Okładka wydania

Jak Podróżować Z Łososiem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Podróżować Z Łososiem | Autor: Umberto Eco

Wybierz opinię:

Manue

Przyziemne sprawy pół żartem, pół serio

 

Szczerze mówiąc, z całego serca nie lubię felietonów. Zwykle tłumaczę się brakiem czasu i odpowiedniego skupienia na ich lekturę, ale koniec końców zwyczajnie nie mam ochoty po nie sięgać. Kiedy jednak wśród pozycji do wyboru zobaczyłam teksty Umberto Eco, momentalnie przypomniałam sobie moją nie tak dawną przygodę ze zbiorem „O literaturze” tego samego autora i postanowiłam dać im szansę. W końcu te dwa czy trzy lata temu nie bawiłam się wcale tak źle, więc czemu miałabym nie spróbować teraz?

 

Pierwszym, na co zwróciłam uwagę, gdy tylko książka wpadła w moje ręce, była doskonała jakość wydania. Oprócz eleganckiej, delikatnie połyskującej, twardej oprawy, pozycję opatrzono cienką, papierową obwolutą, zapobiegającą powstawaniu ewentualnych uszkodzeń na właściwej okładce. Papier też wygląda całkiem dobrze, a jego gramatura nie przypomina tych ultra-cienkich z książek, zadrukowywanych taśmowo. Jednym słowem, Oficyna Wydawnicza Noir sur Blanc stanęła na wysokości zadania, a nawet uplasowała się powyżej przeciętnej, serwując swoim czytelnikom prawdziwe arcydzieło.

Może i nie lubię felietonów, ale teksty Eco to trochę inna kategoria. Są one nadspodziewanie krótkie, czyta się je łatwo, a co więcej nie irytują powtarzalnością, właściwą wielu autorom podobnych wydań zbiorowych. Styl autora w pełni rekompensuje niewygodą dla mnie formę – potrafi wciągnąć na tyle mocno, że szybko zapomina się o najbliższym otoczeniu. Wiele stwierdzeń, które padły na kartach tej książki, jest zresztą bardzo trafnych, ponieważ Eco był za swojego życia wspaniałym obserwatorem rzeczywistości i towarzyszącej mu kultury popularnej. W swoich wypowiedziach wspaniale ukazuje, jak bardzo jesteśmy nią przesiąknięci, a przy tym unaocznia czytelnikowi jego własne uzależnienie od masowości.

 

Autor pisze mądrze, ciekawie, ale w sposób przystępny i łatwy do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy. Każdy tekst ma oczywiście drugie dno, czuć na każdym kroku jego głębię, która umożliwia coś więcej niż tylko naiwną lekturę dla przyjemności. Twórca po mistrzowsku posługuje się ironią, ukazując wszystko, co przedstawia, w krzywym zwierciadle. Pod płaszczykiem dowcipnego komentarza zgrabnie ukrywa stanowczą krytykę opisywanych zjawisk oraz własny, niekoniecznie pozytywny stosunek do nich. Codzienne sytuacje zamieniają się u niego w niewiarygodne perypetie, w które często aż trudno uwierzyć. Sporo rzeczy pozostaje też wyolbrzymionych, uwypuklonych, podniesionych do rangi kluczowego problemu, by odbiorca mógł zwrócić na nie uwagę i choć przez chwilę przyjrzeć się sprawom niby nieistotnym, jakich zwykle nawet nie dostrzega.

 

Instrukcje, przepisy i podpowiedzi – tym właśnie są poszczególne teksty, zebrane w książce. Zostały one sformułowane jak dobre rady bądź w niektórych przypadkach kodeksy, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, by osiągnąć zamierzony cel. Eco igra tu nieco z konkretnymi gatunkami, urozmaicając je i dodając każdemu indywidualnego rysu.

 

„Jak podróżować z łososiem” to pozycja, mogąca pochłonąć bez reszty każdego. Oczywiście, istnieje prawdopodobieństwo, że nie spodoba się osobom oczekującym od książek przede wszystkim fabuły, wartkiej akcji lub gorących newsów o rzeczach dotąd im nieznanych. Świat, jaki tworzył w swojej prozie Eco, jest dosyć specyficzny, jednak każdy, kto otwarcie przyjmie do niego zaproszenie, nie powinien być rozczarowany. Książkę poleciłabym przede wszystkim bacznym obserwatorom kultury, sztuki i najważniejszych wydarzeń publicznych, by mogli skonfrontować własne spostrzeżenia z tym, co odkryją w jej wnętrzu. W końcu nasza rzeczywistość wcale nie jest taka nudna, a wiele prozaicznych sytuacji wciąż potrafi nas zaskoczyć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial