Popiół I Czerwień

Autor: Pyun Hye Young

Okładka wydania

Popiół I Czerwień


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Literatura południowokoreańska to dla mnie, jak zapewne i dla wielu z Was, teren ciągle jeszcze niezbadany. Polski rynek książki nie obfituje w zbyt wielu azjatyckich autorów, ale co jakiś czas pojawiają się książki pisarzy z odległych orientalnych krajów. Niedawno wydawnictwo Kwiaty Orientu uraczyło polskiego czytelnika powieścią Popiół i Czerwień, napisaną przez pochodzącą z Seulu pisarkę Pyun Hye-Young.

 

Popiół i czerwień okazuje się książką nader interesującą, choć niespecjalnie obszerną, bo ledwie ponad dwustustronicową. Jej autorka jednak napisała ją w sposób niezwykle intrygujący, przywodzący momentami na myśl klasyczne powieści Franza Kafki, a tajemniczość głównego bohatera sprawia, że podczas lektury w głowie czytelnika lęgną się coraz to nowe pytana. Nie sposób się przy Popiele i czerwieni nudzić, choć należy przyznać, że powieść nie obfituje w nagłe i dynamiczne zwroty akcji; trzyma w napięciu raczej podskórnie, intrygując i kusząc nieszablonową fabułą.

 

W historii, jaką opowiada Pyun Hye – Young, postacią pierwszoplanową jest analityk w firmie farmaceutycznej, którego dotychczasowe mało ciekawe życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy to pewnego dnia firma wysyła go na delegację do innego kraju. W zasadzie już na samym początku podróży mężczyzna dowiaduje się, że w obcym kraju panuje epidemia i sam, podejrzany o zarażenie, musi przejść kwarantannę. Zostaje pozbawiony możliwości kontaktu z jakimkolwiek znajomym, jest odcięty od znanej sobie codzienności i ludzi zwykle otaczających go, dlatego szybko dochodzi do wniosku, że musi sobie jakoś radzić sam, co – jak można łatwo się domyślić – w obcym kraju wcale nie jest takie proste.

 

Jakby piętrzących się problemów było mało, na dzień przed wyjazdem mężczyzna dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on sam jest jedynym i głównym podejrzanym o dokonanie tej zbrodni. Policja, podążając oczywistym tokiem rozumowania, sądzi, iż zabił żonę i w pierwszym odruchu uciekł z kraju. Mężczyzna jest przytłoczony tragicznym i bardzo niespodziewanym rozwojem wydarzeń, mimo wszystko jednak nie poddaje się rozpaczy i próbuje znaleźć wyjście z naprawdę rozpaczliwej sytuacji.

 

Popiół i czerwień jest powieścią napisaną w sposób ciekawy i zadowalający, a kompozycja fabularna zasługuje na pochwałę. Książka Pyun Hye – Young może i nie jest książką jakoś szczególnie wyjątkową, ale na pewno zasługuje na uwagę i przeczytanie. Mimo tego, że czytelnik miał już w ręce powieści o podobnym zarysie fabularnym, to jednak Popiół i czerwień czyta się z pewną świeżością, która to jest odczuwalna dzięki oryginalnemu przedstawieniu historii przez południowokoreańską pisarkę. A skoro już mowa o Pyun Hye – Young, to należy zaznaczyć, że autorka ma już na swoim koncie wartościowe literackie osiągnięcia. Zadebiutowała, wygrywając konkurs „Na młodego pisarza”, zorganizowany przez gazetę Shinmun w 2000 roku. Napisała wtedy zwycięskie opowiadanie, zatytułowane Drżące krople rosy. Ponadto jest także autorką kilku zbiorów opowiadań, dwóch powieści i dotychczas otrzymała dwie nagrody: Nagrodę Literacką Hankook oraz Nagrodę Dong-ina. Listę jej literackich osiągnięć należy więc docenić i zaznaczyć.

 

Popiół i czerwień będzie powieścią odpowiednią dla tych czytelników, którzy lubią zatracać się w powieściach trzymających podskórnie w napięciu, czekać na rozwikłanie niejasności fabuły i nie boją się pewnych niedopowiedzeń. Polecam książkę Pyun Hye – Young także tym czytelnikom, którzy mają ochotę poznać powieści nieco inaczej konstruowane niż te główno nurtowe – może się to okazać całkiem ciekawym doświadczeniem. Z tych czy innych powodów na pewno warto sięgnąć po Popiół i czerwień.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.