Motyle I Ćmy

Autor: Ewa Przydryga

Okładka wydania

Motyle I Ćmy


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ewa Przydryga
 • Tytuł Oryginału: Motyle I Ćmy
 • Gatunek: KryminałSensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 306
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195mm
 • ISBN: 9788380832275
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Nie ma chyba kobiety, której to nie fascynowałby wielki świat mody, na jaki to składają się wspaniałe pokazy, piękne kreacje, niezwykłe życie projektantów, modelek, najsłynniejszych fotografów... Każda z nas marzyła bowiem choćby przez krótką chwilę swojego życia, by stać się częścią tej bajkowej, modowej rzeczywistości, pełnej blasku, blichtru i bogactwa... Cóż, większości z nas musiały wystarczyć marzenia, gdyż rzeczywistość miała dla nas inne plany;) Niemniej oto pojawia się niezwykła szansa na to, byśmy mogli na pewien czas dostąpić realiów tej rzeczywistości, a szansę tę daje nam zawsze niezawodna i niezastąpiona w takich sytuacjach literatura! Ściślej rzecz ujmując wspaniała powieść pt. "Motyle i ćmy", autorstwa Pani Ewy Przydrygi, która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res. Powieść o modzie, ale także i z kryminalną intrygą w tle...

 

Główną bohaterką opowieści jest Julia Różańska - młoda, utalentowana, przebojowa projektantka, która zaprojektowała właśnie niezwykle efektowną kolekcję ze złotych pajęczych nici, która może stać się jej przepustką do wielkiej kariery, sławy i bogactwa. Niestety, na miesiąc przez wielkim pokazem, ktoś włamuje się do jej pracowni i niszczy bezcenne, wykończone już stroje... Jak się wkrótce okazuje, to tylko początek dramatycznych i tajemniczych wydarzeń, za którymi stoi ktoś, kto chce zniszczyć życie i karierę Julii. Dziewczyna jednak nie poddaje się bez walki, i za wszelką cenę pragnie odkryć imię tajemniczego prześladowcy, a kolejne ślady i odkrycia na tej drodze, wiodą daleko w przeszłość, kiedy to w życiu Julii wydarzyła się wielka tragedia...

 

Debiutancka książka Ewy Przydrygi stanowi niezwykle barwne, intrygujące i inteligentne połączenie opowieści obyczajowej z rasowym kryminałem, a nawet mrocznym thrillerem. Połączenie, które skutkuje bardzo klimatyczną, tajemniczą, trzymającą nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony historią, której to odkrywanie stanowi niezwykle ciekawe, przyjemne i zajmujące doświadczenie czytelnicze. Oto bowiem z jednej strony stajemy oko w oko z tajemniczym i groźnym prześladowcą, z drugiej zaś wtapiamy się w świat wielkiej mody, który nas zachwyca, jak i również bardzo często wielce zaskakuje... A wszystko to puentuje bardzo nieprzewidywalny i spektakularny finał, którego nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie pióra z gatunku sensacji i suspensu...

 

Powieść ta porywa już od pierwszych swoich stron, które to za sprawą bardzo efektownego prologu wprawiają nas w wielką ciekawość jak i zaintrygowanie tym, jak doszło do opisywanych tu wydarzeń... Dalej jest jeszcze ciekawiej, gdy oto poznajemy naszą główną bohaterkę, jej życie, przyjaciół i bliskich oraz wielką szansę na to, by spełnić swe wielkie marzenia. A potem następuje pierwszy zgrzyt na tym pięknym portrecie, który stanowi jedynie małą rysę zwiastującą wielką katastrofę, w jakiej to uczestniczymy ramię w ramię z Julią... Detektywistyczne śledztwo, odkrywanie krok po kroku coraz więcej niewiadomych, konfrontacja z groźnym przeciwnikiem - wszystko to stanowi paliwo napędowe dla tej opowieści, która emanuje napięciem, poczuciem zagrożenia, niepewnością i strachem, ale także i wielką inteligencją, która przekłada się na wielką przyjemność z lektury tej pozycji.

 

Ciekawie prezentuje się także sam układ tej opowieści, skupiający się w głównej mierze na teraźniejszych wydarzeniach z życia poznanych tu bohaterów, ale od czasu do czasu odwołujący się także do wydarzeń z odległej przeszłości. Przeszłości, którą poznajemy ze swego rodzaju pamiętnikarskich wpisów głównej bohaterki, które stanowią bardzo intrygującą odskocznię dla głównego wątku, jak i również potęgują niezwykle klimat i napięcie tej opowieści. Poza tym warto tu pochwalić inteligentny układ książki, który w bardzo szybkim tempie i z wielką drobiazgowością prowadzi nas do nieuchronnego finału, nie zbaczając po drodze na niepotrzebne "dłużyzny" czy też mało znaczące dla całości poboczne wątki, co w tego typu literaturze zawsze należy zaliczyć na plus.

 

Dobrze prezentują się tu bohaterowie tej historii, z Julią (Juliette) na czele, ale także i w osobach z drugiego planu, m.in. Gabrysą i Adrienem - czyli odpowiednio siostrą i chłopakiem głównej postaci. I tak oto Julia jawi się nam tu jako bardzo charyzmatyczna, przebojowa, zdecydowana i pewna siebie osoba, którą to jednak cechuje wielka wrażliwość, skrywana gdzieś w głębi jej duszy... To skomplikowana osobowość, której poznawania i odkrywanie, jak i również swego rodzaju ewoluowanie w trakcie tej opowieści, stanowi nie tylko wielką zagadkę, ale też i smakowitą ucztę dla nas - czytelników, którzy dzięki temu mogą cieszyć się niejednowymiarową, główną bohaterką... Gabi to z kolei przebojowa, zwariowana, niezwykle pogodna i sympatyczna dziewczyna, będąca tak naprawdę podporą i wsparcia dla Julli. Adrien zaś to z lekka zadufany w sobie prawnik, któremu wydaje się że "pozjadał wszystkie rozumy", co oczywiście nie jest prawdą, i dla którego liczy się przede wszystkim to, co myślą o nim inni. To oczywiście nie wszyscy bohaterowie tej opowieści, ale najważniejsze tutaj jest to, iż każdy z nich przekonuj nas w pełni w swej literackiej kreacji:)

 

Tak jak intrygująca i inteligentna fabuła oraz bohaterowie tej opowieści, tak i równie okazale prezentuje się wykreowany tu literacki świat. Świat mody, który nas intryguje, zachwyca, porywa bez reszty, ale także i niejednokrotnie dość brutalnie konfrontuje z naszymi wyobrażeniami o życiu projektantki. Myślę, że Pani Ewa Przydryga ukazała ten świat takim, jakim jest on w rzeczywistości, bez żadnych zbędnych upiększeń i ubarwień, za co to należą się jej wielkie słowa uznania i podziwu. Tę barwną, literacką rzeczywistość tworzą także wyjątkowe i bajeczne miejsca, w jakich rozgrywa się fabuła tej opowieści, choćby z Paryżem, piękną Prowansją, czy też Indonezją na czele, których to opisy dodają dodatkowego smaku i kolorytu tej lekturze.

 

Debiuty literackie nie są łatwe, zarówno dla samego pisarza, jak i często dla czytelników, Jednak w przypadku niniejszej książki, muszę wyrazić duże słowa uznania dla autorki, która to stworzyła tu bardzo dojrzałe, dopracowane pod każdy kątem i przede wszystkim przekonywujące sobą dzieło. Naturalnie, zawsze może być lepiej i oczywiście również w tym przypadku można jeszcze bardziej doszlifować styl pisania, konstrukcję zdań, czy też realizm dialogów..., ale to tylko drobiazgi, które z czasem same ulegną poprawie, a w końcu doskonałości. Całościowo bowiem książka ta prezentuje się bardzo dobrze, logiczne, intrygująco i nieprzewidywanie do samego końca, co jest przecież najważniejsze. I przyznam szczerze, iż gdybym nie wiedziała że to debiut Pani Ewy, to uznałabym tę powieść za kolejną, udaną odsłonę twórczości doświadczonej już autorki:)

 

Polecam sięgnięcie po książkę "Motyle i ćmy" każdemu miłośnikowi dobrej, współczesnej, inteligentnej literatury obyczajowej z sensacją w tle, gdyż z pewnością nie będzie nią zawiedziony, Mamy tu bowiem do czynienia z pasjonującą i bardzo ciekawą opowieścią o skomplikowanej i bolesnej przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć i która to także staje się bardzo niebezpieczna dla tych, którzy kiedyś nie do końca postąpili tak, jak powinni... Raz jeszcze polecam, zaś sama z wielką ciekawością będę przyglądać się dalszej, jakże wielce obiecującej pisarskiej drodze Pani Ewy Przydrygi...:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.