Okładka wydania

13 Powodów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jay Asher
 • Tytuł Oryginału: Thirteen Reasons Why
 • Seria: Salamandra
 • Gatunek: Literatura Młodzieżowa
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Górska Anna
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 28.03.2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 128 x 197 mm
 • ISBN: 9788380621862
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

13 Powodów | Autor: Jay Asher

Wybierz opinię:

Margo Roth

Clay Jensen po powrocie ze szkoły znajduje przed swoimi drzwiami paczkę. W środku odkrywa taśmy magnetofonowe, na których słyszy głos Hannah - dziewczyny z jego szkoły, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Na taśmach wymienia trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie - a Clay jest jednym z nich.

 

Chłopak przeżywa przerażającą noc wędrując po mieście z głosem Hannah w uszach. Odkrywa powody smutku i bólu dziewczyny i dowiaduje się, że sam nieświadomie brał udział w jej drodze na tamten świat. Dociera do niego, że nie można już zmienić przeszłości.

 

Powieść Jaya Ashera od bardzo dawna znajdowała się na mojej liście książek, które chciałam przeczytać. Tym, co mnie do niej przyciągnęło, był niezwykle oryginalny pomysł na fabułę, bo, przyznajcie - nie spotkaliście się jeszcze z historią, w której samobójczyni zostawia po sobie taśmy przeznaczone dla kilkunastu wybranych osób, które są tym samym powodami jej śmierci. Jakiś czas temu pojawił się serial wyprodukowany przez Netfilx, nakręcony na podstawie 13 powodów, a wraz z nim doszło do wznowienia książki, więc nadarzyła się w końcu okazja do przeczytania powieści Jaya Ashera.

 

Zacznijmy od tego, że historia Hannah Baker jest przejmująco smutna, jak każda historia śmierci. Jednak wysłuchując razem z Clayem nagrań zostawionych przez dziewczynę powoli zagłębiamy się w jej świat, poznajemy wiele jego aspektów, które wpłynęły na jej decyzję. Na samym początku powody samobójstwa, o których mówi Hannah, wydawały mi się trywialne i banalne, ale im bardziej poznawałam jej życie, tym częściej przekonywałam się, że Hannah nie koloryzowała, nie dramatyzowała i nie odebrała sobie życia bez przyczyny. Jak sama mówi, każdy z powodów jej śmierci jest tylko częścią śnieżnej kuli, która popchnęła ją do tego czynu, jakim było samobójstwo. Pozornie nieznaczące zachowanie jednej osoby wywołuje reakcję łańcuchową, która ma bardzo poważne skutki w przyszłości. Kolejne taśmy odkrywałam z przerażeniem: co jeszcze może przytrafić się tej biednej dziewczynie? Jakiego okrucieństwa ludzi jeszcze doświadczy?

 

Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Możemy nawet nie mieć świadomości, jaki jest nasz wpływ na drugiego człowieka. Nie wiemy, w jakim momencie życia się on znajduje, i nie wiemy, jak ważne może być dla niego to, co zrobimy lub nie, to, co powiemy lub nie. Każde nasze zachowanie, które wydaje nam się nieznaczące, może się liczyć dla tej osoby najbardziej na świecie. Część osób, która była powodami śmierci Hannah, z pewnością nie miała zamiaru jej zranić. Podobnie jak Clay, mogli nie mieć nawet świadomości, że odgrywają w jej życiu jakąś znaczącą rolę. A jednak ich okrucieństwo, obojętność, arogancja lub popełniony błąd doprowadziły do śmierci Hannah.

 

Większość bohaterów książki, a szczególnie ich męska część, doprowadzała mnie do szału. Naprawdę, nie wiem, kiedy ostatnio spotkałam taką grupę bezdusznych typków. Każdy z osobna traktuje dziewczyny jak zdobycze, przedmioty, które może postawić na półce, a kolejnego dnia sięgnąć po kolejne trofeum. Do tego odznaczają się niezwykłą wręcz arogancją i przekonaniem o własnej wyjątkowości. Brr! Aż mi się robi niedobrze na myśl o nich! I chociaż Clay był jednym z tych "lepszych" wśród złych, to nie wiem, co mam o nim myśleć.

 

Jednocześnie wiem, że rola, jaką odegrał w drodze do samobójstwa Hannah nie może się równać z tym, co zrobili na przykład Bryce lub Marcus, a jego uczucia do dziewczyny też przemawiają za tym, że chłopak miał serce na właściwym miejscu, ale... Clayowi zdarzają się tak bezmyślne komentarze i wtrącenia, że wydaje się naprawdę płytką i głupią postacią. Nie można mu jednak odmówić tego, że autentycznie przejął się jej losem i zawsze wydawał się być tą osobą, dla której Hannah coś znaczyła.

 

W miarę rozwijania się książki i poznawania kolejnych taśm, trudniej jest przestać czytać. Jest to książka na tyle krótka i wciągająca, że bez trudu można przeczytać ją w dwa wieczory. Wiecie, są takie historie, po których przeczytaniu jedyne, co możecie robić, to leżeć, gapiąc się bezcelowo w przestrzeń i rozmyślając o książce. 13 powodów to jedna z tych powieści - pozostawia po sobie ślad i nie pozwala zapomnieć o sobie każdemu, kto zdecyduje się ją poznać.

 

13 powodów to książka, która zostawia w sercu czytelnika wielką ziejącą dziurę i pustkę, którą ciężko jest wypełnić. Im bardziej rozwija się akcja powieści, tym trudniej jest się od niej oderwać i tym bardziej emocjonalnie się w nią angażujemy. Oprócz niezwykłej historii, jaką opowiada nam JayAsher, otrzymujemy też zapadający w pamięć mądry przekaz. Z całego serca polecam wszystkim tę książkę!

Freya

Jay Asher jest amerykańskim pisarzem współczesnych powieści dla młodzieży. Urodził się w Arcadii w Kalifornii. Wychował się z rodziną, która zachęcała go do rozwijania różnych zainteresowań, od gry na gitarze po pisanie. Asher jest fanem serialu telewizyjnego „My So-Called Life”. Przyznaje, że ma on duży wpływ na jego pracę. W 2007 roku została wydana pierwsza książka autora zatytułowana „13 powodów”, która bardzo szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, numerem 1 na liście „New York Timesa”. Pod koniec marca bieżącego roku Netflix wyprodukował trzynastoodcinkowy serial na podstawie tej powieści.Bardzo szybko stał się on hitem. „13 powodów” w błyskawicznym tempie opanowało Internet.

 

Clay Jensen pewnego dnia po powrocie ze szkoły znajduje przed drzwiami domu tajemniczą paczkę. Nie ma na niej adresu zwrotne, nie wiadomo, kto jest jej nadawcą. Jak się szybko okazuje, w środku znajdują się taśmy magnetofonowe nagrane przez jego koleżankę z klasy. Hannah Baker – zwykła licealistka – nie żyje. Dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo, ale na kilka godzin przed śmiercią zadbała o to, aby tak szybko o niej nie zapomniano. Nagrała siedem kaset, na których znajduje się każdy z trzynastu powodów jej tragicznego w skutkach wyboru. Dziewczyna bez skrupułów wyjaśnia, dlaczego targnęła się na własne życie. Nie dba o to, że ujawnione przez nią na taśmach informacje mogą diametralnie zmienić życie ich adresatów. Okrywa wiele tajemnic, o których nikt wcześniej nie miał pojęcia. Każdy, kto otrzymał bądź otrzyma w przyszłości paczkę z kasetami, jest jednym z powodów. Wśród tych trzynastu osób znajduje się Clay. Chłopak przez całą noc włóczy się po mieście, poznając historię opowiadaną przez zmarłą dziewczynę, odwiedza też miejsca, o których Hannah wspomina w swoich nagraniach. Niecierpliwie czeka na taśmę, która poświęcona jest właśnie jemu.

 

Uwielbiam pełne tajemnic historie zza światów. Co prawda liczyłam na nieco bardziej spektakularne powody, o których opowiadała Hannah, jednak mimo to książka do ostatniej strony trzymała mnie w napięciu i kilkukrotnie wywołała dreszczyk emocji. Widocznie te, które podała, były dla niej wystarczające do tego, by targnąć się na własne życie. Spokojnie, powieść to nie horror ani też typowa młodzieżówka, którą można przeczytać wieczorem w ramach relaksu po ciężkim dniu. Porusza bardzo trudne tematy i skłania do licznych refleksji. Dawno nie czytałam tak przejmującejpowieści.

 

Choć głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Clay, to fabuła kręci się głównie wokół jego zmarłej koleżanki z klasy. Jest to głównie zapis tego, co dziewczyna przekazuje w swoich nagraniach, przerywany krótkimi przemyśleniami i wtrąceniami Claya. „13 powodów” czyta się bardzo szybko, styl Jaya Ashera jest łatwy w odbiorze i choć klimat książki jest melancholijny, to lektura była dla mnie całkiem przyjemna.

 

Tak jak wspomniałam na początku recenzji, w marcu tego roku Netflix wydał się serial na podstawie książki. Niecierpliwie na niego czekałam, a gdy obejrzałam pierwszy odcinek, bardzo się zawiodłam. Drugi odcinek był niewiele lepszy. Ostatecznie zrezygnowałam z dalszego oglądania. Nie chciałam, aby popsuł moje dobre wrażenie po lekturze książki. Pewnie jeszcze kiedyś do niego wrócę, ale bez większego entuzjazmu. Cieszę się jednak, że produkcja ta zyskała ogromną rzeszę fanów wśród młodzieży. W książce znajduje się kolorowa wkładka ze zdjęciami z serialu.

 

„13 powodów” to niezwykle smutna historia, która przypomina o tym, że sami prędzej czy później poniesiemy odpowiedzialności za swoje czyny. Opowiada o trudnym okresie dorastania, pierwszych miłościach i braku zrozumienia ze strony rodziców oraz rówieśników. Obowiązkowa lektura dla każdego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto