Podróże Po Mazowszu

Autor: Herz Lechosław

Okładka wydania

Podróże Po Mazowszu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Herz Lechosław
 • Tytuł Oryginału: Podróże Po Mazowszu
 • Gatunek: Literatura FaktuReportaż
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 388
 • Rok Wydania: 2016.10.11
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165 x 235mm
 • ISBN: 9788324404513
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Proszę wsiadać, pasy zapinać, jedziemy na wycieczkę. Dokąd? Na Mazowsze. Byliście tam? Jeśli nie, nic straconego. Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie, co na jego temat ma do powiedzenia Lechosław Herz.

 

Co tutaj znajdziecie? Między innymi gawędy o miejscowościach i miejscach znanych i takich, o których nie wie się nic albo niewiele: o rzeźbionych cudach z mazowieckiej prowincji, o legendach i podaniach, urokliwych wioskach, małych, prowincjonalnych miastach, miasteczkach, o Żelazowej Woli Fryderyka Chopina i Lipcach Władysława Reymonta, ale i o małej Ponikwi, o dużym Płocku, ale i o niewielkim Wyszogrodzie, o torfowiskach Całowania i Czarciego Dołu oraz leśnych uroczyskach puszcz mazowieckich, o ludziach sławnych i zwyczajnych, sporo jest w tym wszystkim historii...

 

Nigdy nie byłam na Mazowszu i na jego temat zasadniczo wiem niewiele. Autor w swojej publikacji zwraca uwagę na to, że ten teren jest traktowany po macoszemu w naszej literaturze. Króluje głównie Warszawa, reszta terenów jest raczej pomijana. Lechosław Herz stara się zachęcić nas do wybrania się w tamte tereny. Opowiada o ich dziejach, przytacza dawne anegdoty. To ciekawa lekcja historii. Nie znajdziecie takiej w podręcznikach.

 

Na początku nieco przeszkadzał mi sposób, w jaki wypowiadał się autor. Jego polszczyzna jest nieco archaiczna. Na szczęście szybko wczułam się w rytm jego opowieści i słuchałam jej z przyjemnością. Herz mówi o znanych mu terenach. Z tej publikacji dowiecie się więcej o Mazowszu niż moglibyście przeczytać w przewodnikach.

 

Nie wiem, czy już kiedyś o tym wspominałam, ale jestem zafiksowana na punkcie Władysława Stanisława Reymonta. Jego Chłopów znam prawie na pamięć. Dlaczego o nim mówię? Pojawia się on bowiem w tej opowieści. Co tam robi? Przekonajcie się sami, ja wam tego nie powiem.

 

To niezwykła publikacja. Widać, że autor włożył w nią całe swoje serce. Choć początkowo może stawiać opór, czyta się ją przyjemnie. Kiedy zamykałam oczy, widziałam to, o czym pisał Lechosław Herz. Jego język jest plastyczny, działa na wyobraźnię. Pozytywne wrażenie robią także wplecione w tekst fragmenty poezji. Uzupełniają całą opowieść i nadają jej magicznego uroku. Autor nie boi się wyrażać swojego zdania. Zaznacza swoją obecność w narracji.

 

Za sprawą Lechosława Herza przeniosłam się w czasie do niezwykłego miejsca. Aż zachciało mi się pojechać tam w podróż. Jeszcze nie wiem, dokąd bym się wybrała, ale chciałabym na własne oczy zobaczyć to, o czym powiedział mi autor. Zaciekawił mnie i nakłonił do badań na temat tych terenów. W pewnym momencie zaczęła mi się udzielać jego melancholia i też nie umiałam pogodzić się z tym, jakie zmiany zachodzą dookoła nas. Po lekturze tej książki doszłam do wniosku, że właściwie nic nie wiem o terenach, które warto zwiedzić w moim kraju. Bujam się po zagranicznych miastach, a Polski nie znam praktycznie w ogóle. Chyba warto to zmienić.

 

To nie jest przewodnik turystyczny, choć książka zabiera nas w niezwykłe miejsce. To bardziej podróż sentymentalna po nieco zapomnianych przez wielu ludzi terenach. Warto się w nie wybrać. Nie wiem, czy ta publikacja przypadnie do gustu nastoletnim czytelnikom, ale za to ich rodzice i dziadkowie powinni czuć się usatysfakcjonowani po lekturze. Niewiele jest takich książek jak ta. Pięknie wydanych i napisanych z pasją.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.