Pamiętnik Nastolatki Tom 4

Autor: Beata Andrzejczuk

Okładka wydania

Pamiętnik Nastolatki Tom 4


Dodatkowe informacje

 • Autor: Beata Andrzejczuk
 • Tytuł Oryginału: Pamiętnik Nastolatki Tom 4
 • Seria: Pamiętnik Nastolatki (Tom 4)
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 246
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x200
 • ISBN: 9788375692860
 • Wydawca: Rafael
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Mina

Seria Pamiętnik Nastolatki to idealna odpowiedź na amerykańskie książki o nastolatkach. Podczas, gdy zachodnie dziewczyny doświadczają dziwnych przygód z różnymi istotami paranormalnymi, nasze polskie dziewczęta spotykają na swojej drodze w pełni realne i rzeczywiste problemy. Andrzejczuk w pełni satysfakcjonuje czytelnika i pokazuje idealne odzwierciedlenie środowiska licealistów, którzy borykają się z kwestiami dojrzewania.

 

Na początku trzeba przyznać, że książki Beaty Andrzejczuk są godne polecania dla wszystkich dziewczyn w okresie nastoletnim. Nasza bohaterka jest zwykłą i przeciętną dziewczyną, którą zmaga się z tym z czym większość jej rówieśniczek uczęszczających do liceum. Poszukiwanie własnej tożsamości w starciu z problemami jakie napotyka się
w szkole, ze strony o przyjaciół i rodziny.

 

Natalia, która jest po raz kolejny bohaterką Pamiętnika Nastolatki jest dziewczyną z którą można poczuć więź właśnie przez to, że jest normalną dziewczyną, która zachowuje się i robi to co przeciętna dziewczyna. Do tego trzeba przyznać, że można ją polubić. Jej postępowanie nie jest irytujące jak to często bywa w sytuacjach, gdy główna postać w książce robi rzeczy, które wydają nam się irracjonalne.

 

Może powodem tego jest to, że jest to polska książka i polskie realia, które są nam znajome. Tym samym bohaterowie także żyjący w tej rzeczywistości mogą stać się nam bliżsi. Bardzo dobrze, że polska młodzież także może znaleźć w literaturze postacie im bliższe. Ciągle jednak większość książek dla nastolatków pochodzi z Ameryki. Są one owszem bardzo dobre jednak odnoszą się do innych rzeczywistości. Tym bardziej że wciąż w większości są to publikacje,które rzadko trzymają się realności.

 

Dlatego też warto polecić serię Beaty Andrzejczuk. Poza tym, że jak już było wspomniane główna bohaterka jest bardzo sympatyczną dziewczyną to jednocześnie otacza ją grono równie interesujących postaci. Książka teoretycznie jest pisana w formie pamiętnika przy użyciu pierwszej osoby, jednak Natalia, nasza narratorka, nie opisuje tutaj tylko swoich wewnętrznych przeżyć jak można by się spodziewać. Wręcz przeciwnie w ten tytułowy pamiętnik mamy wpisane inne historie. Dzięki temu właśnie poznajemy innych bohaterów prawie tak samo dobrze jak Natkę.

 

I nie jest tu mowa tylko i wyłącznie o najbliższych przyjaciołach naszej nastolatki, ale również dalszych bohaterach, których historie czy poglądy także są treścią ogólnej fabuły. Zresztą książka nie jest napisana w żadnym razie w sposób nieprzemyślany. Nasi bohaterowie nie toczą takich pustych dialogów jakie mogłoby się wydawać, że można spotkać
w środowisku nastolatków. Dzięki temu tak dobrze czyta się przygody Natalii, którą spotykają najnormalniejsze w świecie przygody, ale i takie, które z jakiegoś powodu są ciekawe.

 

W czwartej części serii autorka pamiętnika zmaga się problemami nie tylko miłosnymi, ale
i tymi związanymi z przyjaciółmi. Wszystko wydaje się być w porządku odkąd Natalia znalazła idealnego chłopaka. Maksym to ideał chłopaka: czuły, troskliwy, wrażliwy, a do tego przystojny. Jednym słowem ktoś o kim marzą tysiące dziewcząt. Jednak szczęście nie trwa zbyt długo, a wszystko za sprawą zazdrosnej koleżanki, która postanawia stanąć między szczęśliwie zakochanymi. Pozornie niewinne zagrywki stosowane przez najlepszą przyjaciółkę Natki wprowadzają coraz większy zamęt.Aż do momentu, gdy wszystko obiera punkt zwrotny.

 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i lekko. Mimo że sama już nie jestem nastolatką podobała mi się tak bardzo, że mogę tylko żałować, że nie było takich publikacji wcześniej. Chciałoby się również rzec, że powstanie więcej takich ciekawych, krajowych pozycji na rynku wydawniczym. Pamiętnik Nastolatki można polecić na prezent dla dziewczyn
szesnasto-, siedemnasto-, czy osiemnastoletnich. Może spodobać się także nieco młodszym bądź starszym.

 

Uniwersalizm postępowania naszych bohaterów sprawia, że nawet dorośli znajdą wspólne tematy z nastolatkami. Przecież temat osoby trzeciej, która ingeruje w czyjąś relację nie jest tylko właściwy młodzieży. Również w dorosłym życiu nie trudno o przyjaciół, którzy nie działają dla naszego dobra. Właśnie dlatego książkę czyta się tak dobrze, że wiele osób może znaleźć w niej alegorie do własnych przeżyć. Naprawdę warto przeczytać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!