racji, że jest to państwo dosyć egzotyczne dla przeciętnego Europejczyka, jednocześnie kusi i przynosi obawę.

 

Stokroć jest zamkniętym w sobie weteranem wojny o Falklandy- Malwiny. Obecnie pracuje dla argentyńskich służb specjalnych, która wykonuje zlecenia, dla wszystkich elitarnych grup społecznych, zatem nie wszystkie działania są legalne. Mężczyzna jednak wykonuje wszystkie rozkazy szefa Cálgarisa, którego potocznie zwie Pułkownikiem. Pod jego przymusem, Stokroć zgłębiał historię do tego stopnia, że sam zaczyna czuć do niej słabość. Ze względu na swoją przeszłość, ma on ciągły kontakt z panią psycholog, która jest przez niego traktowana jako wróg numer jeden, przez wzgląd na pracę utrzymuje także kontakt ze swoją byłą dziewczyną i sierżantem z czasów wojny. Przychodzi jednak czas, w którym Stokroć będzie musiał poznać nową osobę- będzie nią Nuria Menéndez Lugo. Początkowo jego zadaniem jest tropienie kobiety, odkrycie jej ruchów, bez bezpośredniego poznania. Okazuje się, że kobieta, która jest prawniczką pochodzącą z Hiszpanii, wmieszana jest w brudne interesy, w które można znaleźć wpływy znanych polityków i biznesmenów. W śledzeniu Nurii, Stokroć odkrywa własną przyjemność – zaczyna się zakochiwać poprzez słuchanie jej głosu czy wdychanie perfum. Co przyniesie śledztwo? Czy kobieta i mężczyzna w końcu się spotkają?

 

„Sztylet” Jorgea Fernándeza Díaza to powieść kryminalna, która ukazuje władzę i potyczki polityczne na najwyższych szczeblach w Argentynie. Autor opisuje całą historię bardzo dokładnie, skupia się na szczegółach, a ponadto wszystko umieszczone jest w prawdziwej rzeczywistości. Każde miejsce i każdą ulicę czytelnik może znaleźć w świecie rzeczywistym. Duży wpływ na formę powieści ma zapewne fakt, że autor zanim zaczął pisać książki, był reporterem, zatem z pisaniem miał do czynienia już od dawna. Język powieści jest zatem zrozumiały dla czytelnika, fabuła jednak jest przewidywalna. Początek książki czyta się ciężko i chciałoby się rzucić ją w kąt, jednak z czasem akcja rozkręca się i wciąga czytelnika. Prócz drobiazgowych opisów przyrody, znajdziemy także dogłębną psychoanalizę bohaterów, która pozwoli nam wczuć się w ich role.

 

„Sztylet” to pierwsza powieść Jorgea Fernándeza Díaza, która została przetłumaczona na język polski. Większość czytelników, po dobrnięciu do ostatniej strony, zakochuje się nie tylko w bohaterach, ale i w Argentynie. Autor sprawił, że zaczęłam bardziej interesować się tym krajem, jego kulturą i losami. Książka ma się doczekać ekranizacji co jest bardzo obiecującą informacją i mam nadzieję, że ten przypadek będzie jednym z nielicznych, w których równie wciągający jak książka będzie też film. Mimo iż sama jestem miłośniczką innego typu literatury, od czasu do czasu lubię sięgnąć po kryminał bądź thriller i w tym przypadku nie zawiodłam się. Bywają momenty, szczególnie na początku, gdzie opisy zaczynają nudzić i chciałoby się już wrócić do rozwoju akcji, jednak z czasem nie przeszkadzają one tak bardzo. Historia, którą każdy jest w stanie przewidzieć, wciąga i trzyma w napięciu aż do samego końca. Nigdy nie miałam do czynienia z argentyńską literaturą, ale po przeczytani tej powieści myślę, że mój stosunek do niej zmieni się i częściej zacznę sięgać po kryminały i nie tylko tamtejszych autorów. Jeśli szukacie czegoś ciekawego na prezent, bądź nie wyobrażacie sobie wakacji bez książki, zachęcam do kupna, by chociaż na chwilę wyrwać się na inny kontynent.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!