Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dwór Cierni I Róż (Audiobook)

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 13 votes
Akcja: 100% - 10 votes
Wątki: 100% - 9 votes
Postacie: 100% - 10 votes
Styl: 100% - 12 votes
Klimat: 100% - 11 votes
Okładka: 100% - 6 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Dwór Cierni I Róż (Audiobook) | Autor: Sarah J. Maas

Wybierz opinię:

Michał Lipka

FANTASY Z PIĘKNEJ I BESTII

 

Baśnie i bajki to nic innego, jak pierwowzory literatury fantastycznej, a w szczególności fantasy. Najczęściej łagodniejsze i mniej rozbudowane (przynajmniej jeśli chodzi o te drugie), fabularnie sprowadzające się do moralitetu zakończonego jasną pointą, w obrębie ram powieściowej fikcji stają się już czymś zgoła odmiennym, acz z zachowaniem większości swej pierwotnej wartości. Dlatego też twórcy fantasy tak chętnie sięgają po baśniowe motywy, chociaż jednocześnie starają się zamaskować je, ukryć jak najgłębiej i połączyć w coś pozornie odmiennego. Inna drogą poszła autorka „Szklanego tronu” Sarah J. Maas, której „Dwór cierni i róż” w jawny sposób czerpie z „Pięknej i bestii” oraz całego mnóstwa legend i przekazów. Powieść z miejsca zyskała uznanie czytelników, ale czy zasłużone?

 

Historia opowiedziane w „Dworze...” przedstawia losy dziewiętnastoletniej Feyry, która wiedzie niełatwe życie. Po śmierci matki na jej barkach spoczywa konieczność utrzymania rodziny, poluje więc, zabija zwierzęta, handluje czym się da... Jednakże panująca wokoło sroga zima staje się dla niej prawdziwym utrapieniem. Dziewczyna zapuszcza się więc coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ziemie ludzi od zamieszkanej przez władające magią istoty. Istoty niebezpieczne, które przed wiekami rządziły całym światem. Kiedy jednak w trakcie polowania zabija wilka, zaczynają się jej prawdziwe kłopoty. Pod postacią zwierzęcia krył się bowiem ktoś zupełnie inny, a pewien przedstawiciel wysokiego rodu wkrótce zjawia się z żądaniem zadośćuczynienia za to, co zrobiła Feyra. Na czym ma ono polegać – dziewczyna uda się z Tamlinem do jego krainy i spędzi tam resztę życia. Wybór między z góry skazaną na przegranie walką (która w konsekwencji oznaczałby jej śmierć) a spełnieniem żądania nie jest wcale łatwy. Szczególnie, że oboje dzieli wszystko, łącznie z nienawiścią, jaką żywią do siebie nawzajem ich rasy, ale wkrótce Freya odkrywa, że ją i Tamlina wcale nie oddziela taka przepaść, jak dotychczas myślała...

 

„Dwór cierni i róż” to love story zamknięte w gatunkowych ramach fantasy, ale mocno utrzymane w klimacie baśni. Niezwykły świat, niedopasowana para, magia, niebezpieczeństwa... Brzmi dość typowo i tak po części jest. Początek nowej serii Sarah J. Maas to lekkie, młodzieżowe czytadło, ale dobrze skomponowane, nieźle napisane i trafiające w gusta współczesnych czytelników celujących w fantastykę. Nie jest odkrywcze, na kolana nikogo nie powali (stąd dziwią mnie tak wysokie noty, jakie niniejsza opowieść zdobyła w sieci), ale dostarcza porcji lekkiej rozrywki.

 

Oczywiście młodej przecież autorce (rocznik 1986) zdarzyło się kilka gorszych elementów. Tu warto wymienić nieco usilnie kreowany świat i nazewnictwo, a także brak świeżości, ale pamiętajmy o jednym – współczesne fantasy nie ma już praktycznie niczego oryginalnego do zaoferowania. Dobre odtwórstwo jest zatem w cenie, a „Dwór cierni i róż” jest naprawdę niezły pod tym względem. Bardziej spodoba się wprawdzie młodzieży, ale pewnie niejeden dorosły da się mu uwieść.

 

Spoglądając natomiast na wersję audio, niczego nie można jej zarzucić. Dobrze i wyraźnie odczytana przez lektorkę o radiowym głosie, słucha się przyjemnie i lekko. W sam raz na podróż samochodem, najlepiej na fotelu pasażera, z możliwością oglądania zimowych krajobrazów za oknem. I chociaż nie jest to pozycja dla każdego, miłośnikom lekkiej fantastyki z baśniową scenerią, mogę polecić ją z czystym sercem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial