Okładka wydania

Wyspa Uciekinierów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wyspa Uciekinierów | Autor: Dorota S.C. Holmes

Wybierz opinię:

Frollo

Wyjazd na rajską wyspę, otoczoną złotymi plażami i błękitnymi wodami... Niemal każdy marzy o takiej możliwości, aby wyrwać się z monotonii codziennego życia i zamieszkać w jakimś odległym miejscu, gdzie nikt nie wie o nas absolutnie nic. Nie zna naszej historii, nie zna naszych problemów, nie ma pojęcia o rzeczach, które nieraz bardzo chcielibyśmy ukryć przed wszystkimi.

 

W takim właśnie środowisku splatają się losy ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nigdy nie mieliby ze sobą do czynienia. Poznajemy Donę, z pochodzenia Polkę, która zostaje na wyspie sama z małym synem Popem, podczas gdy jej mąż wyrusza, aby załatwić swoje sprawy. Kolejnym istotnym bohaterem jest Eddie, którego życie możnaby opisać na wiele sposobów, ale jednym z nich z pewnością nie byłoby "udane". Nie może znaleźć żadnej odpowiedniej pracy, żona rzuciła go dla kogoś lepszego, dzieci za nim nie przepadają, a jego największym zmartwieniem jest to, że kończy mu się alkohol. Poznajemy również Petrę, Niemkę, która przez większość swoich lat żyła w cieniu swojej starszej siostry, której wszystko się udawało. Oprócz tego, w powieści występuje wiele innych postaci, z których każda posiada własne, unikatowe problemy i historię, czasami lepszą, czasami gorszą.

 

Paralelnie prowadzone są wydarzenia, które rozgrywają się obecnie na wyspie oraz przesłuchania głównych bohaterów w związku ze śledztwem, co do którego czytelnik nie jest pewien, czego właściwie ono dotyczy. Wprowadza to pewną atmosferę tajemnicy, która może być dużą zachętą do dalszego zagłębiania się w losy bohaterów.

 

Jeżeli chodzi o styl autorki, to na plus mogę ocenić to, że dostosowywała go, zmieniając pewne szczegóły, w zależności od tego, na której postaci skupiała się w danej chwili. Niestety, jeżeli chodzi o dialogi, to nie do końca mogłabym ocenić je na plus. Czasami mam wrażenie, że wypowiedzi wepchnięte są tam na siłę, żeby tylko zapełnić miejsce. Na dodatek, autorka ma bardzo zły zwyczaj nadużywania wielokropka. Może to tylko osobista awersja, ale kiedy widzę stronę, na której co kilka linijek pojawiają się trzy kropki obok siebie, automatycznie mnie to odrzuca.

 

Jako, że autorka jest Polką i jedna z głównych bohaterek również, ale akcja rozgrywa się w miejscu, gdzie większość ludzi porozumiewa się po angielsku, toteż większość dialogów oczywiście jest po polsku, ale pewna część napisana jest angielszczyzną, a czasami można znaleźć nawet coś po niemiecku czy hiszpańsku. Oczywiście wypowiedzi w językach obcych są na takim poziomie, że nawet osoby, które ich nie znają, domyślą się o co chodzi. Nie jest to zły pomysł, aczkolwiek nie do końca rozumiem sens wplatania takich rzeczy, jeżeli reszta konwersacji napisana jest po polsku, chociaż w domyśle odbywa się po angielsku.

 

Książka porusza całkiem sporą ilość problemów, które są żywe w dzisiejszym społeczeństwie. Wychowywanie dziecka przez rodziców z dwóch różnych krajów, alkoholizm, aborcja, narkotyki, depresja, próba samobójcza, a przede wszystkim odkrywanie samego siebie w całkiem nowym środowisku.

 

Pomysł na fabułę nie można w żaden sposób określić jako zły, pojawia się tutaj wiele pobocznych wątków, które urozmaicają czytanie, jednak nie do końca jestem usatysfakcjonowana sposobem poprowadzenia całej historii. W pewnych momentach byłam wręcz znudzona przydługimi opisami. Nie do końca również podobały mi się dialogi, w których autorka usilnie próbowała realistycznie ukazać język, jakimi rzekomo posługuje się młode pokolenie. Samo zakończenie nie wywołało we mnie niemal żadnych uczuć, było ono do przewidzenia.

 

W książce pojawiają się aspekty, które mogę ocenić na plus, aczkolwiek nie jest ich na tyle dużo, abym w przyszłości miała w planach powrót do tej powieści.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial