Szpiedzy

Autor: Tomasz Kubik

Okładka wydania

Szpiedzy


Dodatkowe informacje

 • Autor: Tomasz Kubik
 • Tytuł Oryginału: Szpiedzy
 • Gatunek: KryminałSensacjaThriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 133x210mm
 • ISBN: 9788380832299
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Et1978

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości Sztukater przeczytałam książkę Bartka Marcinkowskiego „Rozgrywka”, książkę z gatunku politycznych, która okazała się bardzo interesująca. Dlatego też z zapałem sięgnęłam po kolejną, mianowicie po „Szpiegów” Tomasza Kubika. Jest to gatunek książek, po który sięgam od czasu do czasu.

 

Tomasz Kubik w książce tej przenosi nas do roku 1989 – do okresu po upadku komunizmu w Polsce. W sposób bardzo obrazowy i dokładny pokazuje on klimat Polski i jej obywateli w tamtym czasie. Zmiany ustrojowe i gospodarcze stwarzają, bowiem nowe możliwości dla ludzi. Ale nie wszyscy umieją się odnaleźć w wolnorynkowej i kapitalistycznej Polsce. Każdy, bowiem próbuje znaleźć na nowo w niej swoje miejsce. Na podkreślenie zasługuje z pewnością fakt, iż obraz tamtego okresu autor przekazała z całym odniesieniem do historii, bez jej ubarwiania, przekłamań, wyolbrzymiania, dbając jednocześnie, aby oddać klimat tamtych czasów, co znakomicie mu się udało.

 

I tak w tej wolnej już Polsce ważne miejsce zajmują agenci polscy, niemieccy i rosyjscy, którzy zaczynają niebywałą rozgrywkę, porównywalną do gry w pokera, każdy z nich walczy by przejrzeć i przewidzieć ruchy drugiego gracza, co łatwe nie jest, gdyż są to gracze wytrawni, z dużym doświadczeniem w działaniach w sferach politycznych i międzynarodowych. Powstaje, zatem pytanie jak poradzi sobie nasz rodowity Kowalski, który został zwerbowany przez Urząd Ochrony Państwa? Czy z małym doświadczeniem szpiegowskim poradzi sobie w szpiegowskiej grze...? Nie wolno mi zdradzać fabuły do końca, ale podkreślę, że nasz rodowity Kowalski to postać bardzo wyrazista, ciekawa, silna, bezwzględna, nieprzebierająca w słowach i wrażliwa na kobiece wdzięki. Co z tej mieszanki wyniknie...?

 

Książka ta opowiada nie tylko o rozgrywkach agentów w sferze zawodowej, ale także o ich osobistych porachunkach, dużych pieniądzach i pięknych kobietach. A jak świat światem stoi kobiety i kasa to mieszanka, o którą zawsze toczyły się bezwzględne walki. Należy przyznać, że nie jest to książka dla osób poszukujących lektury lekkiej i przyjemnej, ponieważ przepełniona jest brutalnością, bezwzględnością i bardzo mocnymi dialogami. Pikanterii dodają pojawiające się na stronach książki kobiety, ich relacje ze szpiegami i ich stosunek do płci pięknej.

 

Mnie osobiście trudno było przebrnąć przez tą książkę, była dla mnie za „mocna” a i język zbyt dobitny niż ten, do którego przywykłam w życiu literackim i codziennym. Zdecydowanie uznałabym, że jest to książka dla mężczyzn i pewnie niemal każdemu z nich przypadłaby do gustu. Książka napisana jest doskonałym piórem. Autor nie traci czasu na zbędne opisy i wyjaśnienia, w książce jest akcja, akcja, ciągle akcja... i dlatego czyta się ją błyskawicznie.

 

Nie da się również nie zauważyć, że Tomasz Kubik pisząc książkę zdecydowanie przedstawił w niej swoje poglądy na realia, jakie były w Polsce po upadku komunizmu. Oczywiście nie każdy musi podzielać zdanie autora, ale przyznać trzeba, że jest on znakomitym obserwatorem, analitykiem historii i wiele wysnutych wniosków faktycznie jest zgodnych z prawdą. Warto, bowiem zastanowić się, jak raczkująca w demokracji Polska postrzegana była przez sąsiadów, czy szukali w nas partnerstwa, możliwości rozwoju, braterstwa? A może po prostu traktowali nas jak kraj przegrany przez komunizm, z którego można jeszcze „wydoić” coś dla siebie? Autor nie skupiał się tylko na Polsce nakreślił również obraz polityki i nastrojów gospodarczych, jakie panowały w tamtym czasie w Rosji i Niemczech. Odniósł się do struktur Unii Europejskiej, na których to temat również przedstawił własne stanowisko.

 

Uważam, że pod kątem poszerzenia wiedzy na temat czasów pokomunistycznych książka jest bardzo dobrą i rzetelną pozycją. Jeśli zaś chodzi o samą fabułę, to faktycznie wartka, mocna i nieprzewidywalna, ale zdecydowanie skierowana do męskiego czytelnika. Dla mnie kobiety książka nieco za ciężka, bo nie ma w niej miejsca na sentymenty, tylko sama męskość, brutalności i walka. Czysta męska gra – szpiegowska gra. Niemniej jednak uważam, że jest to pozycja warta przeczytania. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!