Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wzgórze Pełne Słońca

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wzgórze Pełne Słońca | Autor: Roma J. Fiszer

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Wzgórze pełne słońca to kontynuacja losów Anny, Kaśki i Elizy z Kilku godzin do szczęścia. W poprzedniej części, Anna odnajduje w skrytce w szufladzie pewien list, z którego wynika, że była adoptowanym dzieckiem. Postanawia wyjaśnić tę informację udając się na Kaszuby wraz ze swoją córką i wnuczką. Wątek ten był opisany w powieści na kilku dosłownie stronach, jednak był najciekawszym z całej historii, dalsze losy to opisy miłosnych perypetii bohaterek. Trochę zawiedziona pierwszą częścią historii postanowiłam pomimo wszystko sięgnąć po kontynuację – Wzgórze pełne słońca.

 

Anna Nagengast-Prawosz została porzucona jako dziecko. W skutek pożaru majątku, zginęli jej rodzice, a ją adoptowała i wychowała jako własną córkę inna rodzina. O tym, że kobieta jest adoptowana dowiedziała się przez przypadek po wielu latach. Teraz wraca w rodzinne strony wraz z córką Kasią, aby poznać prawdę o swoich przodkach, o tym skąd pochodzi. Na miejscu dowiaduje się, że została dziedziczką majątku, przekazanego jej przez brata zza oceanu. Na Kaszubach Anna rozwikła zagadkę z 1938 roku, Kaśka zmieni plany zawodowe, a Eliza dostanie się na wymarzone studia. Oczywiście nie zabraknie u bohaterek pierwiastka uczucia.

 

Piękna, nostalgiczna i nastrojowa okładka zapowiada ciepłą pełną uniesień fabułę, pełne wzlotów i upadków uczucia głównych bohaterek. Tak też i jest. Jednak czegoś brakuje w tej historii. Może to język rodem z powieści Rodziewiczówny, może to ta na siłę ukazywana, często przejaskrawiona sielskość. Zdaje się, że bohaterki na każdym kroku muszą podejmować trudne decyzje, które nie raz noszą znamiona wręcz tragiczne, a które koniec końców i tak wyjdą im na dobre, a cała historia skończy się dla nich szczęśliwie.

 

Te trochę ponad pięćset stron powieści z jednej strony mnie zachwycały a z innej nużyły. Gdybym miała zadecydować to tak gdzieś z połowę opisów bym wyrzuciła, gdyż nic się tam nie dzieje, akcja stoi w miejscu, a wydarzenia nie wnoszą nic dla powieści. Ot jakby naciągana na siłę historia, aby tylko zrobić z historii mocno gabarytową pozycję.

 

Po Wzgórzu pełnym słońca oczekiwałam bardzo dużo, niestety podobnie jak pierwsza część historia niczym mnie nie zaskoczyła, nie zaintrygowała, nie zaciekawiła. Taka po prostu najzwyczajniejsza powieść obyczajowa jakich wiele, z mocno naciąganą fabułą, nie raz i nie dwa przewidywalną. Z drugiej strony literatura obyczajowa właśnie tym się charakteryzuje, że brak w niej wartkiej akcji, bohaterzy jak i wydarzenia przewidywalni, fabuła osadzona w malowniczym miejscu a zakończenie szczęśliwe jakby nie było.

 

Jednak pomimo tych minusów odnajduję również plusy, a mianowicie samo to, że jest to saga rodzinna, a ten gatunek uwielbiam. Lubię poznawać historie rodzinne, cofać się w czasie razem z bohaterami do wydarzeń dziejących się wiele lat wcześniej, a które wnoszą wiele ciekawego do historii. w tym wypadku tak właśnie było. Wspomnienia Anny, jej dociekanie jak było naprawdę, dlaczego została adoptowana powodowały, że historia jakby po dłuższej stagnacji nabierała tempa, a powolne odkrywanie przez nią elementów układanki życia rodzinnego powodowało moje mocniejsze bicie serca.

 

Te pozytywne aspekty lektury na szczęście nie skreślają w moich oczach powieści Romy J. Fisher. Jeśli lubicie sagi rodzinne, historie w których wydarzenia dzieją się niespiesznie to jest to książka dla was. Natomiast ci którzy znają pierwszą część, a zrobiła o na was pozytywne wrażenie, to koniecznie musicie sięgnąć po kontynuację.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial