Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Niepewność Wspomnienia Z Wojny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Niepewność Wspomnienia Z Wojny | Autor: Aleksander Ławski

Wybierz opinię:

Katarzyna Zych

Aleksander Ławski zabiera nas w podróż do Wietnamu i pokazuje nam skrawek swojego życia o którym przez długi czas nie mógł opowiedzieć nawet swojej własnej małżonce. Lata 60. XX wieku, Wrocław. Narrator zostaje wysłany na wojnę wietnamską jako lekarz, aby pomagać tamtejszej poszkodowanej ludności. Poznajemy tamtejszą niepewność każdego dnia: latające helikoptery, wioski spalone napalmem, ginące niewinne dzieci, odgłosy wybuchających bomb, które wyrywały ze snu w nocy. Nikt nie wiedział czy dzień w którym się obudzi, nie będzie jego ostatnim. W tych wojennych okolicznościach główny bohater poznaje dwie, jak się szybko okazuje, dość niebezpieczne oraz tajemnicze kobiety. I mimo tego, że w Polsce ma żonę, dzieci to zaczyna go z nimi łączyć coś więcej. („Pewne kanony życia w pokoju tu nie do końca obowiązują – zatraca się wrażliwość na cierpienie, nieważne są dobra materialne – ważne jest przeżycie. Czasem porzucane są nawet więzi rodzinne). Na kanwie tej historii narrator próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest szczęście ? Jak wojna zmienia człowieka? Czy po niej można być nadal szczęśliwym? Czy wśród ogromu zła istnieje prawo do szczęścia?

 

Wspomnienia weteranów wojennych zawsze wydawały mi się ciekawe. W ogóle lubię książki, które są oparte na faktach, ponieważ wiem, że autor nie wziął tego z powietrza, tylko to gdzieś tam się działo naprawdę. Pomysł na tematykę książki był naprawdę trafiony, ludzie lubią takie rzeczy czytać, ale wykonanie – niestety fatalne. Przynajmniej połowę z tych scen, które się tam pojawiły bym usunęła i z tej cienkiej książeczki zrobiłaby się broszura. Dlaczego? No ile razy można podkreślać jakie narrator ma szczęście? Albo standardowy opis pójścia do łóżka: „idziemy na jej posłanie” i tak kilkanaście razy. W ogóle życie intymne autora – gdyby było jakieś ach i ech to ok., ale ono jest po prostu mdłe i nie da się za każdym razem czytać tego samego.

 

Jak zawsze starałam się być życzliwie nastawiona do tego co będę oceniać, ale gdzieś po 1/3 książki nie dawałam rady. Wszystko mówiło mi, że mam iść spać. Mimo, że ta książka nie jest zbyt obszerna – ma tylko 212 stron – miałam problem żeby ją przeczytać w tydzień.

 

Rozumiem, że dla wielu napisanie książki ma formę terapii, ale czy naprawdę temu panu nikt w wydawnictwie nie mógł powiedzieć: „Weź zatrzymaj to dla siebie, ale nie publikuj”, albo podpowiedzieć chociaż co można by było zmienić.

 

Na szczęście, mimo wszystko, doszukałam się w tej książce plusów, a może nawet tylko plusa. Pośród rozmyślań narratora pojawiło kilka, naprawdę dobrych cytatów, które teraz przytoczę.

 

„Życie ludzkie na wojnie ma niską cenę. Do tych ludzkich tragedii w jakimś stopniu można się przyzwyczaić, pozostawiają jednak głęboki ślad, a nawet ranę w psychice człowieka, nie każdy potrafi się z tym uporać.”

 

„Wojna polaryzuje obyczaje, tu wiele spraw postrzega się inaczej i w odmienny sposób ocenia – ważna jest odpowiedzialność, litość jest mniej ceniona”

 

„Wojna to nie tylko śmierć i zniszczenia, to również nasze poranione uczucia, to piętno, które odbija się na naszej psychice i pozostaje na zawsze.”

 

Bardzo nie lubię krytykować, ale w tym wypadku musiałam. Jeżeli autor trafi kiedyś na tę recenzje to przepraszam – musiałam być zgodna z tym co czułam czytając pana wspomnienia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial