Okładka wydania

W Czasach Mieszka I

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

W Czasach Mieszka I | Autor: Jarosław Gryguć

Wybierz opinię:

Pani M

W czasach Mieszka I to szósty tom edukacyjnej serii dla dzieci pod tytułem Kultura Piastów. Został stworzony w ramach obchodów 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę. Autorem publikacji jest Jarosław Gryguć.

 

Mieszko I był księciem Polski pochodzącym z dynastii Piastów. Był ojcem przyszłego pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Mieszko I to historyczny pierwszy władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Poprzez ślub w 965 z Dobrawą Przemyślidką i przyjęcie chrztu w 966 Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Oprócz podbojów duże znaczenie dla przyszłości księstwa Polan miały także jego reformy wewnętrzne, mające na celu rozbudowę i usprawnienie państwa. W moim opisie pojawiło się dużo słów, których dzieci mogą nie zrozumieć, prawda? Dlatego właśnie powstała publikacja autorstwa Jarosława Grygucia. Dzięki niej najmłodsi dowiedzą się, ile dla Polski zrobił Mieszko I.

 

Patrząc na moją siedmioletnią niebawem Panienkę H., widzę, że bardzo trudno namówić ją na słuchanie opowieści o historii. Kucyki Pony są bardziej interesujące. Ona jest jeszcze za mała, żeby ogarnąć rozumem tego typu opowieści, co nie znaczy, że ciotka jej nimi nie maltretuje.

 

Kiedy zawiozłam jej tę książkę, nie miałam pojęcia, jak ona na nią zareaguje. Nieco obawiałam się tego, że Panienka H. poogląda ją i szybko znajdzie sobie coś nowego do robienia. Jak wyglądała moja próba przeczytania z nią tej książeczki? Łatwo nie było. Mała zapytała, czy to jest bajka. Na co ja spokojnie odpowiedziałam jej, że nie. Wtedy ona spojrzała na mnie podejrzliwym wzrokiem. Skoro to jest kolorowe i przeznaczone dla dzieci, to musi to być bajka. Wytłumaczenie jej, że to jest książka o takim księciu, który żył bardzo dawno temu i dzięki niemu ona może chodzić do kościoła, zajęło mi trochę czasu. Padło wiele pytań i prawie się poddałam. W końcu po moich zapewnieniach, że to nie jest nudne, Panienka H. z łaską powiedziała, że możemy poczytać. W trakcie lektury ciocia i tak wychodziła z siebie, słysząc pytania, ale dałyśmy radę.

 

Plusem publikacji są na pewno ilustracje, które pokazują, jak wyglądały rzeczy, o których pisze autor. Co prawda i tak musiałam odpowiedzieć na dziesiątki pytań Panienki H., ale mała nawet zainteresowała się tą publikacją. Czy dużo z niej zapamiętała? Póki co tyle, że Mieszko I nie był królem, ale księciem i się ochrzcił. Myślę, że na chwilę obecną to i tak dużo jak na przedszkolaka. Nie będę wymagać od niej cudów.

 

Trudno jest mi powiedzieć, dla dzieci w jakim wieku ta publikacja może być interesująca. Po przykładzie mojego przedszkolaka widzę, że z takimi czytelnikami może być trochę problemu, choć nie mówię, że ze wszystkimi. Mój czytelnik póki co jest średnio zainteresowany historią i raczej nie będę jej na siłę do niej przekonywać.

 

Książeczka jest napisana prostym językiem. Pytania Panienki H. wynikały z tego, że to bardzo niecierpliwe dziecko, które JUŻ musi wszystko wiedzieć i nie może chwilę poczekać, bo przecież świat się zawali. Nie czytałam poprzednich publikacji z tego cyklu, ale bardzo chętnie nadrobię kiedyś te zaległości. Może jednak poczekam z tym do dnia, gdy Panienka H. pójdzie do szkoły i zacznie się nieco interesować historią.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial