Upór I Przekora. 52 Kobiety, Które Odmieniły Naukę I Świat

Autor: Rachel Swaby

Okładka wydania

Upór I Przekora. 52 Kobiety, Które Odmieniły Naukę I Świat


Dodatkowe informacje

 • Autor: Rachel Swaby
 • Tytuł Oryginału: Headstrong: 52 Women Who Changed Science-And The World
 • Gatunek: Literatura FaktuReportaż
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Krzysztof Kurek
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788326824852
 • Wydawca: Agora
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Frollo

Albert Einstein, Nikola Tesla, Niels Bohr, Charles Darwin. Niemal każdy posiadający elementarne podstawy edukacji w dziedzinach ścisłych spotkał się z tymi nazwiskami i wie, że ich właściciele wnieśli bardzo wiele w świat nauki i zrewolucjonizowali sposób, w jaki postrzegamy pewne rzeczy. Każdy z nich otrzymał zasłużoną chwałę i po dziś dzień jest znany i wspominany przy przeróżnych naukowych okazjach. Co jeszcze mają wspólnego? Oczywiście wszyscy są mężczyznami.

 

Na przestrzeni ostatnich wieków kobietom bardzo trudno było się wybić w wielu dziedzinach i nauka była jedną z nich. Bo albo kobieta jest mało wiarygodna, albo niewystarczająco przygotowana, albo przecież nie może wiedzieć więcej od mężczyzny. Książka Rachel Swaby przedstawia pięćdziesiąt dwie kobiety, o których mało kto kiedykolwiek słyszał, a każdy powinien. Nie tylko Maria Skłodowska-Curie była wybitnie zasłużonym naukowcem, oprócz niej można znaleźć w historii całe mnóstwo kobiet dokonujących przełomowych odkryć, z których obecnie korzystamy, a niemal żadna z nich nie dostała należącego jej się uznania.

 

Autorka dzieli książkę na siedem części zgodnie z kategoriami naukowymi, w jakich udzielały się opisywane przez nią na uczone. Możemy poznać wybitne kobiece umysły, które powinny zasłynąć w medycynie, biologii, genetyce, fizyce, astronomii, matematyce i wynalazczości.

 

Poznajemy zasługi wielu niesłusznie zapomnianych uczonych. Kobiety, która pomimo przetłumaczenia i opatrzenia rozległymi komentarzami dzieła Newtona na temat fizyki, najbardziej znana jest z bycia kochanką Woltera. Kobiety, która zaproponowała współpracę Ottonowi Hahnowi i była pomysłodawczynią badań, jakie miały ostatecznie doprowadzić do rozszczepienia jądra atomu, ale oczywiście to Hahn kilka lat później otrzymał Nagrodę Nobla. Córki Marii Skłodowskiej-Curie, która otrzymała wraz z mężem Nobla, ale mało kto o niej pamięta.

 

Zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się trądu w XX wieku, odkrycie wewnętrznego jądra Ziemi,wyznaczenie struktury penicyliny, opublikowanie opisu chromosomów pierwotniaków, wyprodukowanie pierwszego sztucznego materiału radioaktywnego, odkrycie pierwiastka o nazwie frans, stworzenie algebry abstrakcyjnej, wytworzenie włókna będącego w stanie zatrzymać lecący pocisk. To tylko nieliczne z zasług, którymi powinny wsławić się kobiety wymieniane w książce Rachel Swaby, a w wielu przypadkach ich osiągnięcia są całkowicie pomijane.

 

Obok opisania wszystkich tych niesamowitych dokonań, autorka w wielu przypadkach opisuje problemy, z jakimi musiały borykać się uczone starające się zawalczyć o własne miejsce w świecie nauki, który tak kochały, a który głównie rzucał im kłody pod nogi. Większość z nich na niemal każdym kroku słyszała stanowczą odmowę jedynie dlatego, że nie były mężczyznami. W końcu kobieta nie może zajmować takiego samego miejsca jak mężczyźni, skoro jeszcze nigdy nic takiego nie miało miejsca w konkretnej placówce badawczej. Jedne z nich miały bardziej pod górkę, inne mniej, ale dowodzi to tylko ich stalowego charakteru i prawdziwej pasji do nauki, która wygrywała ze wszystkim innym. Każda z nich musiała pracować kilka razy ciężej niż mężczyźni tylko po to, żeby miały jakiekolwiek szansę konkurowania z nimi.

 

Zdecydowanie na plus mogę ocenić styl autorki, która stara się przedstawić obiektywnie historie wszystkich niesprawiedliwie potraktowanych kobiet, co jakiś czas ironicznie komentując wydarzenia. W opisie każdej z uczonych znajdują się jej lata życia, narodowość, dziedzina, w jakiej osiągnęła szczególny postęp i oczywiście bardziej rozległe przedstawienie historii jej samej oraz jej dokonania.

 

Myślę, że każdy bez wyjątku powinien sięgnąć na pewnym etapie swojego życia po książkę Rachel Swaby. Nieliczne z wymienionych tutaj kobiet faktycznie zostały uhonorowane chociażby przez Komitet Noblowski, co nie zmienia faktu, że o większości z nich nie słyszał nikt. Co prawda niewiele ponad trzysta stron to zdecydowanie za mało, żeby poznać wszystko o kobietach, o których nie mówi się w szkołach, a powinno, ale zawsze to jakiś początek. Nie możemy zapominać o uczonych, którym tak wiele dzisiaj zawdzięczamy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!