Okładka wydania

Plan Wilka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Tadeusz Starostecki
 • Tytuł Oryginału: Plan Wilka
 • Seria: Najlepsze Kryminały PRL. Lata 50
 • Gatunek: SensacjaThrillerKryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 230
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x195 mm
 • ISBN: 9788365499325
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Plan Wilka | Autor: Tadeusz Starostecki

Wybierz opinię:

Anena

Dzisiaj proponuję literacką podróż do Polski w latach powojennych. Mieszkańcy próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości i odbudować dawniejszy dobrobyt. Zmienione granice naszego kraju powodują powstanie nowych konfliktów. Próbę adaptacji do nowej rzeczywistości podejmuje przede wszystkim przywrócony Polsce Dolny Śląsk, w którego kopalniach wspólnie pracują Polacy, Niemcy i inni obcokrajowcy.

 

W międzyczasie w jednej z leśniczówek dochodzi do nadzwyczajnych wydarzeń. Odgłosy strzałów burzą spokój mieszkańców małej wioski oraz spokój tutejszego leśniczego Tomasza Gruzy. Okazuje się, że nie były to jedyne niepokojące wydarzenia, których ostatnio doświadczył. Poprzednio ktoś próbował włamać się do leśniczówki – skrupulatnie przeszukujący miejsce i przesuwający meble osobnicy szukali czegoś. Ponadto w różnych częściach lasu znaleziono ślady krwi. Czy te dziwne wydarzenia mają związek z niedawno wykopanymi zwłokami poprzedniego właściciela leśniczówki, którym był baron von Stromberg? Czy powodem ataków jest rzekomy skarb barona ukryty na tych terenach? W tym celu na pomoc przyjacielowi przybywa Rafał Żychoń. Mający smykałkę do rozwiązywania zagadek miłośnik przygód wkrótce staje się celem nieznanych szantażystów, którzy organizują kilka zamachów na jego życie. Podczas jednego z nich z opresji ratuje go piękna nauczycielka. Miejscowe MO okazuje się sceptycznie nastawione do tajemniczych poczynań złoczyńców, którzy umiejętnie zacierają po sobie ślady i dokładnie usuwają plamy krwi pozostawione jako ostrzeżenie. Niezbyt lotnego umysłu komendant przekonany jest, że Gruza i Żychoń mają zbyt wybujałą wyobraźnię. Powątpiewa również w zeznania nauczycielki, która jest przecież tylko kobietą, którą łatwo przestraszyć. W tej sytuacji przyjaciele łączą siły i postanawiają zbadać przeszłość barona. Czy uda im się przerwać działania złoczyńców i powstrzymać ich zamiary skryte pod kryptonimem Plan Wilka? Czy znajdą skarb barona?

 

Tak przedstawia się fabuła powieści Tomasza Starosteckiego Plan Wilka. O niezwykłości tej książki świadczy przede wszystkim sposób wykreowania fabuły, która łączy w sobie wątki kryminalne, przygodowe, a nawet elementy thrillera. Akcja utworu pędzi z zawrotną szybkością, a bohaterowie wpadają w coraz to nowe pułapki zastawione przez tajemniczych szantażystów. Mamy do czynienia z wieloma zabiegami mającymi wprawić czytelnika w osłupienie. Są zatem zamachy, napady, porwania, likwidacja świadków i wątek miłosny. Mimo, że część zdarzeń przypomina czasem amerykańskie westerny (szczególnie napady i strzelaniny z miłosnym wątkiem w tle), to książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a nawet nutką nostalgii.

 

Poza tym wielbiciele mrocznych miejsc o złej sławie powinni być usatysfakcjonowani. Nasi bohaterowie zabierają czytelnika w rejony zapomniane, w których władzę przejmują złoczyńcy. Miejskie gruzowiska, zatęchłe i słabo oświetlone piwnice, w których odbywają narady przestępcy to tylko niektóre lokalizacje, które przyjdzie nam zwiedzić.

 

Autor garściami czerpał z konwencji powieści przygodowych i sensacyjnych, które zgrabnie połączył z tajemniczym dokumentem o znaczeniu zbliżonym do relikwii. Ten zagadkowy kawałek papieru jest spoiwem gromadzącym wokół siebie spiskowców połączonych wspólnym celem. Szajka tylko czeka na sprzyjającą sposobność, by zdobyć dokument i za jego pomocą zburzyć dotychczasowy ład, a co za tym idzie sprowadzić chaos.

 

Powieść Plan Wilka polecam miłośnikom kryminałów i powieści przygodowych w stylu Dana Browna. W tej książce znajdą ulubione motywy charakterystyczne dla tych gatunków, które stanowią spoiwo dla fabuły spiskowej z miłosnym wątkiem w tle. Jestem przekonana, że osoby lubiące powieści historyczne także będą zaskoczeni wysokim poziomem, który reprezentuje ten utwór. Mimo, że kilka wątków może wydawać się nieco naiwnych, to jest to pozycja warta przeczytania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto