Okładka wydania

Pamiętnik. Niemcy, 1945 Rok

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętnik. Niemcy, 1945 Rok | Autor: Danuta Zdanowicz Rossman

Wybierz opinię:

Pani M

Danuta Zdanowicz, po mężu Rossman, jako siedemnastoletnia harcerka brała udział w obronie Warszawy i po jej zakończeniu działała w konspiracyjnej Organizacji Harcerek oraz w Szarych Szeregach, w środowisku bohaterów Kamieni na szaniec. Dwukrotnie ranna w czasie powstania warszawskiego, jako oficer AK znalazła się w obozie jenieckim Stalag X-B Sandbostel. Strata najbliższych przyjaciół, niepewność o losy ojca i brata, o aresztowanych po Akcji pod Arsenałem skłoniły ją do spisywania swoich przemyśleń, wrażeń, pełnych refleksji i niepokoju w formie pamiętnika wypełnionego wspomnieniami o tragicznych latach okupacji i dniach powstania. Pamiętnik... Danuty Zdanowicz, który oddajemy Czytelnikom, powstał w okresie od 12 marca do 20 czerwca 1945 roku. Dokument ten jest chyba jedyną taką relacją o warunkach życia obozowego wśród kobiet oficerów zamkniętych w obozie jenieckim – takie słowa czytamy na okładce pamiętników Danuty Zdanowicz-Rossmann. Jakie są moje wrażenia po lekturze?

 

Ta publikacja liczy niewiele ponad 100 stron i jest dość niewielkich rozmiarów. Mała czcionka nieco utrudniała mi czytanie, ale pochłonęłam zapiski Danuty Zdanowicz-Rossmann niemal jednym tchem, żałując przy okazji, że niektórych jej słów nie udało się odszyfrować. Kobieta nie zawsze bowiem miała dostęp do papieru i pisała na tym, na czym tylko mogła. Jej pamiętnik zajmuje w całej publikacji niewiele miejsca.

 

Całość jest podzielona na 3 części. Pamiętnik znajduje się pomiędzy wywodami przybliżającymi postać tej kobiety, która była łączniczką Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego (chyba nie muszę pisać, kim był) oraz przyjaciółką Alka Dawidowskiego i Jana Bytnara (tych panów także powinniście kojarzyć z jednej z lektur szkolnych albo z lekcji historii). Danuta Zdanowicz-Rossmann pozwala nam poznać nieco życie obozowe, choć zdecydowaną większość jej wspomnień stanowią opisy wewnętrznych uczuć. Miałam wrażenie, że czytam pamiętnik małej dziewczynki. W 1945 roku kobieta miała 23 lata, więc była niewiele młodsza ode mnie, ale niektóre jej troski sprawiały, że kiwałam pobłażliwie głową. Z drugiej strony jednak doszłam do wniosku, że takie zmartwienia utrzymywały ją w miarę dobrym stanie psychicznym. Wiele osób na jej miejscu by się załamało. Ojciec i brat aresztowani, wywiezieni nie wiadomo dokąd, może nawet już martwi...

 

Nigdy nie interesowałam się harcerstwem i dopóki nie przeczytałam tej książki, nie wiedziałam, jakie znaczenie dla niego miała Danuta Zdanowicz-Rossmann. Po wojnie kobieta nie odcięła się od niego, wręcz przeciwnie. Starała się, by przywrócić je do czasów dawnej świetności. Usunęła się w cień, gdy rozpoczęła się nagonka na instruktorów z Szarych Szeregów.

 

Cieszę się, że mogłam zapoznać się z tą publikacją. Danka była dla mnie dotąd nieznaną osobą. Znaczy się zapewne przewinęła się gdzieś w moim życiu, ale niespecjalnie zapamiętałam jej nazwisko. Dobrze, że jej wspomnienia, choć niekompletne, ujrzały światło dzienne. Takich książek powinno być na naszym rynku wydawniczym więcej, by uchronić od zapomnienia ważnych ludzi, o których nie mówi się zbyt wiele uczniom podczas lekcji historii, choć powinno się to zrobić. Zwykle nie ma na to po prostu czasu. opowieść Danki uzupełniają nie tylko rysy biograficzne, lecz również czarno-białe zdjęcia, które nie tylko pozwalają nam przekonać się, jak wyglądali bliscy kobiety. Te fotki nadają całej publikacji niesamowitego klimatu. Ta książka to gratka przede wszystkim dla czytelników pasjonujących się czasami II wojny światowej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial