Mądrość Z Natury

Autor: Michał Zawadka

Okładka wydania

Mądrość Z Natury


Dodatkowe informacje

 • Autor: Michał Zawadka
 • Tytuł Oryginału: Mądrość Z Natury
 • Gatunek: Bajki i Baśnie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 68
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 241 x 171 mm
 • ISBN: 9788323331698
 • Wydawca: Mind&Dream
 • Oprawa: Zintegrowana + CD
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Tomasz Soin

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Olkuszanka76

„Mądrość z Natury” to narracyjne bajki wierszowane. Wysoko edukacyjne treści zawierają ponad 400 encyklopedycznych faktów na temat życia zwierząt i ich świata. Morały bajek prawią o cennych wartościach relacji społecznych z drugim człowiekiem, kształtując zarazem postawę szacunku wobec natury i zwierząt.

 

Jest to w pełni ilustrowana książka w formacie B5 (68 stron) z wyrazistymi, nowoczesnymi ilustracjami, stronami do kolorowania i kołysanką, śpiewaną przez Roberta Janowskiego. Na dołączonym do książki audiobooku mistrzowskie nagrania lektorskie bajek opatrzone są pięknymi kompozycjami muzycznymi Tomasza Filipczaka, w których usłyszymy m.in. bossanovę, muzykę baroku, jazz, rock, country, czy funk. W nagraniach bajek udział wzięli: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr i Cezary Pazura.

 

Pierwszy atuty tej książki to ciekawy temat, malowanki, wysmakowane słownictwo w jednym

Mając dwójkę dzieci w szkole podstawowej, obserwuję pozytywna tendencję nauczycieli do nauki dzieci do niemal reinkarnacji przedmiotów już raz użytych, poprzez wymyślanie dla nich nowego przeznaczenia To samo dzieje się w na rynku książkowym, skierowanym do dzieci. Dziś książka, szczególnie ta dla najmłodszych, to nie tylko treść i ilustracja, to również płyta, malowanka czy zgadywanki. Dzięki temu ciekawemu zabiegowi, mam nadzieję, że więcej dzieci zostanie zachęconych do samodzielnego czytania. W domu, zainteresowanie tym bardzo udanym chwytem, skierowanym na pozyskanie nowego czytelnika, obserwuję u mojego najmłodszego dziecka, które uczęszcza dopiero do przedszkola, ale mimo braku znajomości liter, już interesuje się książkami.

 

Mądrość z natury posiada ciekawy temat, malowanki, wysmakowane słownictwo, audiobooka, na którym znani aktorzy świetnie interpretują wiersze o zwierzętach, a treść wierszy jest jak króciutkie zgadywanki. Czytając, dziecko odruchowo usiłuje zgadywać, kto jest jego bohaterem.

 

Dodatkowo książka ma przesłanie rodem z nauki świętego Franciszka: szanujmy naszych braci młodszych i dbajmy o przyrodę. Najkrócej można to ująć cytatem "w sercu miejsce jest zwierzaka, zawsze z dala od wieszaka".

 

Dużym plusem dla mnie osobiście są autografy czytających bajki.

 

Drugi przymiot to wyjątkowa i oryginalna propozycja

Mądrość z natury jest wyjątkowa, oryginalna książka. Zachwyciła mnie swoją prostotą, zwyczajnością tematu i tak wielką mądrością. Michał Zawadka przedstawia cykl bajek edukacyjnych kierowanych przede wszystkim do dzieci, ale myślę, że i rodzice mogą czerpać z nich dla siebie wiele dobrego. Ja jestem oczarowana tą pozycją i polecam ją wszystkim znanym mi rodzicom.
Oprócz niezwykłego tekstu, wraz z dziećmi wsłuchiwałam się we wspaniałą muzykę, a jako, że jestem wzrokowcem, podziwiałam śliczne ilustracje Tomasza Soina, które zdobią tę książkę. Bajki czytają wspaniałe i znane osobowości m. in. Dom – rzecz o trosce przeczytał Piotr Adamczyk, Wielkie sprawy – rzecz o umiarze Maciej Stuhr, Pokaz mody – rzecz o roztropności Krystyna Czubówna. To atrakcja dla dorosłych, a dla dzieci autor przygotował kolorowanki. Piękna lektura na zimowe, świąteczne wieczory.

 

Trzecia zaleta to zwierzęca mądrość

Mądrość z natury to opowieści o świecie zwierząt. Są one znakomitą propozycją dla dziecka w wieku przedszkolnym, gdyż ich język jest jasny, a rymowanki szybko wpadają w ucho i wzbudzają zainteresowanie przedstawioną tematyką, toteż najbardziej swoja uwagę skupił na tych opowieściach mój najmłodszy szkrab.

 

Każda z części, ozdobiona jest interesującymi ilustracjami (wspominałam o nich wcześniej), uczy czegoś nowego, np.: dostrzegania nawet najmniejszych istnień, tolerancji, czy roztropności. Dużym atutem jest przytaczanie przykładów ze świata zwierząt i odnoszenie ich do świata ludzkiego. Dzięki temu okazuje się, że życie słoni, wilków ma wiele wspólnego z naszym, a pociecha może się od nich nauczyć wielu pozytywnych zachowań. Czy istnieje bardziej pracowita istota od cierpliwej mrówki? Czy potomstwo egzotycznych zwierząt i ludzkie dzieci może coś łączyć?

 

Oprócz przekazywania pozytywnych wartości (np. umiaru, przyjaźni) nie bez znaczenia pozostaje spojrzenie na świat zwierząt z głęboką empatią i zrozumieniem. To one są dla nas nauczycielami, a nie na odwrót. Ciekawe wierszyki pozwalają na zagłębienie się w różnorodnym świecie zwierząt – tych znanych lub zupełnie egzotycznych – i poznanie ich rodzin, zwyczajów, cech charakteru. To od zwierząt nauczymy się najwięcej.

 

Bardzo dużą zaletą jest też to, że mały czytelnik aktywnie współuczestniczy w tworzeniu książeczki przez kolorowanie ilustracji. Ma on także możliwość zapoznania się z dźwiękową wersją Mądrości z natury, o której wspominałam już wcześniej.

 

Mądrość z natury Michała Zawadki to wyjątkowo piękna, mądra i niezwykle oryginalna
bajka z morałem, nie tylko bajka dla dzieci, ale także dla nas dorosłych, którzy w tym pędzie życia codziennego zapominamy, co jest w życiu najważniejsze: czym jest przyjaźń, szacunek i tolerancja. A dzieci zrozumieją, po lekturze tej wyjątkowej książki zrozumieją, że we wszystkim warto zachować umiar, a także, że warto być rozważnym i roztropnym.

 

Gratuluję autorowi wspaniałego pomysłu, bo jest to niezwykle mądra i wartościowa książka dla małych i dużych dzieci, czyli dorosłych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!