Okładka wydania

Wielkie Odkrycie Bubal

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wielkie Odkrycie Bubal | Autor: Anna Cerasoli

Wybierz opinię:

Grzes13

Czy pamiętacie pierwsze spotkanie z matematyką? Pierwsze cyferki, działania, wykresy. Wraz z postępami w nauce nowych wiadomości wciąż przybywało i przybywało, jakby „królowa nauk” celowo rozciągała repertuar swoich możliwości. Z pewnością u wielu z Was słowo „matematyka” do dziś wywołuje gęsią skórkę, a przecież sam Albert Einstein powiadał – „Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe”. Maksyma wybitnego, niemieckiego fizyka pokazuje, iż zrozumienie matematyki wymaga nie lada trudu i zaparcia, lecz warto podjąć się tego wyzwania, gdyż wszyscy obracamy się w świecie liczb. Im wcześniej przełamiemy bariery w poznawaniu matematycznych tajemnic, tym lepiej.

 

Doskonałą pozycją dla młodych adeptów matematyki jest książka Anny Cerasoli „Wielkie odkrycie Bubal”. Włoska autorka w cyklu swoich opowieści próbuje zarazić dzieci miłością do matematyki. W bardzo przystępny i obrazowy sposób pokazuje, jak pierwotni ludzie radzili sobie z „królową nauk”. Cerasoli stosuje wyraziste przykłady, które szybko trafiają do dziecięcej wyobraźni. Pisze prostym i zrozumiałym językiem, a cała kompozycja utrzymana jest w luźnym, dość humorystycznym tonie. Jej książki mają uczyć poprzez zabawę. Dzięki tego rodzaju zabiegom dziecko poznaje matematykę zupełnie z innej perspektywy. Myślę, że pozycje włoskiej autorki mogłyby wzbogacić zajęcia edukacyjne na etapie wczesnoszkolnym.

 

„Wielkie odkrycie Bubal” to historia małej pasterki, która pewnego dnia otrzymuje od swojego taty bardzo ważną misję – na czas nieobecności rodzica musi zaopiekować się stadem niesfornych owiec. Już po pierwszym dniu okazuje się, że owieczki wcale nie zamierzają słuchać się nowej opiekunki. Bubal z przerażeniem stwierdza, iż nie wszystkie zwierzątka wróciły na noc do zagrody. Na całe szczęście szybko udaje się odnaleźć brakujące owce, choć problem z ich wyprowadzaniem wcale nie znika. Dziewczynka nie potrafi liczyć, więc nie wie, jak zachować stado w komplecie. Nie szuka jednak najprostszego rozwiązania, jakim byłoby zamknięć owiec w zagrodzie, lecz drogą dedukcji zbliża się ku początkom matematyki. Zastosowany przez Bubal zapis posłuży autorce książki do pokazania dzieciom rzymskiego systemu liczb. Pomysł dość ciekawy i oryginalny. Na pewno bardziej przemawia do dziecięcej wyobraźni niż teoria wyłożona w podręcznikach. Do takiej matematyki znacznie łatwiej zachęcić naszych milusińskich, tym bardziej, że przekaz słowny został wzbogacony pięknymi ilustracjami Desiderii Guicciardini. Nie są to „nieme” matematyczne wzory, ale kolorowe, pełne życia obrazki, z dość oczywistym przesłaniem.

 

Chciałbym także zwrócić uwagę na wychowawczą funkcję książki Cerasoli. Uczy ona małych czytelników nie tylko rzymskiego zapisu liczb, lecz także odpowiedzialności i wytrwałości. Bubal nie zostawia owieczek na pastwę losu, sumiennie wykonuje polecenia taty, choć powierzone jej zadanie nie jest wcale tak proste, jak można by z początku sądzić. Dziecko czytające historie Bubal odczuwa związek z bohaterką, może nawet wcielić się w jej rolę, do czego zresztą zachęca sama autorka: „Gdy rozległy się pierwsze grzmoty, stado było już bezpieczne i leżało sobie spokojnie pod pierwszą w dziejach świata liczbą. Napisała ją dziewczynka taka jak wy”[1].

 

Książka Anny Cerasoli to z pewnością pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą swoją pasją do matematyki inspirować młodsze pokolenia. Bubal to bardzo urocza dziewczynka. Dzięki jej przygodzie dzieci mogą naprawdę zapałać miłością do „królowej nauk”, co stanowiłoby z pewnością ogromny sukces całej serii wydawniczej.

 

[1] A. Cerasoli, Wielkie odkrycie Bubal, Wyd. Adamada, Gdańsk 2016, s. 46

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial