Siódmy Sen

Autor: Dorota Vinet

Okładka wydania

Siódmy Sen


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Cathy i Jean prowadzą urocze gospodarstwo w zachodniej części Francji, które było ich marzeniem od wielu lat. Pragnęli uciec od miejskiego zgiełku, osiąść na spokojnej i wolnej od trosk wsi, gdzie mogliby spędzać czas bez zbytecznego stresu w cieniu drzew. Ich życie od tej pory jest dostosowane do pory siewu i zbiorów oraz naturalnego cyklu przyrody. Wszystkie oszczędności zainwestowali w odremontowanie budynków gospodarczych i zakup niezbędnych sprzętów. Mimo, że wydaje się, że spełnili marzenia, to jednak ich sielankowe życie mącą skutki załamania gospodarczego państwa. Małżonkowie popadają w poważne problemy finansowe, które dotąd dostrzegali u swoich sąsiadów. Cathy postanawia namówić lokalnych małych przedsiębiorców do stworzenia wspólnego frontu i pokonania trudności. W tym trudnym zadaniu wspiera ją poznana niedawno Julia. Czy naszej bohaterce uda się pogodzić mieszkańców i namówić do współpracy dla dobra ogółu? A może jedynym sposobem jest sprzedanie położonego w niekorzystnej lokalizacji gospodarstwa?

 

Powieść Siódmy sen opowiada o codziennych bolączkach młodego małżeństwa, które zdecydowało się porzucić miejskie życie w ciągłym pędzie na korzyść spokoju wiejskiego gospodarstwa. Okazuje się, że ich wyobrażenia nijak mają się do rzeczywistości. Położona na uboczu ferma wymaga ogromnych nakładów pracy, szczególnie w okresie coraz niższych cen żywności. Dlatego, aby móc uratować gospodarstwo i wzbudzić w mieszkańcach potrzebę walki o wspólne dobro Cathy postanawia znaleźć sposób na ulżenie ich problemom. Rozterki, które przeżywa odbijają się również na jej stanie psychicznym, a także na jakość snu. Nasza bohaterka w ciągu nocy ponownie zmaga się z problemami w postaci snów. Każdej nocy wkracza w świat sennych marzeń, do złudzenia przypominających realność. Sny, w których rozwiązuje problemy podobne do tych, z którymi zmaga się na co dzień. W takim śnie jest zawsze inną osobą, noszącą imię do złudzenia przypominające jej własne. Osobą, która potrafi rozwikłać każdą niepomyślną sytuację. A po przebudzeniu Cathy stwierdza, że może zastosować pomysł zaczerpnięty ze snu, by zbliżyć się do osiągnięcia celu.

 

Sny, które miewa główna bohaterka okazują się doskonałym drogowskazem życiowym i pełne są zaskakująco świetnych pomysłów, które pomagają w rozwiązaniu problemów. W każdym z nich Cathy zmaga się z innym problemem. Mnie zaciekawił zwłaszcza ten sen, w którym miała rozwikłać zagadkę kryminalną.

 

Co warte podkreślenia, sny mogą wydać się czytelnikowi znacznie ciekawsze niż realne życie, które wiedzie bohaterka. Może wynika to z braku pomysłu autorki na ukazanie codzienności? Bo życie bohaterów powieści podporządkowane jest wyłącznie pracy na gospodarstwie. Poza tym małżeństwo Cathy i Jeana wydaje się nieco problematyczne – wraz z postępem akcji ich kontakty ograniczają się do minimum: zjedzenia śniadania i oddelegowania do codziennych czynności.

 

Powieść Siódmy sen troszeczkę mnie rozczarowała. Miałam nadzieję na skonstruowany ciekawie wątek codzienności mieszkańców Francji, a otrzymałam opowieść trochę naciąganą i przeplataną doskonałymi opisami snów. I to właśnie z ich powodu daję tej powieści dość dobrą ocenę. Ponadto postać głównej bohaterki niezmiernie mnie irytowała swoim bezgranicznym optymizmem i wiarą w to, ze będzie w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. Również zakończenie okazało się trochę za bardzo cukierkowe i raczej niewiarygodne. Niemniej jestem przekonana, że czytelnicy lubiący literaturę lekką znajdą w tej książce sposób na spędzenie wolnego czasu w miłej atmosferze.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!