Okładka wydania

Franek Einstein I Pas Ewolucyjny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Franek Einstein I Pas Ewolucyjny | Autor: Jon Scieszka

Wybierz opinię:

Bnioff

„Jest coś niezwykłego z tym poglądzie, że Stwórca tchnął życie w zaledwie kilka gatunków bądź nawet jeden. I kiedy Ziemia, podlegając prawom ciążenia, dokonywała swoich obrotów, z tak prostych bytów zdołała się rozwinąć i wciąż się rozwija nieskończona liczba przepięknych, godnych podziwu bytów.”

 

Tym zdaniem Karol Darwin, którego nie trzeba tutaj chyba nikomu szczególnie przedstawiać, zakończył swoje wiekopomne dzieło zatytułowane „O powstawaniu gatunków”. Zawarte w nim tezy stały się kanwą kolejnej z cyklu opowieści o młodym geniuszu Franku Einsteinie i grupce jego nietuzinkowych przyjaciół. To już kolejna, czwarta odsłona kapitalnej serii autorstwa duetu Jon Scieszka – tekst, Brian Bigos – ilustracje, która tym razem nosi podtytuł „Pas ewolucyjny” i jej motywem przewodnim jest życie. W tej niewielkich w gruncie rzeczy rozmiarów książce udał się zawrzeć wszystkie podstawowe aspekty tego szerokiego zagadnienia. Udało się autorom szalenie plastycznie wyjaśnić pojęcie łańcucha pokarmowego i co najważniejsze jest to opis uczciwy, bez upiększeń i zbędnego owijania w bawełnę, dostosowany jednak do wrażliwości kilkuletniego czytelnika – absolwent zerówki spokojnie poradzi sobie z przyswojeniem tej historii. Trzeba nam wspomnieć, że mimo naukowego charakteru opowieść o Franku Einsteinie to zgrabnie skonstruowana opowieść przygodowa w klimacie uwielbianego przez najmłodszych Scooby’ego Doo. Odwołanie do przygód ekipy domorosłych detektywów pojawi się zresztą całkiem wprost w naszej opowieści o pasie, który sporo namieszał w łańcuchu życia, zwanym popularnie łańcuchem DNA.

 

„-Święta ewolucjo! – woła Franek i chowa się za kłodą. – Wszystkie byty są ze sobą naprawdę mocno powiązane! To niesamowite!

Dwa potężne stworzenia przesuwają się w jego stronę.
- To najlepszy możliwy dowód. Od robaczków mikroskopijnych rozmiarów...do największych bestii. Wszyscy ewoluowaliśmy. Wszyscy jesteśmy połączeni.”

 

Tak, ta opowieść zawiera także wiedzę z dziedziny genetyki i zaprawdę, wcale nie jest konieczne, by dorosły czytający tę historię dzieciom musiał jakoś szczególnie błyszczeć wiedzą i cokolwiek dopowiadać. Gdyby jednak była taka potrzeba i dociekliwy młody czytelnik potrzebował dodatkowych informacji, znajdzie ich całkiem sporo w końcowych częściach książeczki.

Zabawne i trzymające w napięciu perypetie pojedynku młodych naukowców (adwersarzem Franka jest bowiem syn Państwa Edisonów - zdecydowanie czarny charakter, ale z przymrużeniem oka) z całą pewnością są przykładem tego rodzaju literatury, która spełnia nie tylko funkcje rozrywkowe, ale całkiem zgrabnie potrafić przekazywać wydawałoby się specjalistyczną wiedzę w sposób, który potrafi skutecznie natchnąć do własnych odkryć i poszukiwań. Czuć, że autorzy tej publikacja, a zwłaszcza Jon, wyrastali w atmosferze miłości do nauki, idealnie się więc złożyło, że uczuciem tym potrafią zarażać najmłodszych czytelników, choć ci bardziej już dojrzali z całą pewnością mogą też skorzystać i poszerzyć lub bywa, że i uzupełnić swoją wiedzę.

Dzieci kochają opowieści, barwne historie i wcale nie muszą wybierać między prozaiczną prawdą, a fascynującą fikcją. Franek Einstein pokazuje, że bycie młodym badaczem może być równie kapitalne, jak bycie piratem czy kapitanem statku kosmicznego walczącego z najeźdźcą z kosmosu. To co nas otacza, my sami, może być szalenie pasjonujące, a Scieszka i Biggs posiadają umiejętności wciągającej opowieści na te tematy.

 

Na okładce „Pasa Ewolucyjnego” można znaleźć kilka entuzjastycznych opinii autora „Dziennika Cwaniaczka” i opowieści o Artemisie Fowlu. Jeśli wasze pociechy znają te pozycje, pokochają także Franka Einsteina i dowiedzą się, że nauka może być zabawna.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial