Rzeczypospolita Osobista

Autor: Bogusław Chrabota

Okładka wydania

Rzeczypospolita Osobista


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Bogusław Chrabota, autor Rzeczpospolitej osobistej jest poetą, dziennikarzem i publicystą. Od 1993 roku jest związany z Telewizją Polsat, w której jest aktualnie szefem publicystyki. Wcześniej był dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym. Jest autorem piosenek, zafascynowanym bluesem i muzyką etniczną. Od końca lat 90. XX w. odbył szereg wypraw na Bliski Wschód, czego efektem jest tom esejów i płyta Mistyka Pustyni. Pozwólcie, że opowiem o zbiorze jego tekstów, które publikowano od stycznia 2013 r. do sierpnia 2015 r. w magazynie "Plus Minus", dodatku do "Rzeczypospolitej". Autor, przytaczając wiele wątków biograficznych, wspomnień z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i późniejszych próbuje naszkicować świat pokolenia urodzonego w latach sześćdziesiątych, "Pokolenia, którego młodość, choć przykryta cieniem komunizmu, była naznaczona jednym wielkim marzeniem o wolności".

 

Nie nastawiłam się na nic, sięgając po tę publikację. Nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Nieco obawiałam się tego, czy będę w stanie przebrnąć przez dość mocno okraszoną polityką książkę.

 

Rzeczpospolita osobista to niezbyt obszerna publikacja. Autor posługuje się w niej dość prostym językiem i łatwo zrozumieć to, co chce przekazać czytelnikom. Chociaż teksty związane z polityką omijam raczej z daleka, te były przystępne. Z historią XX wieku jest tak, że w szkole nie ma zbyt wiele czasu na jej omawianie. Robi się to po łebkach. Nieco wstyd mi to przyznać, ale ja średnio później się do niej przykładałam. Niespecjalnie interesował mnie ten okres. Jestem fanką średniowiecza, XX-wieczna historia to domena mojego męża.

 

Dzięki lekturze tej publikacji odebrałam bardzo ważną lekcję historii. Taką, jakiej nikt wcześniej nie dał mi w szkole. Myślę, że po tę książkę spokojnie mogą sięgnąć czytelnicy w każdym wieku. Dla osób, które pamiętają te czasy, będzie to powrót do przeszłości. Dla ich dzieci i wnuków będzie to możliwość, by przekonały się, jak wyglądała rzeczywistość, w której dorastali rodzice i dziadkowie.

 

Książkę czyta się szybko, mnie lektura zajęła zaledwie 2 godziny. Czcionka jest w miarę duża i nie męczy oczu. Dla mnie, czyli okularnika, to ważne. W przeciwnym przypadku nie jestem w stanie zbyt długo skupić się na czytaniu.

 

Wydawca stanął na wysokości zadania. Książka jest bardzo porządnie wydana. Ma twardą oprawę. Nie zauważycie tego na zdjęciu, ale znajdują się na niej żłobienia, co sprawia, że tytuł wyróżnia się na jej tle. Szczyty stron są zabarwione na czerwono. Kiedy postawicie książkę na półce, będą również odznaczały się. Dodatkowo na stronach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie okładek, również są wytłoczone cytaty. Jeśli przesuniecie po nich dłonią, na pewno będziecie w stanie je wyczuć pod palcami. Takie publikacje robią wrażenie.

 

Nie myślałam, że książka zrobi na mnie takie wrażenie. Jak wspomniałam, na nic się nie nastawiałam. Myślę jednak, że jeszcze kiedyś powrócę do tej lektury, by ponownie przeżyć tę niezwykłą lekcję historii. Wiem, że nie każdy będzie chciał zapoznać się z treścią tekstów autorstwa Bogusława Chrabota, dlatego nikogo nie będę specjalnie do tego nakłaniała. Sami zadecydujcie, czy jesteście zainteresowani tą lekturą. Mniej więcej już wiecie, czego możecie się po niej spodziewać. Czy przypadnie wam do gustu – tego obiecać nie mogę. Nie wiem, czy ta lekcja historii się wam spodoba.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!