Okładka wydania

Poszukiwacze Tom 2 Łańcuch Proroka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Poszukiwacze Tom 2 Łańcuch Proroka | Autor: Luis Montero Manglano

Wybierz opinię:

KatZmu

Luis Montero Manglano powraca w kolejnej odsłonie trylogii „Poszukiwacze”. Po „Stole króla Salomona” tym razem w nasze ręce trafia książka „Łańcuch Proroka”.

 

Główny bohater, Tirso Alfaro, należy do Narodowego Korpusu Poszukiwaczy, który odpowiedzialny jest za odzyskiwanie skradzionych lub zaginionych obiektów hiszpańskiego dziedzictwa narodowego. Praca w Korpusie jest przyjemnością, ale i prawdziwym wyzwaniem – w skrawkach informacji, mitach i legendach oraz przekazach ustnych potrafią odkryć zapomniane fakty i odzyskać utracone skarby historii.
Aktualnie jednak organizacja boryka się z problemami. Po śmierci Narvaeza następuje zmiana kierownictwa. Nowy szef nie przypada Poszukiwaczom do gustu - wprowadza zupełnie nowe zasady, zawiesza ich działania w terenie i zmusza do pracy biurowej.
Znudzeni i coraz bardziej zniecierpliwieni bohaterowie odkrywają, że z Centrum Kultury Islamskiej ktoś ukradł starą księgę, zwaną Mardudem z Sewilli. Wolumin ten zawiera liczne dopiski - apokryfy, które zostały odrzucone przez islam oraz wskazówki, które prowadzą do mistycznego skarbu ukrytego przez Zielonego Proroka w sercu Afryki.
Tirso podejrzewa, że w sprawę kradzieży zamieszana jest korporacja Voynich oraz tajemniczy projekt Lilith. Poszukiwacze postanawiają dokładnie przyjrzeć się całej sprawie i odnaleźć legendarny łańcuch proroka. Ignorują polecenia szefa Korpusu i podejmują się samowolnej akcji.
Trop prowadzi ich do Mali, wyniszczonego wojną kraju w Afryce Zachodniej. Wśród tajemniczych i egzotycznych miejsc starają się odnaleźć ślady prowadzące do mistycznego skarbu.
Misja okazuje się jednak bardzo trudna, a niebezpieczeństwo daje o sobie znać na każdym kroku. Poszukiwacze będą musieli zmierzyć się z wieloma przeszkodami – agentami Interpolu, francuską armią, piratami, islamskimi fundamentalistami, tajemniczymi Ludźmi Piasku, bezwzględnymi biznesmenami, a także lokalnymi afrykańskimi plemionami i dzikimi zwierzętami. Aby rozwiązać liczne łamigłówki bohaterowie będą musieli wykazać się umiejętnością kojarzenia faktów oraz intuicją i odwagą.

 

Czy Poszukiwaczom uda się pokonać licznych wrogów i dotrzeć do najpilniej strzeżonych tajemnic? Czym jest tajemniczy łańcuch proroka? Komu można zaufać? I czym tak naprawdę jest Voynich i ich Projekt Lilith?

 

Jestem pewna, że każdy czytelnik, któremu podobał się „Stół króla Salomona” nie będzie rozczarowany kolejną odsłoną przygód Poszukiwaczy. „Łańcuch Proroka”, mimo iż skupia się na osobnej fabule, jest ściśle powiązany z pierwszym tomem – radzę więc do niego powrócić, aby nie przegapić wielu ważnych szczegółów. Akcja ponownie toczy się wokół znanej nam ekipy Poszukiwaczy - Tirso, Bańki, Danny i Enigmy; powracają Alfa i Omega. Świetnie wykreowane postaci nie zmieniają swoich charakterów, jedynie Tirso wydaje się bardziej odważny i zdecydowany. Dostajemy możliwość odkrycia kolejnych faktów z przeszłości bohaterów. Autor przedstawia nam także byłych już Poszukiwaczy - Hydrę, Skrzydłowego, Pioruna czy Kusznika. Grono bohaterów nagle i w dość nietypowych okolicznościach zasilają tajemniczy złodziej Cezar, nastoletni haker Yokai oraz agentka Interpolu JulianneLacombe. Dodają oni do historii powiew świeżości. Niestety pojawiają się oni jedynie sporadycznie, ale liczę, że staną się ważnymi bohaterami w kolejnej części.

 

Akcja w książce przypomina jazdę rollercoasterem - autor od pierwszych stron rzuca czytelnika w wir wydarzeń, następnie lekko zwalnia rozbudowując intrygę, by nagle narzucić szalone tempo, które nie zwolni do samego końca.
Jest jeszcze bardziej dramatycznie i awanturniczo niż w pierwszej części. „Łańcuch Proroka” to przygoda z prawdziwym rozmachem, podczas której bohaterów czekają trudne wyzwania, śmiertelne pułapki oraz wiele intrygujących łamigłówek i sekretów. Książka to rasowy thriller przygodowy, dynamiczna, zaskakująca i niesamowicie wciągająca, w której nieoczekiwane zwroty akcji, wysoki poziom ryzyka, dobry humor i zawrotne tempo tworzą wyjątkowy klimat. Stylistyką nawiązuje do historii słynnego archeologa Indiany Jonesa oraz bibliotekarza Flynna Carsena. Jestem pewna, że zainteresuje także fanów Dana Browna, a nawet Jamesa Bonda. Główny bohater, Tirso Alfaro, łączy bowiem w sobie wiele cech tych poszukiwaczy przygód.

 

W książkach z serii Poszukiwacze trudno odróżnić prawdę historyczną od literackiej fikcji. Luis Montero Manglano umiejętnie zaciera granice między faktami, legendami a swoimi pomysłami. Niektóre sytuacje wymagają jednak lekkiego przymknięcia oka. „Łańcuch Proroka” wydaje się jeszcze bardziej nieprawdopodobny niż poprzednia książka, dzięki czemu jest łatwa i przyjemna, a jednocześnie pełna akcji i rozrywki. Z pewnością nie jest to bowiem powieść historyczno-archeologiczna.

 

Luis Montero Manglano jest wykładowcą historii i sztuki średniowiecznej oraz wielkim pasjonatem historii. Nie dziwi więc, że w jego książkach wiodącą rolę grają artefakty oraz legendy sprzed wielu wieków. Książką „Łańcuch proroka” zaspokoił moją ciekawość i złagodził obawy, czy uda mu się utrzymać poziom poprzedniej części. Jest to bowiem naprawdę godna kontynuacja historii Korpusu Poszukiwaczy.
Podoba mi się styl, w jakim napisana jest książka. Autor używa prostego, zrozumiałego i czytelnego języka. Intrygujący klimat powieści tworzą ciekawie wplecione w fabułę odwołania do wiedzy historycznej oraz umiejętne mieszanie faktów z fikcją.

 

Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część. Do sięgnięcia po nią przekonuje mocno zaskakujące i nieszablonowe zakończenie oraz lekki niedosyt po lekturze „Łańcucha proroka” - autor nie rozwiązuje bowiem wszystkich sekretów, a wiele pytań pozostawia bez odpowiedzi. Wierzę, że i tym razem autor nie zawiedzie oczekiwań i w ciekawy sposób zamknie swoją opowieść o Korpusie Poszukiwaczy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial