Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rozgrywka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Bartek Marcinkowski
 • Tytuł Oryginału: Rozgrywka
 • Gatunek: SensacjaThriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 328
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788380833432
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozgrywka | Autor: Bartek Marcinkowski

Wybierz opinię:

Et1978

Autor książki Bartek Marcinkowski jest politologiem i historykiem, dlatego też biorąc książkę „Rozgrywka” do ręki, być może będziemy oczekiwali odnalezienia w niej faktów z okresu PRL, nowych wątków i nowatorskiego spojrzenia na czasy PRL, poparte mocnymi danymi historycznymi. Nic podobnego. Ta książka nie jest z gatunku ciężkich lektur politycznych, które owszem poszerzają naszą wiedzę i horyzonty myślowe, ale trudne są do przebrnięcia.

 

„Rozgrywka” to książka, którą czyta się jednym tchem. To lektura, która wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przenosi nas ona do roku 1985, kiedy to zarówno Wojciech Jaruzelski jak i Czesław Kiszczak, wiedzą, że system, którego są ostoją i podporą lada chwila upadnie bezpowrotnie wprowadzając Polskę w nowy, lepszy świat. Nie zamierzają oni jednak patrzeć na tą sytuację obojętnie i podejmują skrupulatnie opracowany, przemyślany plan – spisek, który to pozwoli im na rozdawanie kart i utrzymanie swoich wpływów także w nowej, wolnej Polsce.
W książce tej zatracamy się, tracąc jednocześnie poczucie bariery, oddzielającej fakty historyczne od literackiej fikcji. Ciekawym aspektem są sylwetki bohaterów m. in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka przedstawione zarówno z perspektywy sprawowanych urzędów i zajmowanych gabinetów, jak i z perspektywy ludzi prywatnych, współpracowników i kolegów. Myślę, że od tej strony postacie te rzadko były przedstawiane, a zarówno jeden jak i drugi posiadają obok sprytu i inteligencji również ciekawe osobowości. Książka ta opowiada o losach ludzi skupionych po różnych stronach barykady, zarówno o tych, którzy dla Polski Ludowej walczyli i wypełniali sumiennie niechlubne obowiązki, jak i o tych po drugiej stronie, którzy walczyli o wolną Polskę, walczyli z cenzurą i dążyli do obalenia komuny. Wnikliwie opisane procedury działania służb SB, inwigilacji, łamania przeciwników Polski Ludowej a także działania opozycji powodują, że książka ta pod względem historycznym dostarcza i rozszerza posiadaną już w tym zakresie wiedzę czytelnika. Jednakże najbardziej ciekawym elementem książki są ludzkie losy, zarówno tych znajdujących się po jednej jak i po drugiej stronie kurtyny, ich drogi i wydarzenia, które spowodowały, że właśnie w tamtych czasach i w tamtych miejscach się znaleźli. Przeplatające się zdarzenia powodują, że życia zarówno zagorzałych zwolenników Polski Ludowej jak i opozycjonistów przeplatają się a niekiedy łączą.

 

Bardzo interesującym wątkiem poruszonym w książce, jest kwestia szpiegostwa dla Polski Ludowej na terenach innych krajów. Poznajemy tajniki i klucze, według których to wybierani byli, ludzie nadający się do wykonywania owej profesji a także całe procedury, w jaki sposób lokowano ich w obcych krajach, tworząc fałszywe życiorysy, historie życiowe, narzucając zajęcia, które tamże wykonywali, a wszystko z zegarmistrzowską precyzją dopracowane i przemyślane, w taki sposób by zapobiec zdemaskowaniu. Do tego sylwetki szpiegów, którzy pracując na całym świecie, zderzali się z rzeczywistością, której w ówczesnej Polsce nawet najwięksi marzyciele nie potrafili wymyśleć. A niekiedy, jak w przypadku bohatera „Rozgrywki” do realiów tych trzeba było powrócić.
Istotną wzmianką dla kobiet będzie fakt, iż w książce nie brakuje również wątków miłosnych. To postacie bohaterów powodują, że poznajmy historię PRL poprzez pryzmat ich ciekawych losów życiowych.

 

Zdecydowanie polecam lekturę tej książki. Napisana ciekawym, nowoczesnym i wartkim językiem daje ogromną przyjemność czytania a świetne pióro Bartka Marcinkowskiego spowoduje, że od książki się nie oderwiecie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial