Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

A Miało Być Tak Pięknie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: A. Rook
 • Tytuł Oryginału: A Miało Być Tak Pięknie
 • Gatunek: Literatura PięknaLiteratura Kobieca
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x195 mm
 • ISBN: 9788380833326
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

A Miało Być Tak Pięknie | Autor: A. Rook

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Któż z nas choć raz nie wypowiedział w swoim życiu tych oto słów: "A miało być tak pięknie...", z pokaźną dawką ironii, rozczarowania, złości w swoim głosie... Cóż, chyba już powinniśmy się przyzwyczaić do tego, iż piękne plany mają to do siebie, że zazwyczaj nie do końca się spełniają. Z taką sytuacją spotkała się z pewnością bohaterka powieści pod wspominanym już tytułem "A miało być tak pięknie", autorstwa tajemniczej, debiutującej pisarski ukrywającej się pod pseudonimem A. Rook, która to zaoferowała nam tutaj pasjonującą i wielce nieprzewidywalną powieść obyczajową z sensacją w tle!

 

Główną bohaterką tej opowieści jest Anna - młoda kobieta, znajdująca się na najbardziej ostrym i trudnym zakręcie życiowym. Bieda, długi, komornik na karku i brak jakiejkolwiek szansy na lepsze jutro - oto jej rzeczywistość. Jedyną szansą dla Anny staje się emigracja do Wielkiej Brytanii, czyli ucieczka szlakiem tysięcy polskich obywateli, którzy tam postanowili zacząć wszystko od nowa. Jak się jednak szybko okazuje, emigracyjne życie rajem nie jest, zaś odnalezienie się w nowym miejscu i w nowej rzeczywistości, jest bardzo trudnym zadaniem. Brak dachu nad głową, podejmowanie się wielu dziwnych i upokarzających zajęć oraz niemożliwość uzyskania wsparcia od jakiejkolwiek bliskiej osoby, to nie wszystkie kłopoty Anny, gdyż oto na wskutek pewnej nieroztropnej i nierozważnej decyzji, dziewczyna wplątuje w najprawdziwszą kryminalną aferę, z mafią w roli głównej! Na szczęście pojawi się ktoś, kto pomoże polskiej emigrantce, oferując jej przy tym szansę na prawdziwe szczęście...:)

 

Książka A. Rook odkrywa przed nami wiele swoich oblicz, z których to każde jest intrygujące, fascynujące i pochłaniające nas bez reszty. Twarzami tymi są trzy główne watki tej opowieści, które wspólnie tworzą jedną, bardzo inteligentną i świetnie przedstawioną tu całość. I tak oto zachwyca nas zarówno historia o emigracji na wyspach brytyjskich, jej dramatycznym i trudnym przebiegu oraz szczerym i realistycznym obrazie tego, jak wygląda życie polskich emigrantów. Nie mniej intrygująco jawi się nam tutaj opowieść kryminalno-sensacyjna, która oferuje sobą pokaźną dawkę emocji, adrenaliny, mocnych wrażeń rodem z najlepszych dzieł tego gatunku. I wreszcie równie efektownie został przedstawiony tu wątek społeczno-obyczajowy, ukazujący piękną, bezinteresowną, prawdziwą i dojrzałą przyjaźń pomiędzy dwoma zupełnie obcymi ludźmi, którzy mimo to postanowili zaufać sobie nawzajem... A wszystko to zostało okraszone tu pokaźną dawką dobrego, inteligentnego, czarnego humoru, który wypełnia strony tej lektury:)

 

Powieść "A miało być tak pięknie" czyta się z ogromną ciekawością, zaintrygowaniem i apetytem na to, co przyniosą nam jej kolejne strony i rozdziały. Jest to zasługą kilku czynników, od świetnego pomysłu na barwną fabułę począwszy, poprzez bardzo inteligentnie i logicznie poprowadzoną samą opowieść, ciekawych i niejednowymiarowych bohaterów, piękny język i doskonały warsztat pisarski, a na aktualności tematu, skończywszy. Historia ta bowiem nie jest oderwana od rzeczywistości choćby w najmniejszym stopniu, opisując i przedstawiając tu dokładnie to, jak może i jak często wygląda życie polskiego emigranta za granicą. I owszem, wątek sensacyjny ma swoje prawa i siłą rzeczy jest tu nieco literacko podretuszowany..., ale i o takich scenach słyszymy często w wiadomościach telewizyjnych, omawiających jakże dramatyczne losy naszych rodaków na wyspach. Dodatkowo książka ta zachwyca nas jeszcze jedną rzeczą, a mianowicie bardzo umiejętnie wyważoną relacją pomiędzy tym co złe, smutne, bolesne i dramatyczne, a tym co zabawne, ciepłe, napawające nas pokaźną porcją dobrej i pozytywnej energii. Otóż autorce udało się połączyć te dwa jakże odległe bieguny emocji w jedną, spójną i bardzo efektowną całość, za co należą się pod jej adresem wielkie słowa uznania:)

 

Bardzo dobrze prezentują się bohaterowie tej opowieści, z Anną i Bobem na czele. Ona jest bardzo silną, zdecydowaną i odważną kobietą, która mimo wielu upadków nie poddaje się, wstaje i walczy z brutalnym światem i losem o to, by mimo wszystko było lepiej... Dodatkowo cechuje ją wspaniałe poczucie humoru, cięty język i duża bezpośredniość, która mi osobiście bardzo zaimponowała. Przy tym jest to na wskroś zwyczajna, normalna, nie wyróżniająca się niczym z tłumu dziewczyna, której to po prostu życie nie do końca poukładało się tak, jakby sobie tego wymarzyła... Bob jest zaś o wiele starszym, mądrym i bogato doświadczonym życiowo człowiekiem, który niejako przygarnia Annę pod swoje skrzydła, roztaczając nad nią bezinteresowną opiekę, przyjaźń, dobro... Bardzo polubiłam tę postać, która z jednej strony jest tak mocno zwyczajna, z drugiej zaś wyjątkowa przez to, iż dziś takich ludzi niemalże już nie spotyka się w swoim życiu... Oczywiście kolorytu i temperatury tej opowieści dodaje również cały szereg pobocznych bohaterów, którzy to wspólnie czynią ją tak ciekawą i dobrą:)

 

Równie efektownie jak fabuła i bohaterowie, prezentuje się tu także wykreowany na kartach tej opowieść świat. Świat literacki, ale jak najbardziej prawdziwy, realistyczny, przekonujący nas sobą do tego, by nie tylko w niego uwierzyć, ale też by widzieć go przed naszymi oczyma. To Anglia pełna kontrastów, niesprawiedliwości, ciemnych interesów i biedy, obdarta z tej pięknej, pocztówkowej rzeczywistości, jaką to często karmią nas media. To także świetnie uchwycony klimat tego miejsca, realia codziennego życia w tym kraju, sposób postrzegania i rozumienia rzeczywistości przez rodowitych Brytyjczyków, jakże różny od polskich emigrantów. Nie wiem czy autorka mieszka czy też mieszkała na wyspach, ale z pewnością zna tę rzeczywistość bardzo dobrze, dzieląc się nią z nami tak pięknie, barwnie i przekonywająco na kartach swojej książki...

 

A. Rook jest debiutantką, o czym dowiedziałam się informacji w internecie. Sama bowiem nigdy bym nie przypuszczała, iż autorka tej powieści nie ma za sobą wieloletniego doświadczenia pisarskiego, które to tak dobrze ukształtowało jej warsztat i styl pisania. Oto bowiem książka ta jest dopracowana pod każdym kątem, oferując nam sobą świetną prozę najwyższej klasy, z przekonującymi dialogami na czele, logicznym ciągiem wydarzeń, doskonałą i dobrą konstrukcją zdań, umiejętnym stopniowaniem napięcia, czy też absolutnie nieprzewidywalnym i spektakularnym finałem na deser. Lektura tej pozycja sprawia nam wielką przyjemność, radość i gwarantuje przednią rozrywkę, jakiej to nie często uświadczymy we współczesnej, około obyczajowej literaturze.

 

"A miało być tak pięknie" to świetna powieść spod znaku obyczajowej komedii sensacyjnej, co już samo w sobie czyni ją wyjątkową, intrygującą, wartą dostrzeżenia na polskim rynku wydawniczym. Inteligentna fabuła, świetny warsztat i bardzo aktualny temat - wszystko to czyni tę książkę bardzo ciekawą, a tym samym jak najbardziej wartą polecenia, co też niniejszym czynię:) Co do autorki, to myślę że oto objawił się nam kolejny świetny talent pisarski w naszym kraju, który nie raz jeszcze z pewnością nas zaskoczy i zachwyci...

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial